SSD Bad Sector

_MoRTaL_

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımı toplayalı yaklaşık 6 ay oldu ancak hem video izlerken hem de oyunlarda takılmalar olduğundan HD Tune Pro ile hem HDD hem de SSD'yi taradım. Sonuç olarak HDD'de hiçbir sorun çıkmadı ancak SSD'de bad sector var. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Bu sorunu gidermenin bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
http://release.crystaldew.info/redirect.php?product=CrystalDiskInfoSetupEn
Resimlerin gözükmüyor. Verdiğim linkdeki programı indir ve onunda Smart resmini göster.
Crucial firmasının dediğine göre oluyormuş :).
My SSD has bad sectors - Crucial Community
Ek olarak linkte de belirtildiği gibi SSD Sürücü harfini Öğrenip "chkdsk X /f /r " yapıp. "X":Sürücü harfin ne ise onunla değiştir ve Taramaya başlasın. Eğer Bad sectör yazan var ise orda da Karşılığındaki Sayıyı not al.
Bu işlemi bir hafta sonra bir daha yap ve Not aldığın sayı artmış ise SSD üreticinle irtibata geç.

SSD'de bad sector olmazki aga...

9ZSR38I.jpg

qY41SBo.jpg

Bu fotoğraflar benim ssd den 1 sene oldu alalı ve garantiye göndereceğim bakalım değişim falan yapacaklarmı. Bad sector sadece hdd üzerindeki diskler üzerinde olması gerekmiyor. Türkçeye kötü sektör olarak çevirirsek okunamayan arızalaı kısım demek bu arızalar katı hal sürücülerde de görülebilir. tabi hdd mantığından biraz farklı olarak. bu arada sürücüyü biçimlendirdim format attım sistemi yeniden kurdum düzelmedi sorun yazılımsal değil firmware de güncel.

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımı toplayalı yaklaşık 6 ay oldu ancak hem video izlerken hem de oyunlarda takılmalar olduğundan HD Tune Pro ile hem HDD hem de SSD'yi taradım. Sonuç olarak HDD'de hiçbir sorun çıkmadı ancak SSD'de bad sector var. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Bu sorunu gidermenin bir yolu var mıdır?

Mekanik sürücülerdeki Bad Sector = SSD'lerdeki hücre-lerin ölmesi.

SSD'lerin içindeki her Nand Flash yongada milyarlarca hücre bulunur. Her yazım-silme işlemi yapıldığında, üzerinde işlem yapılan hücrenin ömrü azalır. Her hücrenin ortalama 3000-4000 arası yazma-silme döngüsü olduğunu hesaplarsak, güncel bir SSD ortalama 8-11 yıl arası hayatta kalır. Tamamen perte çıktığında yani üzerine yazma yapılmadığında ise yine çalışır, ama sadece okuma işlemi yapar.

Sizin sorununuz muhtemelen fabrika çıkışı bir sorun. LED ekranlardaki ölü piksel gibi düşünebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı