SSD ekleme sonrası ses ve düşük okuma ve yazma hızı sorunu

psikomalist bey

Hectopat
Daha fazla  
Sandisk SSD Plus 480GB 530MB-445MB/s SATA 3 aldım, montajını yaptım. SATA 3'e bağladım (zaten anakartımda sadece SATA 3 girişleri var).

Micresoft'un sitesinden Windows 10 Home indirdim flasha boot ettim. Sonra sil, yükle, biçimlendirme bölümü geldi. SSD'ye tıkladım yeni dedim, 499 MB OEM kurtarma bölümü, 100 MB EFI sistem bölümü bölüm oluşturdu. SSD'ye kurdum sistemi. 1 TB HDD de boş D olarak duruyor.

Bilgisayar çalışır vaziyetteyken bilgisayar yeniden açmışım gibi ses çıkarıyor, dügmesine kapalıyken basınca bi açılma sesi çıkar ya, çalışmaya geçer o ses. Bilgisayar çalışırken oluyor sık sık. Bilgisayar restart vs. herhangi bir şey yapmıyor. Oyun oynarken vs. sık sık böyle ses çıkıyor, anlayamadım da. Ayrıyeten hırtt diye yüksek bir ses çıkıyor aralarda 1 saniyelik. Özellikle PC'yi her kapattıgımda en son bu ses çıkıyor, kapanıyor. Anlatabildim mi bilmiyorum. En açık şekilde anlattım. Video çekip mi atsam bilemedim.

Almış oldugum SSD 200 MB hızda çalışıyor, 50 MB'a falan düşüyor sonra 200'e geri çıkıyor.
Windows 10'da her şey güncel, sürücüler de güncel. SSD'nin yüklü oldugu yerden bir dosyayı yine SSD içinden bir yere atıyorum aynı, farklı bir diske kopyalıyorum yine aynı. BIOS'dan AHCI ayarlarına baktım hiçbir şey yok bu ayarlarla ilgili. Anakartım ASRock H110M DGS R 3.0.
Sistemim de gayet iyi, daha kötü sistemlerle daha yüksek hız alanlar var. 400 MB hız falan 350 alsam yine yeterdi.
200 MB çok düşük, ne yapmam lazım?

Sistem anakarttan başlıyor. Ayrıyiten UEFI olarak gözüküyor. Önceki Windows'da UEFI degildi ve ben UEFI olarak boot etmedim, normal flasha indirip boot etti otamatik Microsoft.

Sistem böyle kuruldu bakın;
277825f7461f593c18ae457ebef176dd.png

Not : BIOS'ta SATA'da SATA Agressive Link Power Management ayarı disable.
Sağda kutuda bununla ilgili "allows sata devices to enter a low power statu during periods of inactivity to save power, it only supported by AHCI mode" yazıyor. Bilmedigim icin dokunmadim bir şeye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı