SSD önerisi

Bütçe
300
Bende Samsung EVO 970 Plus 500GB'lık M.2 SSD, 120 GB'lık Patriot Brust SATA SSD bir de SanDisk Plus 120 GB'lık SATA SSD var. Samsung SSD 8 ay sonra bozuldu yerine yenisini gönderdiler. M.2 SSD hızlı ama fazla ısınıyor bu açıdan tavsiye etmem. SATA ile M.2 arasında çok da fark yok gibi. SATA SSD bence yeterli. Şu anki bilgi tecrübem olsa M.2 SSD almazdım.

SN550 tavsiye ederim şu anda indirimde, SanDisk Ultra NVMe ile aynı üründür. P300 veya Swordfish gibi DRAM bulundurmasa da genel anlamda daha iyi; kontrolcüsü, kullandığı flash, yazılımı, desteği ve garantisi daha üstün.

Eki Görüntüle 966802
Uyumluluk sorunu da yaşamazsınız, sadece SSD'niz en fazla PCIe x2 hızılarıyla çalışır.
Bu da teorik olarak saniyede max. 2GB/s demek.

PCIe Gen 3 (8GT/s) = 1GB/s x2 =2GB/s
Sata 3'se eğer hızınız sınırlanır. Araştırın bence biraz daha paranıza yazık olmasın.
Şöyle düşünün ileride laptobu değiştirme durumunuz varsa M2 SSD(NVMe orPCIe) alın bir dönüştürücü yardımıyla M2 SATA'ya çevirin. Bana göre bu mantıklı ileriye dönük olarak. Daha sorna laptobu değiştirmeye karar verdiğinizde(muhtemelen o laptobunuz M2 SSD PCIe destekli olacak) o SSD yi direk olarak aparatsız onda kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu da teorik olarak saniyede max. 2GB/s demek.

PCIe Gen 3 (8GT/s) = 1GB/s x2 =2GB/s

Şöyle düşünün ileride laptobu değiştirme durumunuz varsa M2 SSD(NVMe orPCIe) alın bir dönüştürücü yardımıyla M2 SATA'ya çevirin. Bana göre bu mantıklı ileriye dönük olarak. Daha sorna laptobu değiştirmeye karar verdiğinizde(muhtemelen o laptobunuz M2 SSD PCIe destekli olacak) o SSD yi direk olarak aparatsız onda kullanabilirsiniz.
M2 sataya çevirin demişsiniz sata 3 mü demek istediniz ? Şuan SN550 satın aldım bir çeviriciye gerek olmadan slota takacağımı düşünüyorum.

M2 sataya çevirin demişsiniz sata 3 mü demek istediniz ? Şuan SN550 satın aldım bir çeviriciye gerek olmadan slota takacağımı düşünüyorum.
Hayır hocam M2'nin 2 tane türü var. 1 . M2 SATA(2 çentikli) 2. M2 NVMe veya PCle(tek çentikli) birde SATA SSD ve HDD var.

Hayır hocam M2'nin 2 tane türü var. 1 . M2 SATA(2 çentikli) 2. M2 NVMe veya PCle(tek çentikli) birde SATA SSD ve HDD var.
Onu anladım ama daha önceki mesajlardan benim anakartım Nvme veya PCIe(tek çentik veya M key) uyumlu olarak anlamıştım. Sadece en fazla PCIe Gen3 x2 hızını alabilirim gibi anladım. Neden Çevirici kullanmam gerektiğini bu yüzden anlamadım.

Durumu tam olarak bilmediğim için belirtmiştim. bazıları 2. SSD sini alıp SATA takıyorlar. Sizinkinin 2. olup olmadığını bilmediğim için yazdım.

Durumu tam olarak bilmediğim için belirtmiştim. bazıları 2. SSD sini alıp SATA takıyorlar. Sizinkinin 2. olup olmadığını bilmediğim için yazdım.
Sata portunda Hdd var. M.2 slotu boş şuan orayada SN550 aldım. Dönüştürücüye gerek olmadan kullanabileceğim değil mi ?Daha önceki mesajlardan kullanabileciğimi anlamıştım. Siz çevirici deyince biraz kafam karıştı. Ne kadar karmaşık bir konuymuş bu m.2 olayı :)

Sata portunda Hdd var. M.2 slotu boş şuan orayada SN550 aldım. Dönüştürücüye gerek olmadan kullanabileceğim değil mi ?Daha önceki mesajlardan kullanabileciğimi anlamıştım. Siz çevirici deyince biraz kafam karıştı. Ne kadar karmaşık bir konuymuş bu m.2 olayı :)
Evet kullanabilirsiniz dönüştürücüsüz. Kafanızı karıştırdıysam özür dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı