SSD PC'de HDD'yi Aktif Olarak Kullanma

blenxi

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Henüz yeni topladığım bilgisayarda SSD'ye Windows 10 kurulumunu gerçekleştirdim. Kasada şu an eski HDD de takılı. Ancak HDD'yi de aktif olarak kullanmak istiyorum. Çok araştırdım fakat tam anlamıyla bir bilgiye ulaşamadım. Çok karıştırmakta istemiyorum zira bilgisayarın yaşı 1 gün. Sorularım şunlar:

1) SSD'de Windows kurulu. HDD'ye tekrar Windows kurmama gerek var mı yoksa klonlama dedikleri olayı mı yapmalıyım?

2) SSD'den HDD'ye geçmek istediğimde bilgisayarı tekrar başlatıp BIOS'tan birincil olarak HDD'yi mi seçeceğim?

3) SSD'yi iki parçaya bölmedim, sadece C olarak kullanıyorum. HDD'yi de sadece D olarak kullanacağım. Youtube videolarında 2 disk takılı iken bilgisayarım bölümünde 2 disk birden gözüküyor. Böyle bir şey olabilir mi, yapmama gerek var mı?

Madem HDD'yi aktif olarak kullanmak istiyorsunuz neden Windows yüklüyorsunuz? İşletim sisteminin SSD'de olması gerekiyor zaten. HDD'ye bir şey yüklemenize gerek yok, takıp kullanın.

Aktif olarak kullanımdan kastım elimin altında olması gereken dosyalarımı ve yedek programlarımı HDD'de depolamak.

SSD ile hiçbir sıkıntım yok. HDD'ye Windows yüklemeden açamayacağım için, ona da işletim sistemi yüklemem gerekiyor. Takıp kullanın dediğiniz şey benim 2. ve 3. sorum oluyor işte. Tekniksel ve pratiksel olarak bilgim yok ve internette gerekli argümanlara ulaşamadım.

Aktif olarak kullanımdan kastım elimin altında olması gereken dosyalarımı ve yedek programlarımı HDD'de depolamak.

SSD ile hiçbir sıkıntım yok. HDD'ye Windows yüklemeden açamayacağım için, ona da işletim sistemi yüklemem gerekiyor. Takıp kullanın dediğiniz şey benim 2. ve 3. sorum oluyor işte. Tekniksel ve pratiksel olarak bilgim yok ve internette gerekli argümanlara ulaşamadım.
Dostum bir şey yapmana gerek yok. SSD'ye windows yüklemen yeterli.

Dostum bir şey yapmana gerek yok. SSD'ye windows yüklemen yeterli.

Ben sanırım doğru soramadım sorularımı. Ben HDD de kullanmak istiyorum. BIOS'tan işletim sistemi yüklü olmayan HDD'yi seçtiğim zaman reboot hatası veriyor doğal olarak. Benim istediğim aslında basit.

Şudur tam olarak: SSD ağırlıklı kullanacağım bilgisayarımı ancak HDD'yi de arada kullanacağım. SSD'de Windows'u açtıktan sonra HDD'ye geçmek için bu yukarıda yazdığım sorulardaki adımları mı yapmam gerekiyor?

Ekleme: Sonradan aklıma geldi, benim bilmediğim sizin cevap verdiğiniz mevzu şu mudur: Ben sistemi SSD'ye kurdum ve 2 kısma ayırmadım, bilgisayarıma tıkladığımda sadece C gözüküyor istediğim gibi. Buraya kadar normal. HDD'yi de işe dahil ettiğim zaman C ve D diye ikiye bölünecek. C SSD olacak D ise HDD?
Bu mantık doğru ise, ben istediğim zaman bilgisayarıma tıklayıp hem SSD'deki (yani C klasörü) hem de HDD'deki (yani D klasörü) dosyalarımı görebileceğim?

Okudukça araştırdıkça kafam daha da karışıyor.

Son düzenleme:
Dostum eğer HDD içinde yüklü bir işletim sistemi varsa SSD'yi çıkar HDD' yi tak önce bir formatla. Sonra SSD'yi tak ve işletim sistemi kur. Ardından HDD'yi bilgisayara bağla ve depolama olarak kullan.

Dediğim işlemi yaptıktan sonra bilgisayarımda SSD C: olarak, HDD muhtemelen D: olarak gözükecek ve HDD'yi depolama olarak kullanabilirsin.

Dostum eğer HDD içinde yüklü bir işletim sistemi varsa SSD'yi çıkar HDD' yi tak önce bir formatla. Sonra SSD'yi tak ve işletim sistemi kur. Ardından HDD'yi bilgisayara bağla ve depolama olarak kullan.

Dediğim işlemi yaptıktan sonra bilgisayarımda SSD C: olarak, HDD muhtemelen D: olarak gözükecek ve HDD'yi depolama olarak kullanabilirsin.

SSD'yi sonradan sipariş verdiğim için öncesinde zaten HDD'mi formatladım ancak işletim sistemi kurmadım. SSD gelince Windows'u kurdum şu an SSD'de kullanıyorum bilgisayarımı.

Ancak; SSD'ye Windows yüklerken HDD'yi de gördü fakat ona hiç dokunmadım, yani Ayrılmamış Alan 1 TB olarak gözükmüştü. Şu an bilgisayarıma tıkladığımda sadece SSD (yani C klasörü) görünüyor.

Bilgisayarım'a sağ tıklayıp aygıt yöneticisinden disk yönetimine girdiğinde Hard Diski görebiliyor musun?

Aynen o kadar. Sana bir sürücü harfi atamanı isteyecek ve sen de bir tane seçeceksin ve bu kadar. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı