SSD ne işe yarar?

sansar1341

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayar topluyorum çoğu kişi SSD çok önemli falan diyor SSD ne işe yarar neden bu kadar önemlidir ve SSD önerisi Valorant ve LoL oynuyorum.

Bilgisayar topluyorum çoğu kişi SSD çok önemli falan diyor SSD ne işe yarar neden bu kadar önemlidir ve SSD önerisi Valorant ve LoL oynuyorum.
Katı hal sürücüsü, bilgisayar depolama hiyerarşisinde ikincil depolama sistemi olarak işlev gören, verileri kalıcı olarak depolamak için tümleşik devre tertibatlarını kullanan bir veri depolama aygıtı. Bir diğer tanımıyla, çeşitli biçimlerde görünen ve bilgileri depolamak için farklı bir yola başvuran cihaz.

Kısa bir aciklama ile şunu söyleyebilirim ki SSD'ler çoğu bilgisayarda bulunan HDD'lerden daha hızlıdır. Saniyede yüzlerce belki binlerce MB işlem yapma kabiliyetleri sayesinde çok iş gorurler. HDD'ye kıyasla iyi bir SSD tercih edildiğinde arıza yapma olasılığı da düşüktür.

Sata SSD'ler ortalama bir harddiskten 3-4 kat hızlı çalışır. M.2 SSD'ler ise 15-20 kat daha hızlı çalışabilirler kısacası.

SSD bilgisayarı hızlandırıyor kısacası. Windows 1-2 dakikada değil 10-20 saniyede açılıyor. Oyun 2-3 dakikada değil 20-30 saniyede açılıyor, örnek olarak. Oyunda FPS e katkısı yok. Ama SSD olmadan hele bu zamanda hele de Windows 10 ile sistem olmaz.

SSD için bütçe ne kadar?

Okuma ve yazma hızı sabit disklere göre kat kat fazladır, bu da oyun içi yüklenme sürelerini, kopyalama işlemlerini ve uygulamaların tepki hızlarını ciddi derecede arttırır. Bilgisayarın açılma ve kapanma hızına da etki eder.

HDD'ye göre çok daha hızlı ve dayanıklıdır. Hatta HDD'ye kurulu olan bazı oyunlar donma yapabiliyor. Tabii bunun olması için ne kadar kötü bir HDD lazım bilmiyorum.

Konuyu kısaca ve derine dalmadan özetleyeyim:

SSD'ler, HDD'lere göre daha hızlı okuma ve yazma oranına sahip depolama birimleridir. SSD kullanarak PC'nizin yapmış olduğu işleri hatırı sayılır bir biçimde hızlandırırsınız.

Dezavantajlarıysa; SSD'ler, HDD'lere göre daha pahalıdır. 500GB SSD'lerin fiyatı, 2TB HDD'lerle eşittir.

Tavsiyem; bilgisayarınızın işletim sistemini kuracağınız diskini SSD yönünde seçmeniz. Birkaç oyunu da bu diske koyabilirsiniz. Onun yanına ise ilerde ya da şimdi bir adet HDD eklemeniz. HDD'ye depolama yaparsınız. SSD'deyse işletim sistemi, günlük kullandığınız programlar ve bazı oyunlar bulunur.

Geri
Yukarı