SSD eklemek performansı arttırır mı?

Maddoxkkm

Hectopat
Yer
Kanada
Merhaba arkadaşlar. Benim laptopta 256 GB M.2 SSD var HDD slotuna 500GB SATA SSD takmayı düşünüyorum. SATA SSD D diski olarak atanacak takılınca performansı nasıl etkiler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok neden yanlış anlayayım. Acaba dedim istemedim yanlış bir kelime yazıp insanları incilttimmi diye kendimden şüphelendim. Sen mesaj atana kadar defalarca yazdığım mesajı okudum terslik aradım. Üstüne sende mesaj atınca içim rahatladı :)
Yok yok hocam için rahat olsun. Seni ben huzursuz ettim kusura bakma. Ben takıldım öylesine 😅😅

Merhabalar. SSD diskini ne amaçla kullandığınıza bağlı. Windows'un açılış ve kapanma hızı ve Windows içerisinde gezinme hızına büyük etkisi olur hele'ki mekanik eski disklerden SSD diske geçerseniz dağlar kadar farkı kimseye sormaya gerek kalmadan hissedersiniz. Ancak D diski için kullanacaksanız oyuncu iseniz loading kısımları eskisine göre çok daha hızlı yüklenir. Oyunlarda anlık takılma yaşıyor ise'niz (donanımınız sağlam olduğu halde PUBG vb. oyunlarda) o tür sorunları ortadan kaldırır (FPS yükseltmez donanım ne ise o). Photoshop vb. tarzı programlarda hazırladığınız büyük yer kaplayan proje dosyalarınızı loading yaparken'ki bekleme süreniz kısalır. Yani aslında diğer yorum yapan arkadaşlarımızda belirtmiş ama bir tık daha detaylandırayım dedim. Kısaca SSD candır. Mekanik HDD'den SSD'ye geçtiğinizde PC'nizde performans aynı kaldı ise mutlaka bir yerde hata yapmışsınız demektir. :) SSD candır gerisi heyecandır :)
Sata ssd yi D olarak atanacak ya oyunları D ye kurmayı düşünüyorum bilgisayar açılış kapanış hızında bir etki olurmu acaba birde onu sorabilir miyim?

SATA SSD'yi D olarak atanacak ya oyunları D'ye kurmayı düşünüyorum bilgisayar açılış kapanış hızında bir etki olur mu acaba bir de onu sorabilir miyim?

Merhabalar. Gerçi diğer arkadaşlarımız bu sorduğunuz soruyu cevaplamış ama ben Yine'de cevaplayayım. Şöyle izah edeyim size. 1.senaryo olarak 1 adet fiziksel diskinizi 2'ye bölüp yani C ve D diski olarak kullanırsanız tabii ki birbirini etkiler ancak PC açılış ve kapanış'ta etkisi olmaz SSD hızında işlem görür. Ancak PC açıldıktan sonra yaptığınız işlem ne ise o yorar. Örnek vereyim C veya D diskinde herhangi bir kopyalama yaparken "hiç sorun yaşamadığınız" bir oyunu oynarken drop yiyebilme olasılığınız var. Oyundan örnek verirsek böyle bir şey gelebilir başınıza. Ama oyun oynarken ekstra bir kopyalama vb. bir işlem yapmazsanız sorun olmaz. Bu dediklerim 1 fiziksel diski 2'ye bölüm D diskine oyun yüklediğinizi farz edersek başınıza "belki" gelebilecek bir sorundan bahsediyorum. 2.senaryo ise C diski kendine özgü fiziksel ayrı bir disk, D diski kendine özgü fiziksel bir disk ise diskler arasında birbirini yavaşlatacak bir durum söz konusu değildir. Ancak benim açtığım bir konu 2.senaryoyu yalanlıyor ama normal şartlarda hiçbir sorun olmadan çalışır benim açtığım konuyu kaale almayın çünkü o konu biraz daha ince bir ayrıntı. sizin 2. senaryoda kafanıza takacağınız bir durum söz konusu değildir. Umarım düzgün ifade edebilmişimdir.

Merhabalar. Gerçi diğer arkadaşlarımız bu sorduğunuz soruyu cevaplamış ama ben Yine'de cevaplayayım. Şöyle izah edeyim size. 1.senaryo olarak 1 adet fiziksel diskinizi 2'ye bölüp yani C ve D diski olarak kullanırsanız tabii ki birbirini etkiler ancak PC açılış ve kapanış'ta etkisi olmaz SSD hızında işlem görür. Ancak PC açıldıktan sonra yaptığınız işlem ne ise o yorar. Örnek vereyim C veya D diskinde herhangi bir kopyalama yaparken "hiç sorun yaşamadığınız" bir oyunu oynarken drop yiyebilme olasılığınız var. Oyundan örnek verirsek böyle bir şey gelebilir başınıza. Ama oyun oynarken ekstra bir kopyalama vb. bir işlem yapmazsanız sorun olmaz. Bu dediklerim 1 fiziksel diski 2'ye bölüm D diskine oyun yüklediğinizi farz edersek başınıza "belki" gelebilecek bir sorundan bahsediyorum. 2.senaryo ise C diski kendine özgü fiziksel ayrı bir disk, D diski kendine özgü fiziksel bir disk ise diskler arasında birbirini yavaşlatacak bir durum söz konusu değildir. Ancak benim açtığım bir konu 2.senaryoyu yalanlıyor ama normal şartlarda hiçbir sorun olmadan çalışır benim açtığım konuyu kaale almayın çünkü o konu biraz daha ince bir ayrıntı. sizin 2. senaryoda kafanıza takacağınız bir durum söz konusu değildir. Umarım düzgün ifade edebilmişimdir.
Teşekkürler.

Geri
Yukarı