SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

ÖmerBayraktar

Hectopat
Yer
İstanbul
Yakın zamanda SSD alacağım. En fazla dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Örneğin: Yazma okuma hızları mı, erişim hızları mı. Gerçi hiç bi SSD sitesinde erişim süresi yazmıyor. Kısacası nelere dikkat etmem gerekir. Minimum kaçlık SSD önerirsiniz. 60 GB yeterli gelir mi? (Windows 8 + Program ve birkaç oyun için). Birde bazı SSD ler 120 GB yerine 128 GB, 240 GB yerine 256 GB olabiliyor bunun farkı nedir? Neden böyle bir şey düşünülmüş?

Genelde benzer kontrolcüler benzer erişim değerlerine işaret ediyor. Sandforce kontrolcülerin erişim süresi bakımından bir parça sıkıntılı olduğunu biliyorum. Boyut olayında da 128 ile 120 nin pek bir farkı yok aslında. Zaten bilindiği üzere veri dünyasında rakamlar 8 ve katlarıyla artıyor. Herkes bir şeyler yazıyor işte etikete :) Bu arada 60 GB sıkıntı yaratabilir. "Yalnızca Windows 8 için 18 GB yer gerek" diye duymuştum "Recep'e sor" da + office, photoshop, bıdıbıdı onları da kullanmanız durumunda yazılımlar da en az 20-30 gb yer tutacaktır + yeni nesil 3 tane oyun 40-50 gb'tan aşağı kurtaramazsınız + oyun kurulumu yaparken falan templeri direk c ye salıveriyor alet "uygun mudur abi?" diye sormadan, ona da bi 15-20 gb lık özgürlük alanı desek... Tam verimle kullanmanız durumunda zaten 110 gb'a kadar doluyor disk. En azından bir 120'lik lazım diye düşünüyorum bu devirde. :)

Peki Recep abi hangi tür SSD yi önerirsin. Ben uygun olan performansı diğerlerine göre iyi olan bir SSD buldum.
VATAN COMPUTER - INTEL - 120GB 330 Serisi Sata 3.0 SSD (500MB Okuma / 450MB Yazma) - Solid State Disk Sence bu nasıl?

Diğer 120 lik SSD lere fark atıyor. Hatta bazı özel modelleri bile geçiyor testlerde.

1- Test

Intel 330 vs Corsair Force 3
AnandTech - Bench - SSD

2- Test

Intel 330 vs OCZ Agility 3
AnandTech - Bench - SSD

3- Test

Intel 330 vs OCZ Vertex 4 128 GB (Rekabet var bir Intel geçiyor bir Vertex)
AnandTech - Bench - SSD

4- Test

Intel 330 vs Corsair Neutron GTX
AnandTech - Bench - SSD (Rekabet)

Şimdi sence bu Intel 330 SSD alınmalı mı. Test yaptığım modellere göre dahamı iyi yoksa bilgiler mi yanlış?

Fiyatları:

Intel 330: 249 TL

Corsair Force 3: 271 TL

OCZ Agility 3: 271 TL

OCZ Vertex 4: 304 TL

Corsair Neutron GTX: 366 TL

Bu Intel gerçekten bunlardan daha iyiyse onu almayı düşünüyorum. Sence hangisini almalıyım :)

SSD alınca performansı zaten çok çok fazla olacağı için hangisini alırsan al memlun kalırsın. Okuma yazma hızları hikaye, test yapınca aynı değeri vermiyor. En uygun fiyatlı olanın kalitesi ile ilgili yorumlara bak ve al, okuma yazma hızlarına takılma... Eğer ilk defa kullanıcaksan HDD'den sonra senin için hız konusunda tatmin edici olucak. OCZ Agility 3 kullanıyorum sıkıntı yok, şimdiye kadar problam çıkarmadı.

Kesinlikle 120 GB altı alma, 120 bile zamanla yetmiyecek. İşletim sistemi, bir kaç program ve 3, 4 oyunla SSD full oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuma yazma hızlarına takılmadım ama testlere göre seçim yapmak istedim. Zaten görünüşe göre Intel 330, Force 3 ve Agility 3'ü testlerde geçiyor. Vertex ve Neutron GTX ile'de rakabet gösteriyor. İçlerinden en ucuzu olmasına rağmen bu performanslar benim için oldukça iyi. Intel 330 almayı düşünüyorum :)

Birde bazı kullanıcılar SSD'ler için sorun yaşıyormuş. Örneğin herhangi bir SSD, bazen mavi ekran veriyormuş, bunu düzeltmek için IDE AHCI modlarıyla oynuyorlarmış tam emin değilim. Bunlardan hangisi kullanılmalı AHCI modunda performans artar mı düşer mi?

Tam olarak hatırlamıyorum ama Notebook Sata 2 olduğu için 300 Mb'a yakın yazma hızı vardı. Test yapmak hiç aklıma gelmedi. Artık 1-2 hafta sonra kendime yeni SSD aldığımda yaparım. SSD almanı şiddetle tavsiye ederim, performansın ve hızın sisteme ne zararı olabilir ki ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı