SSD CrystalDiskInfo değerleri normal mi?

kerembb

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Sk hynix HFS512GEJ9X125N
Merhaba, yakın zaman içinde yeni laptop aldım. Bugün SSD için CrystalDiskInfo, CrystalDiskMark kullanarak sağlık testi yaptım sonuçlar iyi mi? Bir de bu SSD yeni olmasına rağmen CrystalDiskInfo'da okunan ve yazılan toplam değer 600GB-700GB arası çıktı. Ben bu laptopu geçen hafta cumartesi aldım 1 haftada bu kadar kullanmış olmam imkansız geliyor bana. Zaten bilgisayarda oyun yok, sadece test için indirdiğim birkaç uygulama var. Ben birisinin kullanıp iade ettiği bir laptopu satın almış olabilir miyim?

@ttez sizin laptopunuz benimkiyle aynıydı. Sizden ricam CrystalDiskInfo ve CrystalDiskMark sonuçlarını paylaşır mısınız? Karşılaştırmak istiyorum.

Dosya Ekleri

• d.png
    d.png
    493,8 KB · Görüntüleme: 30
  • d2.png
    d2.png
    446,4 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
İade cihaz olabilir evet, bu yine iyi. Benim yeni aldığım SSD 'de 4TB veri yazılmış :D
Bir sorunu yoksa, indirimde vs. aldıysan kullanmaya devam.

Benim yeni aldığım laptop içindeki SSD'ye 4TB yazılmış olarak gözüküyordu. 256GB olan o SSD'nin TBW garantisini göz önüne alırsak minimum %2 sağlık gitmiş olmalıydı ama yine de %100 gösteriyordu. Ayrıca açık kalma süresi ve aç kapa sayısı da çok azdı.

Sanırım bazı disklerin fabrikasyon testleri yüzünden istatistikler yanlış gözüküyor. Ancak sende bu kadar uçuk bir durum yok. Bir Windows 10/11 kurulumu ve diğer programlar 200-300 GB götürebiliyor. Arka planda çok veri yazıyor Windows. Sende tuhaf bir durum yok. Benim iki haftalık yeni SSD'de 1,24 TB yazılmış gözüküyor.

Senin SSD 35 saat açık kalmış. Bu süreyi göz önüne aldığında sence başkası kullanmış olabilir mi?

Benim yeni aldığım laptop içindeki SSD'ye 4TB yazılmış olarak gözüküyordu. 256GB olan o SSD'nin TBW garantisini göz önüne alırsak minimum %2 sağlık gitmiş olmalıydı ama yine de %100 gösteriyordu. Ayrıca açık kalma süresi ve aç kapa sayısı da çok azdı.

Sanırım bazı disklerin fabrikasyon testleri yüzünden istatistikler yanlış gözüküyor. Ancak sende bu kadar uçuk bir durum yok. Bir Windows 10/11 kurulumu ve diğer programlar 200-300 GB götürebiliyor. Arka planda çok veri yazıyor Windows. Sende tuhaf bir durum yok. Benim iki haftalık yeni SSD'de 1,24 TB yazılmış gözüküyor.

Senin SSD 35 saat açık kalmış. Bu süreyi göz önüne aldığında sence başkası kullanmış olabilir mi?
Aslında cihazı 35 saat açık olarak kullanmadım yani en fazla 15-22 saat açık kalmıştır. Genelde uyku moduna kalıyor. Oyun falanda indirmedim. Birisi kullanıp iade etmiş sanırsam.

Merhaba, yakın zaman içinde yeni laptop aldım. Bugün SSD için CrystalDiskInfo, CrystalDiskMark kullanarak sağlık testi yaptım sonuçlar iyi mi? Bir de bu SSD yeni olmasına rağmen CrystalDiskInfo'da okunan ve yazılan toplam değer 600GB-700GB arası çıktı. Ben bu laptopu geçen hafta cumartesi aldım 1 haftada bu kadar kullanmış olmam imkansız geliyor bana. Zaten bilgisayarda oyun yok, sadece test için indirdiğim birkaç uygulama var. Ben birisinin kullanıp iade ettiği bir laptopu satın almış olabilir miyim?

