SSD ile İlgili Yorumlar

• Konuyu başlatan Vegas
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 797
Şimdi şöyle. Benim eski dizüstüne SSD taktıktan sonra düğmeye basar basmaz hoşgeldiniz ekranı çıkıyor. Daha önce verem ediyordu açılıncaya kadar. İkincisi sevgili kardeşlerim. Bildiğiniz gibi windows açıldıktan sonra bazı programlar yüklenmeye başlıyor. Örnek olarak spotfy, utorrent, I tunes gibi gibi. İşte daha önce bunlar yükleninceye kadar 5-6 dakika bekliyordum. SSD kurduktan sonra açılıştan 20 sn sonra yüklenme bitiyor. Okuma yazma oranları zaten herkesin malumu.

Masaüstü bilgisayarı söylemiyorum bile. Benim gibi hergün 200-250 GB veri yazdıran biri için ne kadar büyük kolaylık olduğunu tahmin bile edemezsiniz

Kısacası kardeşlerim daha önce ses hızında koşan bilgisayarınız ışık hızına ulaşıyor diyebilirim

Samsung harddiski çin malı markası bile belli olmayan bir SSD ile değiştirdim. Hem de bilgisayar Sata 2 olduğu için en fazla 300 MB/S destekliyordu. Buna rağmen çok ciddi performans farkı oluştu. Bir daha asla SSD bulunmayan sistem kullanmam.

Milattan öncesi ve sonrası olduğu gibi Samsung'dan öncesi ve Samsung'dan sonrası var bu konuda milat kabul edebileceğimiz :)

Ben Samsung model iyi bir SSD kullanıyorum, kasamdaki hiçbir parça Samsung SSD kadar fiyatını hak etmiyor. Ama gel gör ki Samsung SSD'leri pahalı bulanlar var.

Ucuz mal çok fazla uğraştırmaz normalde ancak konu "Veri depolama aygıtları olduğunda" ucuz mal sizi çok ama çok uğraştırır, telafisi olmaz zararlar verir.
Samsung SSD kullanan dandik James Donkey SSD kullanabilir.

Ama artık bir sabah kalktığında rüm verilerinin uçup gittiğini de görebilir.

Samsung SSD teknolojisini ciddi anlamda geliştirdi.

Eskiden 30 saniye süren bilgisayar açılması şimdi 12 saniye sürüyor. 5-6 dakika sürede girdiğim oyuna 1-2 dakika sürede giriyorum. Oyunu alt ekrana aldığım zaman daha hızlı başka uygulamalara girebiliyorum. GTA online HDD ile şehir içinde bazen harita yüklenme sıkıntısı oluyordu SSD ile böyle bir sıkıntı yok. ( Vigilante ile son sürat gittiğim zaman. )

4 yıldır kullandığım 1TB HDD’li Lenovo IdeaPad 500 model laptopun açılış ve kendine gelme süresi 2-2.5 dakikayı buluyordu ve bu değer kimi zaman çok daha fazla oluyordu. 240GB bir SSD aldım taktım ve eski HDD’yi sadece depolama için harici olarak kullanmaya başladım. Bilgisayarın açılması 10 saniyeden fazla sürmüyor. Harika bir his, mutluluk veriyor insana 😄

Toshiba P50-B-116 model sistem kullanıyorum. İçinde de -sonradan değiştirilen- Toshiba MQ01ABD100M HDD vardı.

HDD ile Windows 10 kullanmak -özellikle de açmak- tam bir işkenceydi. Açılmak bilniyordu, arka plan güncellemeleri de üstüne binince artık bilgisayar kullanılmaz hâle geliyordu.

Ardından dayanamadım ve 2019 Şubat'ta Amazon'dan Samsung 860 EVO 500 GB SSD aldım. SSD'yi taktım, Windows'u kurdum. Kullanım sırasında bir an kamyonet motorundan jet motoruna geçtiğimi düşündüm. Bilgisayar tam 8 saniyede masaüstüne geliyor.

Şu anda 5 TB kadar veri yazdım. Hâlâ ilk günkü performansını koruyor ve sağlığı %100. Gerçi bu SSD'nin 300 TB yazma garantisi var. Dünkü yaptığım hız testinde 561 MB okuma ve 520 MB yazma gördüm.

Ama sıkıntı şu, 500 GB bana yetmiyor. Bu yüzden MQ01ABD100M HDD'yi bir DVD kızağı ile bilgisayara taktım, biçimlendirdim, öyle kullanıyorum. Bazı verilerimi HDD'ye aktardım.

Windows'u ve tüm yazılımlarımı SSD'ye, geriye kalan verilerimi HDD'ye depoluyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı