Rehber SSD için yapılacak tüm ayarlar

Hocam bu arada TRIM işlemi daha fazla yazma yaptırıyormuş fakat SSD için daha performanslıymış. Bunu bir yerde görmüştüm. Bence TRIM yüzünden daha fazla yazma yapıyor olabilir.
TRIM ayarı standart olarak açıktı. Ben zaten tüm işlemleri yapmamıştım. Kendime göre mantıklı bulduğum bir kaç ayarı yaptım ama keşke dokunmasaymışım. Daha önce de belirttiğim gibi daha fazla yazması umrumda değil; sistem adam akıllı çalışsa yeter.

Hocam aklıma takıldı sırf siz dediniz diye sisteme format atmayı planlıyorum. Zaten disk ağzına kadar dolmuştu. Müsait bir zamanda sisteme format atacağım.

Hocam aklıma takıldı sırf siz dediniz diye sisteme format atmayı planlıyorum. Zaten disk ağzına kadar dolmuştu. Müsait bir zamanda sisteme format atacağım.
Atın hocam en temizi. Ben de yakın zamanda atacağım. Bir sürü program var ağır şeyler var bir de bende. Allah sabır versin.

Yaşadığınız sorunlarla bu ayarların alakası yoktur. Bu sıkıntıyı ilk defa yaşayan sizsiniz. Konudaki ince ayarlar birçok farklı sistemde test edildi; henüz hiçbir problem yaşanmadı. Sorun yaşayan henüz 2-3 kişi çıktı. Onlar da temiz kurulum yaptıktan sonra bu ayarları uygulayınca problem yaşamadığını gördüler. Bu başlıktaki SSD ince ayarları ssdlabs.net tarafından onaylıdır. Siteyi incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bence karalamak yerine ince ayarları tek tek etraflıca araştırıp SSD'ye ve sisteme ne gibi etkileri var, avantajları ve dezavantajları nedir diye araştırmak çok daha isabetli olacaktır. Ben bu konuyu oluştururken ince eleyip sık dokudum ve çeşitli sistemlerde test edip öyle konu açtım. Kolay gelsin.

Estağfurullah, amacım karalamak değildi. Sadece bu ayarların bazılarından sonra bir kaç özellik istediğim gibi çalışmamaya başladı. Diğer mesajlarımda da belirttiğim gibi; bana mantıklı geldiği için işlemlerden bazılarını uygulamıştım. Bir kaç gün içinde yeniden işletim sistemi yükleyeceğim zaten. Sorunum bu şekilde çözülmüş olur. Elinize sağlık yine de.

Bende SSD var ama boştayken kapatma ayarı 10dk. Alalı çok olmadı 115 defa aç kapa olmuş. Diğer sistem SSD ise 350 civarı. Güç tasarrufu maksatlı sürekli aç kapa yapması diskin ömrünü azaltır mı? Bilen biri aydınlatırsa çok iyi olur.

Diskin boştayken kapanması sayılmıyor diye biliyorum. Sistemi yeniden başlatmak da sayılmıyor. Sadece sistemi kapatıp açmak ve uyku moduna almak sayılıyor. Bunu ben denemiştim.

Diskin boştayken kapanması sayılmıyor diye biliyorum. Sistemi yeniden başlatmak da sayılmıyor. Sadece sistemi kapatıp açmak ve uyku moduna almak sayılıyor. Bunu ben denemiştim.

Bunu bilmiyordum anladım. İnternette şunu bulamadım. Aç-kapa SSD ömrünü etkiler mi herhangi bir zararı var mı merak ediyorum.

Bunu bilmiyordum anladım. İnternette şunu bulamadım. Aç-kapa SSD ömrünü etkiler mi herhangi bir zararı var mı merak ediyorum.
Ani güç kesintisi olmadığı sürece bir zararı olacağını düşünmüyorum.
Diskin kapanma süresini 1 saat yapabilirsiniz isterseniz.
Benim 4 aylık SSD'm yaklaşık 470 kez açılıp kapanmış.

@Lord Raiden hocamın da dediği gibi ani güç kesintisinin zarar verme ihtimali biraz daha yüksek oluyor. Normalde SSD'ye açma kapamaktan çok yazma/silme işlemi zarar verir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…