@ttez sizin laptopunuz benimkiyle aynıydı. Sizden ricam CrystalDiskInfo ve CrystalDiskMark sonuçlarını paylaşır mısınız? Karşılaştırmak istiyorum.

Selam.
Bende böyle gözüküyor sen etiketleyeni kadar hiç bakmamıştım :D bu bendeki laptopa 1 mağazada test için W11 kurdulardı ben onu silip 2 kez daha W11 kurdum. Kendi kurduklarımda 2 kez Fortnite yükledim 100GB boyutu vardı. 2. W11 kurduğumda extradan 30 GB'lik bir oyun daha yükledim. Bunların dışında laptopun ihtiyacı dışında bir şey yükleyip kurmadım. Hiç yedeklerimi atmadım laptopa. Yeni SSD alınca mevcut olanı yedeklik yapacağım.
Laptopun kutusunun 2 tarafında da grimsi bir bant var onlar sağlamsa laptop iadeden gelmiş olamaz çünkü bantları sökmeye çalışınca bozuluyorlar. Bende 2'si de kapalıydı sen bir bantları kontrol et istersen.
Bir de RAM alacaktın aldın mı?

Dosya Ekleri

• 1212.jpg
    1212.jpg
    175,6 KB · Görüntüleme: 15
Selam.
Bende böyle gözüküyor sen etiketleyeni kadar hiç bakmamıştım :D bu bendeki laptopa 1 mağazada test için W11 kurdulardı ben onu silip 2 kez daha W11 kurdum. Kendi kurduklarımda 2 kez Fortnite yükledim 100GB boyutu vardı. 2. W11 kurduğumda extradan 30 GB'lik bir oyun daha yükledim. Bunların dışında laptopun ihtiyacı dışında bir şey yükleyip kurmadım. Hiç yedeklerimi atmadım laptopa. Yeni SSD alınca mevcut olanı yedeklik yapacağım.
Laptopun kutusunun 2 tarafında da grimsi bir bant var onlar sağlamsa laptop iadeden gelmiş olamaz çünkü bantları sökmeye çalışınca bozuluyorlar. Bende 2'si de kapalıydı sen bir bantları kontrol et istersen.
Bir de RAM alacaktın aldın mı?
Bahsettiğin bantlar bunlar gailba sağlam gözüküyor.
Birde senin SSD'nin yazma,okuma işlemi daha fazla, çalıştırılma saatide daha fazla ama benimkinin çalıştırılma sayısı daha fazla ilginç. Ayrıca Crystaldiskmark testide yaparsan benimkiyle karşılaştırabiliriz SSD'nin hızını tabi istersen. Ram'i de aldım hatta bugün elime ulaştı ama takmaya zaman bulamadım. Zaten içini nasıl açacağıma dair fikrim yok ama internetten bakıp yaparım herhalde.

Dosya Ekleri

• IMG20240406185345.jpg
    IMG20240406185345.jpg
    141,4 KB · Görüntüleme: 10
Bahsettiğin bantlar bunlar gailba sağlam gözüküyor.
Bir de senin SSD'nin yazma, okuma işlemi daha fazla, çalıştırılma saatide daha fazla ama benimkinin çalıştırılma sayısı daha fazla ilginç. Ayrıca CrystalDiskMark testide yaparsan benimkiyle karşılaştırabiliriz SSD'nin hızını tabii istersen. RAM'i de aldım hatta bugün elime ulaştı ama takmaya zaman bulamadım. Zaten içini nasıl açacağıma dair fikrim yok ama internetten bakıp yaparım herhalde.

Evet sen kestiysen sağlam. Bence bu tip şeylere hiç takılma normal bunlar. SSD sağlığı düşük çıksa napacaksın sanki? Laptopun genel çalışmasında problem yoksa bir SSD için iade riski almak hiç mantıklı değil. İadeden daha başka sorunlu laptop gelmesinden iyidir ufak tefek şeyler.
Keşke şu SSD 1TB olarak gelseydi şimdi bu güzelim SSD depolama için kullanılacak. 1TB gelseydi düşük klasmanda depoluk ucuza SSD alacaktım :/

Dosya Ekleri

• 4545.jpg
    4545.jpg
    80,1 KB · Görüntüleme: 7

Yeni konular

Geri
Yukarı