SSD (C) ve HDD (D) diskleri nasıl birleştirilir?

Ataktas11

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar nasıl 2 diskimi birleştirebilirim? HDD ve SSD kullanıyorum, laptop kullanıyorum. 120 SSD ve 500 HDD var.

1615753505139.png

İki farklı partition'u nasıl birleştiriyorsunuz hocam?
Aynı disk üzerindeyse ve ardışık konumlanmış iki partition ise piyasadaki pek çok program ile birleştirme yapılabilir.

Eğer arkadaşın sorduğu gibi farklı diskler ise RAID 0 kurulumu yapılabilir. Bu yöntemde bilgisayarın elverdiği kadar sayıda diski (Farklı boyutlu da olabilir.) bilgisayara takar ve tek parça disk gibi kullanabilirsiniz. Disklerden birisi bozulursa veya sistemden çıkarılırsa diğer diskteki veriler parçalı olacağı için kullanılamaz hale gelir. Multitasking sebebiyle hız avanatajı vardır ama veri kaybı riski yükselir. Daha güvenli olan diğer RAID türleri de bu disklerle kullanılamaz.

Ayrıca RAID için her ikisi de aynı arabirime sahip olmalı. Yani her ikisi de SATA ise denenebilir. Ancak dediğim gibi SSD ile HDD'yi karıştırmak hiç mantıklı değil.

Ayrıca aynı veya farklı iki diskteki iki bölümü birleştirmek en az birinin içeriğinin silinmesi anlamına geliyor. O sebeple sonuç aynı kapıya çıkıyor. Yani bu sevdadan vazgeçmeli.

O kadar cümleyi duvara anlattım sanırım. Veyahut açıklamayı başaramadım. Ortada zaten fiziken birleşme durumu yok. İstediğinize inanmakta serbestsiniz.

Okuduğunu anlamakta ciddi manada sorun yaşıyorsun veya okuma konusunda çok üşengeçsin. İstediğin kadar kızgın atabilirsin.

O kadar cümleyi duvara anlattım sanırım. Veyahut açıklamayı başaramadım. Ortada zaten fiziken birleşme durumu yok. İstediğinize inanmakta serbestsiniz.

İnançla alakalı bir durum yok. Arkadaşımız SSD ile HDD birleştirmekten bahsediyor, benim sorum da iki farklı Partition'u nasıl birleştirdiğiniz. İki farklı Partition demek iki farklı fiziksel disk demektir ve birleştirilemezler. SSD ve HDD'de iki farklı fiziksel disk demektir. Konu bu iken, "aynı disk üzerindeyse birleştirilir" demek, ne alaka denmesine sebep olur :) RAID ise bir birleştirme işlemi değil birlikte çalıştırma işle midir?

Artı -2 Eksi
Sen istediğin cümleyi cımbızlayıp ona cevap veriyor ve diğerlerini görmezden geliyorsun. Sorunun cevabını zaten verdim ama sanki görmezden geliyorsun. Daha da cevap vermiyorum. Cidden aklında sorun var.

Sen istediğin cümleyi cımbızlayıp ona cevap veriyor ve diğerlerini görmezden geliyorsun. Sorunun cevabını zaten verdim ama sanki görmezden geliyorsun. Daha da cevap vermiyorum. Cidden aklında sorun var.

Yaşının küçük olduğunu varsayıyorum. Aksi halde durumun gerçekten talihsiz kendi hayatın için.

Artı -1 Eksi

Geri
Yukarı