SSD olan laptoplarda işlemci ve RAM'in iyi olup olmamasının pek bir önemi olur mu?

İşlemci yapacağınız işlemlerin hesaplanmasındaki hızda rol oynar. RAM geçici ve hızlı hafızadır. Ne kadar fazla olursa hızlı bellekte o kadar fazla dosya tutulabilir ve işlemciye hızlı bir şekilde veriler iletilebilir. HDD ve SSD dosyaların açılma hızlarını etkiler. IOPS ve okuma yazma değerleri bunda bir etkendir. SSD her açıdan avantajlıdır.

Basit düzeyde anlatmak gerekirse işlemci PC'nin temel işlem birimidir yani beynidir. Verileri bellekler üzerinden okur. İşlemler için yeterli miktarda bellek olmazsa işlemci tam performans gosteremeyebilir. SSD, HDD ise depolama birimleridir. Acma kapama, silme yükleme, okuma yazma vb. işlemler depolama biriminin hızıyla doğru orantılıdır. Okuma yazma hızı ne kadar yüksek ise PC o kadar serileşir diyebiliriz. RAM ve işlemci ise daha çok performans yönünde etkileri gösterir. Yani oldukça önemlilerdir. Tabi bu birazda kullanıcı ile alakalı.

SSD artık yeni sistemlerde bir gereklilik eski bilgisayarları ise bir canlandırma aracı haline geldi.
Eski, artık miladını doldurmuş gibi olan bilgisayarlar SSD sayesinde biraz toparlanır. Ama bu bilgisayarın açılış-kapanış, programları açma-kapatma, işletim sisteminin hızlı yanıt vermesi gibi konularda yardımcı olur. İşlemci veya RAM'in performansına herhangi bir etkisi olmaz. Örneğin: Ben bu bilgisayarda GTA5 oynayamıyordum SSD taktım artık oynayabilir miyim? derseniz cevap tabi ki "Hayır" olacaktır maalesef.

İşlemci ve ekran kartı bir bilgisayarın performasını, işlem gücünü belirleyen başlıca donanımlardır. SSD ve Ram ise bunların performansını göstermesinde yardımcı donanımlardır. SSD takmak sadece günlük kullanımda etkisini gösterir. Yani oyunlarda veya yazılımların daha performanslı çalışmasında etkisi daha azdır.

Basit düzeyde anlatmak gerekirse işlemci PC'nin temel işlem birimidir yani beynidir. Verileri bellekler üzerinden okur. İşlemler için yeterli miktarda bellek olmazsa işlemci tam performans gosteremeyebilir. SSD, HDD ise depolama birimleridir. Acma kapama, silme yükleme, okuma yazma vb. işlemler depolama biriminin hızıyla doğru orantılıdır. Okuma yazma hızı ne kadar yüksek ise PC o kadar serileşir diyebiliriz. RAM ve işlemci ise daha çok performans yönünde etkileri gösterir. Yani oldukça önemlilerdir. Tabi bu birazda kullanıcı ile alakalı.

Yani SSD'nin de flash bellekte olduğu gibi okuma yazma hızı var diyorsunuz peki SSD alırken bu hız minimum kaç olmalı?

Yani SSD'nin de flash bellekte olduğu gibi okuma yazma hızı var diyorsunuz peki SSD alırken bu hız minimum kaç olmalı?

Standart SATA SSD'lerde bu hızlar genelde 450 MB ile 550 MB arasında degismektedir. Lakin asil dikkat edilmesi gereken bana sorarsanız SSD'nin kalitesi, yazma ömrü ve kronik sorunlu olup olmayışıdır. Bu konuda tavsiye isterseniz Samsung 860 EVO modelleri oldukca iyidir.

Yani SSD'nin de Flash bellekte olduğu gibi okuma yazma hızı var diyorsunuz. Peki SSD alırken bu hız minimum kaç olmalı?
SSD alırken hız kadar DRAM bulunup bulunmadığı da önemli. SSD'lerin içerisinde bir tane DRAM bulunur. Bu DRAM sayesinde SSD hızını daima korur ve yıpranmaz kolay kolay. Lakin fiyatları biraz pahalı olur. Bazı üreticiler ucuz modellerine DRAM koymaz. Bu yüzden hem hızlar çok dengesiz olur hem de SSD kolay yıpranır. Bunlara örnek olarak Crucial BX500, WD Green, SanDisk SSD Plus, Adata SU630 ve SU650 örnek gösterilebilir. BX500 kumar gibi bir şey diğer bahsettiklerim de çöp zaten tam bir.

Bütçeniz ile birlikte bir konu açarsanız SSD önerebiliriz bütçenize göre uygun. :)

Geri
Yukarı