SSD için disk sıkıştırma tehlikeli mi?

Gamer7

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Üsküdar / İSTANBUL
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

SSD ömrü açışından disk birleştirmenin kapatılması gerektiğini biliyorum. Ancak windows 8.1 işletim sisteminde disk birleştirme yerine sürücüleri en iyi duruma getir seçeneği bulunmakta. Bazı yerlerde açık olmasının sıkıntı yaratmayacağı yazılmış ama kaynaklara pek güvenemedim. Kısacası bu seçeneğin açık mı olması gerekir kapalı mı?

Teşekkürler şimdiden...
Adsız5.png

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'de veriler, hücrelerin üzerine yazılır ve hücrelerin ömrü kabaca veri yazmaya bağlıdır. SSD üzerinde sıkıştırma yapmak SSD'nin tırnaklarının arasına bambu çubuğu sokmak gibidir. Asla sıkıştırma yapmayın.
SSD'ye yazılan verileri hücrelere eşit olarak yazdırarak SSD'nin ömrünü olabildiğince koruyabilirsiniz. Size tavsiyem Trim özelliğini kontrol etmeniz.
CMD komutunu yönetici olarak çalıştırın ve fsutil behavior query disabledeletenotify komutunu girin. Çıkan yazının sonunda '0' yazıyorsa Trim komutu etkin, '1' yazıyorsa etkin değildir.
Eğer aktif değilse "fsutil behavior set disabledeletenotify 0" yazıp enter deyin.

Trim özelliği etkin. Yani bu görselini attığım özelliği kapatmalı mıyım?

SypeR söyleyince kapattım ama yine de sorayım dedim.

Peki bu özellik çoğu kullanıcı da açık değil mi? O zaman herkesin dikkat etmesi lazım bence. Pek bilinen bir şey değil gibi geliyor.

Evet, açık geliyor. Eğer Windows kurulum imajı güncel ise çoğu zaman sisteme takılan SSD'nin seri numarasından onun Katı Hal Disk olduğunu anlayarak bu tür işlemleri otomatik olarak tamamlıyor. Ama güncel olmayan kurulum imajlarında (veya en güncel kurulumdan sonra piyasaya çıkan ve tam otomatik ayar için update gerektiren modellerde) maalesef bu tür sorunlar yaşanıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı