SSD ile HDD arasındaki fark nedir?

Burada baya bilgi var ama oyun hakkında bilgi yok oyunlara etkisi nekadar olur benim merak ettiğim?

Oyun sırasında harita yükleme, hızlı kayıt gibi temel durumları hızlandırıyor. Ben de aynı durumdan ssd ye geçmeyi düşünüyorum. Birileri şöyle örnek vermişti. Örnek olarak gta 4te caddede araç kullanırken etraftaki binalar vs daha çabuk yükleniyor, açılıyor. Sanırım zaten bu da harita yükleme denilen durum içine giriyor.

FPS olarak oyuna bir etkisi yok, eğer ki sabit diskiniz çok çok eski ve yavaş bir disk değilse.

Bunun dışında oyunun yüklenmesi, açılması, save etmesi, bölüm geçişleri ve kapanması normalden kat be kat daha hızlı bir hal alıyor.

Ek bilgi ve güncelleme: SSD ve HDD Performans Farkı » Technopat

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'den en çok yarar görecek oyunlar açık dünya oyunlarıdır. Çünkü bunlar genelde tek bir koca bölüm halinde yüklenir. Bu yüzden tüm leveldaki objelerin, seslerin, textureların tek seferde RAM'e ve VRAM'e aktarılması imkansızdır. Bu durum bazı oyunlarda stutter'a sebep olabilir. Örneğin:

Batman Arkham City bazı çok hızlı sistemlerde lag atabiliyor çünkü texture streaming'de tfc(texture file cache) dosyalarını kullanıyor. Benzer durum diğer bazı Unreal Engine 3 oyunlarında da mevcut.(Bioshock Infinite nesela). Aşağıda bu problemden bahsediyor:

TEXTURE STREAMING REMOVAL TUTORIAL v4.0 :: Rise of the Triad ROTT '13

SSD'lerin boyutları düşük olduğundan(yani 1 TB'da var ama fiyatı malum) 120gb'a ne kadar oyun kurulursa yada 240 artık kaçlık alırsanız. Bunuda hesaba katarak tercihinizi yaparsanız daha iyi olur. Arkadaşlar zaten gerekli açıklamaları yapmışlar. Birisi bisiklet(hdd) ötekisi Lamborghini(ssd) olarak düşünün. Sisteminizde ssd'ye kurarsanız. Win8'inde etkisi var tabi bilgisayarın açılış ve kapanış süreleri inanılmaz derecede azalacaktır. Dosyalar arası geçişler, programların açılış süreleri vs. gibi hızlanacaktır.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı