SSD, fazla RAM kullanan oyunda yardımcı olur mu?

xwipe1m

Hectopat
Öncelikle merhaba. Geçenlerde SCUM adlı bir oyun satın aldım. Ama aşırı drop giriyor. Youtube'da izlediğim biri SSD ile benimkine yakın bir sistemle rahatça oynayabiliyordu. Oyunda RAM kullanımı 7.8 GB'a kadar çıkıyor.

Sistem özelliklerim:
İşlemci: i5-6500
Ekran Kartı: Asus ROG GTX 950 2GB
RAM: HyperX 8GB DDR4 2133 Mhz

İzlediğim kişinin özellikleri:
İşlemci: i5-4590
Ekran Kartı: MSI GTX 1050 Ti 4 GB
RAM: 4x2 8GB DDR3 1600 Mhz
Bir de SSD'si vardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle. Oyun verilerinin HDD yerine SSD'den RAM'a geçmesi çok daha hızlı olacağından, SSD ile birçok anlamda performans artışı hissedersiniz. Mesela HDD ile PUBG oynarken binalar çok geç yükleniyordu, SSD'ye kurmuştum ve sorun ortadan kalkmıştı. Aynı şekilde FPS düşüşleri de.

Fakat sorunu direk SSD'ye yıkmak yanlış olur. Oyunda kaç FPS alıyorsunuz droplar hariç?

Bellek takviyesi yapman gerekiyor. Güncel oyunlarda 8 GB bellek artık yetersiz kalıyor.
Özellikle Unreal Engine 4 ile yapılmış Açık Dünya oyunları aşırı bellek tüketiyorlar.
Dipnot: Yeni bir oyun olduğu için Optimizasyon sorunları da var.

Son düzenleme:
Kesinlikle. Oyun verilerinin HDD yerine SSD'den RAM'a geçmesi çok daha hızlı olacağından, SSD ile birçok anlamda performans artışı hissedersiniz. Mesela HDD ile PUBG oynarken binalar çok geç yükleniyordu, SSD'ye kurmuştum ve sorun ortadan kalkmıştı. Aynı şekilde FPS düşüşleri de.

Fakat sorunu direk SSD'ye yıkmak yanlış olur. Oyunda kaç FPS alıyorsunuz droplar hariç?
60-75 FPS arası.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'den de kaynaklanıyor olabilir, SSD'nin yokluğu da olabilir, tam emin olamıyorum ben çünkü SCUM'ı test etme fırsatım olmadı hiç.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı