Çözüldü SSD kaynaklı mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wespy

Decapat
Daha fazla  
Sürekli hata alıyorum. Bilgisayarcıya götürdüm, SSD değiştirmem gerektiğini söyledi. Bunun başka bir yolu var mı? Yardımcı olursanız sevınırım. HD Tune ıle de tarattım 1T ane hata buldu ama en fazla 1,1.5 saate tekrar başlıyor bilgisayar.
Minidump:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle döküm sayınız oldukça fazla. 50 tane döküm oluşmuş. Bu yüzden biraz uzun bir işlem olacak.

Dökümlerin bazılarında dxgmms1.sys ve nvlddmkm.sys hata vermiş.
DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyip, kendi sitesinden en son WHQL sürümü kurun.

rtwlanu.sys vwifibus.sys tunnel.sys Bunların birlikte sorun çıkarması ise USB Wifi Adaptöründeki bir soruna işaret eder.
USB Wifi Adaptörünüzün sürücülerini güncelleyin. Donanım Kimliği paylaşırsanız kurmanız gereken sürücüyü bulabilirim.

Her dökümde CD-ROM ile ilgili bir sorun olduğu gözüküyor. Dökümlerin birinde ise pacer.sys de sorun çıkmış. İnternetten aratınca Microsoft Developer Network CD-ROM ile ilgili olduğunu gördüm. CD'yi veya CD-ROM'u sökün.

Bazı dökümlerinizde stack değerlerinde gözüken tcpip, afd gibi veriler gözüküyor. İki tanesinde ise direkt olarak afd.sys hata vermiş.
Ağ sürücülerini güncelleyin.

Attığınız her dökümde gözüken dump_ataport dump_atapi.s dump_dumpfve üçlüsü ise Disk sorunlarıyla ilgilidir. HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirip, sonuçlara ek olarak Health sekmelerini paylaşın.

Dökümlerin birinde rdyboost.sys gözüküyor. Dosya Gezgininde cihaza bağlı her disk için aşağıdaki işlemleri uygulayın.
  • Diske sağ tıklayıp Özelliklere basın.
  • Yukarıdan ReadyBoost sekmesine geçiş yapın.
  • Buradan Bu Cihazı Kullanma seçeneğini tikleyip, uygula deyip çıkın.
Son dökümde mouhid.sys hata vermiş. Ek olarak stack değerlerinde USB_PORT gözüküyor.
Fareyi farklı bir porta takmayı deneyin.

Son olarak bu kadar hatanın sonucu olarak bir RAM testi yaparsanız iyi olur.
BIOS üzerinden X.M.P ayarının kapalı olduğuna emin olun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Öncelikle döküm sayınız oldukça fazla. 50 tane döküm oluşmuş. Bu yüzden biraz uzun bir işlem olacak.

Dökümlerin bazılarında dxgmms1.sys ve nvlddmkm.sys hata vermiş.
DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyip, kendi sitesinden en son WHQL sürümü kurun.

rtwlanu.sys vwifibus.sys tunnel.sys Bunların birlikte sorun çıkarması ise USB Wifi Adaptöründeki bir soruna işaret eder.
USB Wifi Adaptörünüzün sürücülerini güncelleyin. Donanım Kimliği paylaşırsanız kurmanız gereken sürücüyü bulabilirim.

Her dökümde CD-ROM ile ilgili bir sorun olduğu gözüküyor. Dökümlerin birinde ise pacer.sys de sorun çıkmış. İnternetten aratınca Microsoft Developer Network CD-ROM ile ilgili olduğunu gördüm. CD'yi veya CD-ROM'u sökün.

Bazı dökümlerinizde stack değerlerinde gözüken tcpip, afd gibi veriler gözüküyor. İki tanesinde ise direkt olarak afd.sys hata vermiş.
Ağ sürücülerini güncelleyin.

Attığınız her dökümde gözüken dump_ataport dump_atapi.s dump_dumpfve üçlüsü ise Disk sorunlarıyla ilgilidir. HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirip, sonuçlara ek olarak Health sekmelerini paylaşın.

Dökümlerin birinde rdyboost.sys gözüküyor. Dosya Gezgininde cihaza bağlı her disk için aşağıdaki işlemleri uygulayın.
  • Diske sağ tıklayıp Özelliklere basın.
  • Yukarıdan ReadyBoost sekmesine geçiş yapın.
  • Buradan Bu Cihazı Kullanma seçeneğini tikleyip, uygula deyip çıkın.
Son dökümde mouhid.sys hata vermiş. Ek olarak stack değerlerinde USB_PORT gözüküyor.
Fareyi farklı bir porta takmayı deneyin.

Son olarak bu kadar hatanın sonucu olarak bir RAM testi yaparsanız iyi olur.
BIOS üzerinden X.M.P ayarının kapalı olduğuna emin olun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
ilk Dediğinizi yaptım.
Qualcomm Atheros AR8171/8175 PCI-E Gigabit Ethernet Denetleyicisi (NDIS 6.30)
Realtek RTL8192CU Wireless LAN 802.11n USB 2.0 Network Adapter
herhangi bi CD bağlı değil bilgisayarıma

Donanım Kimliğini paylaşacaktınız ismini değil. Realtek RTL8192CU aygıtın Donanım Kimliğini paylaşın. Ayrıca diğer yazdığım adımları da uygulayın. Disk ve Bellek sonuçlarını bekliyorum.

fareyi farklı bir girişe taktım. Readyboost malesef yok win 8.1 kullanıyorum. ağ sürücülerinin altına link koymuşsunuz o linktenmi güncelleme yapacağım? Donanım kimlikleri yerine isimlerini paylaşmışım özür dilerim Realtek RTL8192CU:
USB\VID_0BDA&PID_8178&REV_0200
USB\VID_0BDA&PID_8178
Qualcomm Atheros:
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&SUBSYS_85871043&REV_10
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&SUBSYS_85871043
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&CC_020000
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&CC_0200
en son devam ederse biosada bakacağım. Teşekürler yardımcı olduğun için umarım sorunu çözebiliriz.😀

hjlkgh.PNG

Güzel, orada görmüş olduğunuz kırmızı blok diskte arıza olduğu anlamına geliyor. Health sekmesini de paylaşmanız gerekiyordu bu arada.

ağ sürücülerinin altına link koymuşsunuz o linktenmi güncelleme yapacağım?
Evet. Linke girip işletim sisteminizi seçtikten sonra en son LAN sürücüsünü kuracaksınız.
Realtek RTL8192CU:
USB\VID_0BDA&PID_8178&REV_0200
USB\VID_0BDA&PID_8178
Qualcomm Atheros:
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&SUBSYS_85871043&REV_10
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&SUBSYS_85871043
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&CC_020000
PCI\VEN_1969&DEV_10A1&CC_0200
Ağ sürücülerinizi güncelleştirdiğiniz zaman zaten Atheros sürücüleri güncelleşecek. Bunlar için ekstra kurulum yapmanıza gerek yok.

Interface CRC Error Count en basit haliyle Anakart ile Disk arasındaki bağlantı diyebiliriz.

Current Pending Sector ise şu mesajda güzelce anlatılmış.
Current Pending Sector sayısı, diskinizde yeniden eşlenmeyi bekleyen kararsız sektörlerin mevcut sayısını gösteren bir S.M.A.R.T. parametresidir. Bu sektörler daha sonra başarıyla okunursa, sayı azalacaktır. Sürücü, etkilenen sektörler hakkındaki verileri tekrar başarısız bir şekilde okumaya çalışırsa, bu sektörler yedek sürücü alanı için yeniden tahsis edilecektir. Bir sektör yeniden tahsis edildiğinde, Current Pending Sector Sayısı azalacak ve Reallocated Sectors Count sayısı artacaktır.

Özetle diski emekli edin.

Aslında bu tarz disk hatalarında Low Level Format veya HDD Regenerator gibi diski bir süre daha hayatta tutma ihtimali olan uygulamalar var fakat hiçbiri sorunu net olarak çözme gibi bir özelliğe sahip değil. Bu yüzden Recep Baltaşın mesajında belirttiği gibi en mantıklı şey diski sistemden ayırıp; garantisi varsa servise göndermek ya da değişim/iade istemek, yoksa yenisini almaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı