Çözüldü SSD Disk bölümleme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xearhtain

Kilopat
Yer
Bunker
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba SSD diskimi bölmek istiyorum fakat boş alan olmasına rağmen bölemiyorum.

1595862149878.png

1595862160730.png

Boş alan olmasına rağmen 20GB üstü bölümleyemiyorum. 32 GB alan ayırmak istiyorum.
3. Parti yazılımlar kullanarak da denedim sonuç başarısız.

Düzenleme :

Mini Tool Partition Wizard ile 32GB değil 48.9GB'ın hepsini ayırdım, sorunsuz bir şekilde işi gördüm. Program kendi içerisinde sektörleri birleştirip, yeni bölüm oluşturdu sorunsuz bir şekilde.
Konu çözüldü.

1595863049530.png

Son düzenleme:
1595862735372.png

Bazı dosyalar diskin sonlarına kayıt olur. Örnek disk:
1595862781919.png

Burada burayı bölebilirsiniz:
1595862892120.png

Çünkü boş alanlarla dosyalar iç içe olduğundan; orayı ayrı bir dik olarak kullanabilmeniz için, o alanın tamamen boş olması lazım. Bu durum SSD'ler için de varmış yeni öğrendim. Disk defrag programından disk birleştirme yapabilirsiniz. Auslogics önerimdir. Sectorlerin hangi dosyaları sakladığını da gösteriyor.

Eki Görüntüle 625397
Bazı dosyalar diskin sonlarına kayıt olur. Örnek disk:
Eki Görüntüle 625398

Burada burayı bölebilirsiniz:
Eki Görüntüle 625399

Çünkü boş alanlarla dosyalar iç içe olduğundan; orayı ayrı bir dik olarak kullanabilmeniz için, o alanın tamamen boş olması lazım.
Evet konuyu düzenledim, mini tool partition programıyla yaptım oldu. Kendi içerisinde sektörlerde dosyaları taşıdı sanırım, yeniden başladı kendi arayüzü falan geldi programın.
Bu arada konuyu açmadan önce defrag yaptım, olmamıştı.

İşlem birkaç dakika sürdü ise taşıma yapmıştır.

Windows'un kendi aracı yeterli değil. Auslogics veya başka bir uygulama kullanarak dosyaların durumuna göre bazı ayarlar ile bu işlemi yapabiliyorsunuz:
1595863192768.png

İşlem birkaç dakika sürdü ise taşıma yapmıştır.

Windows'un kendi aracı yeterli değil. Auslogics veya başka bir uygulama kullanarak dosyaların durumuna göre bazı ayarlar ile bu işlemi yapabiliyorsunuz:
Eki Görüntüle 625402
Evet sanırım dediğin gibi, Windows'un kendi aracı SSD üzerinde bir işe yaramıyor. Eskiden Auslogics kullanıyordum, hiç aklıma gelmedi tekrardan kurmak.

Ben bunu yapmıştım olmamıştı :

1595863336089.png

SSD'lerde disk birleştirme önerilmiyor zaten. Dosyaları mekanik bir şekilde okumadığından, özel durumlar dışında gerek yok. SSD'lerin belirli bir Okuma/Yazma ömürleri vardır. Disk birleştirme dosyaları sondan başa doğru yazarken diski yıpratıyor.

SSD'lerde disk birleştirme önerilmiyor zaten. Dosyaları mekanik bir şekilde okumadığından, özel durumlar dışında gerek yok. SSD'lerin belirli bir Okuma/Yazma ömürleri vardır. Disk birleştirme dosyaları sondan başa doğru yazarken diski yıpratıyor.
Çok önemli değil açıkçası bozulması. Verilerim vs güvende, sadece ssd bozulmuş olur, problem değil.
TRIM ile Defrag farklı şeyler.
Defrag verileri ard arda sektörlere yazıyor.
TRIM de her sektöre eşit miktarda veri yazılıyor hangi sektörde olduğu önemsiz. Dolayısıyla ilk hücrelere sürekli veri yazıp silerek yıpratmak yerine homojen bir şekilde bu işlem yapılıyor SSD nin aniden gümlemesinin önüne geçiliyor.

Disk bölünmesine etki etmesi saçma geldi bana açıkçası. SSD sin sen, zaten kendin TRIM diye bir teknolojiyi destekliyorsun. Niye illa eski HDD ler mantığında sektörlerin bölünmesi için verilerin sıralı yazılması gerekiyor ki? 😂

Geri
Yukarı