SSD IDE / AHCI Ayarlama

Anduin Wrynn

Hectopat
Yer
Kıbrıs / Lefkoşa
Daha fazla  
Meslek
Internal Audit
Merhabe Technopat ailesi sitemizi uzun süredir takip ediyorum. Kayıt olmak bugüne nasipmiş. Konuya gelince ;

Sandisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s Sata 3 2.5" SSD (SDSSDA-240G-G26) 210116164 geçenlerde bu ssdyi aldım fakat okuma ve yazma verileri çok düşük çıktı.

Biraz araştırma yaptım port olayı bios'daki IDE / AHCI olayını . Durum şöyle ki benim bios IDE'de bunu AHCI yapınca windows açılmıyor sürekli res atıyor onarıma hazırlanıyor. Şöyle birşey yaptım...;
Çalıştırdan regedit yazıp giriyoruz,
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci
"Error Control": DWORD = 0
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride
"0": DWORD = 0

Bunu yapınca biosdan AHCI çekersem gene windows açılmama onarım vs şeyler yaşarmıyım ? Yada Görüşleriniz nelerdir ?Şimdiden Teşekkürler...

Sadece o ayar ile yeterli olmamış demeki ki.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\
iaStorA
iaStorV
iaStorAvc
Gibi benzerlerini de kernel ile başlatmak gerekiyordur.

Yonetici yetkisi ile Komıut Satiri ( cmd ) acin.
bcdedit /set safeboot minimal
komutunu girin. Sonra bilgisayari restart edip BIOS'a girin. IDE secenegini AHCI yapin, kaydedin cikin. Windows Guvenli Kip'te acilacak. Tekrar Yonetici yetkisi ile Komıut Satiri ( cmd ) acin ve
bcdedit /deletevalue safeboot
komutunu girin. Bilgisayarinizi tekrar baslattiginizda AHCI suruculeri yuklenmis olarak acilacak.

Yonetici yetkisi ile Komıut Satiri ( cmd ) acin.
bcdedit /set safeboot minimal
komutunu girin. Sonra bilgisayari restart edip BIOS'a girin. IDE secenegini AHCI yapin, kaydedin cikin. Windows Guvenli Kip'te acilacak. Tekrar Yonetici yetkisi ile Komıut Satiri ( cmd ) acin ve
bcdedit /deletevalue safeboot
komutunu girin. Bilgisayarinizi tekrar baslattiginizda AHCI suruculeri yuklenmis olarak acilacak.
deniyorum
Şimdi denedim gene windows gitti zor geri kurtarma yaptım hocam oda olmadı. yada ben yapamadım. şimdi format bulursam ilk biosdan AHCI'ye çekip öylemi format atmalıyım

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı