SSD olmasına rağmen oyunlar geç açılıyor

Sinake

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad 320-15ıkb dizüstü bilgisayara geçen ay harici diski çıkartıp yerine "patriot 240 GB burst PBU240GS25SSDR 2.5" SATA 3.0 ssd" taktım. CD ROM yerine ise laptop ile uyumlu "HDD caddy" satın alıp hard diski oraya monte ettim. Her ikisi de sağlıklı çalışır durumda. Daha sonra temiz bir kurulumla işletim sistemini de sıfırladım. Bilgisayar 3-4 saniye gibi kısa bir sürede açılıp, kapanabiliyor. Fakat oyunlarda bu böyle değil. SSD içine kurmuş olmama rağmen oyunların yükleme hızları hala aynı. Nasıl çözebilirim bilmediğim bir şey mi var? Acaba SATA III portuna mı takılı değil diye düşünüyorum. Bunu öğrenmenin veya düzeltmenin bir yolu var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 2.PNG
    2.PNG
    52,7 KB · Görüntüleme: 113
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    122,5 KB · Görüntüleme: 88
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    105,1 KB · Görüntüleme: 95
Son düzenleyen: Moderatör:
Lenovo Ideapad 320-15ıkb dizüstü bilgisayara geçen ay harici diski çıkartıp yerine "patriot 240 GB burst PBU240GS25SSDR 2.5" SATA 3.0 ssd" taktım. CD ROM yerine ise laptop ile uyumlu "hdd caddy" satın alıp hard diski oraya monte ettim. Her ikisi de sağlıklı çalışır durumda. Daha sonra temiz bir kurulumla işletim sistemini de sıfırladım. Bilgisayar 3-4 saniye gibi kısa bir sürede açılıp, kapanabiliyor. Fakat oyunlarda bu böyle değil. SSD içine kurmuş olmama rağmen oyunların yükleme hızları hala aynı. Nasıl çözebilirim bilmediğim bir şey mi var? Acaba SATA III portuna mı takılı değil diye düşünüyorum. Bunu öğrenmenin veya düzeltmenin bir yolu var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

SSD kalitesiz olduğundan olabilir bir okuma yazma testi yapın sonuçları paylaşın HDD'ye de aynısını yaparsanız karşılaştırabiliriz.

Hocam, SSD için bir hız testi yapın. Sonuca göre bakılır.

Hesabım saçma sebepler yüzünden 1 günlük cevap yasağı yediği için arkadaşımın hesabından yazıyorum arkadaşlar, umarım bunu yazdığım için de yasak gelmez. Oynadığım oyunlar League of Legends, Valorant, Sea of Thieves. SSD, C sürücüsünde takılı durumdadır. HDD ise D sürücünde takılıdır. Hız testlerini aşağıdan kontrol edebilirsiniz. HWiNFO programından hangi SATA portlarına bağlı olduğunun fotoğrafını da gönderdim. Fakat burada dikkatimi çeken tek şey "phy communication not established" yazısıydı. Ne bağlantısı kurulamadığını bir türlü çözemedim. Her iki port için de aynı şeyi yazıyor. @hakan yaeger @Yener K. @vuenxxmx @Haluk Albayrak @Ringwraith545

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    34,7 KB · Görüntüleme: 97
  • 2.PNG
    2.PNG
    33,4 KB · Görüntüleme: 62
  • 3.PNG
    3.PNG
    137 KB · Görüntüleme: 67
Hesabım saçma sebepler yüzünden 1 günlük cevap yasağı yediği için arkadaşımın hesabından yazıyorum arkadaşlar, umarım bunu yazdığım için de yasak gelmez. Oynadığım oyunlar League of Legends, Valorant, Sea of Thieves. SSD, C sürücüsünde takılı durumdadır. HDD ise D sürücünde takılıdır. Hız testlerini aşağıdan kontrol edebilirsiniz. HWiNFO programından hangi SATA portlarına bağlı olduğunun fotoğrafını da gönderdim. Fakat burada dikkatimi çeken tek şey "phy communication not established" yazısıydı. Ne bağlantısı kurulamadığını bir türlü çözemedim. Her iki port için de aynı şeyi yazıyor. @hakan yaeger @Yener K. @vuenxxmx @Haluk Albayrak @Ringwraith545

SSD hızı normal görünüyor League of Legends Valorant gibi oyunlarda oyuna girerken sizin SSD nizin hızı çok fark etmez eğer diğer oyuncularda geç yüklüyorsa sizde de aynı şey olur Witcher 3 Watch Dogs benzeri bir oyununuz varsa onda deneyebilir misiniz?

Hocam, SATA 3 ve hızı iyi. Online oyun için mi, normal oyunlar için mi geç yükleniyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı