SSD sağlığının %19 olması performansı etkiler mi?

Tartışmaya gerek yok şu bir gerçek ki M.2 NVMe ile SATA SSD arasında en ağır oyunda bile 3-4FPS'ten fazla fark oluşturmaz.

Yanlış bilgi, 3-4 değil direkt FPS'e etkisi 0. görüntüyü işleyen bileşen ekran kartı zaten, hard disk kaplamaları yüklemek gibi görevleri yapıyor.

Tartışmaya gerek yok şu bir gerçek ki M.2 NVMe ile SATA SSD arasında en ağır oyunda bile 3-4FPS'ten fazla fark oluşturmaz.
Yazdığım yazılarda, "NVMe M.2 SSD, FPS artırır." gibi bir bilgi mi var? Varsa ben de bileyim. NVMe M.2 SSD kullanırsa, dosya aktarım hızları artacak; verilere erişme süresi kısalacak ve bir sürü şeyi etkileyerek aldığı performansı artıracak. "Ya kardeşim, NVMe M.2 SSD alsa ne olacak?" diyerek hoş olmayan bir yorum yapılması uygunsuz.

Yanlış bilgi, 3-4 değil direkt FPS'e etkisi 0. görüntüyü işleyen bileşen ekran kartı zaten, hard disk kaplamaları yüklemek gibi görevleri yapıyor.

"Yanlış bilgi" dediğiniz nedir acaba?
Ezbere konuşmak çok kolay. Etkisi 0 genelde evet ama bazı oyunlarda 2-3FPS fark oluşturabiliyor aksini iddia ederseniz bu saatten sonra ben tartışmanıza maalesef katılmayacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazdığım yazılarda, "NVMe M.2 SSD, FPS artırır." gibi bir bilgi mi var? Varsa ben de bileyim. NVMe M.2 SSD kullanırsa, dosya aktarım hızları artacak; verilere erişme süresi kısalacak ve bir sürü şeyi etkileyerek aldığı performansı artıracak. "Ya kardeşim, NVMe M.2 SSD alsa ne olacak?" diyerek hoş olmayan bir yorum yapılması uygunsuz.

Öyle, size lafım yoktu ama zaten neyse. :)

Donanımları gayet yeterli, fakat SATA SSD bu donanımların yapabileceklerini törpülüyor. Veri aktarım hızı artacak, erişim süresi kısalacak. Yaptığı tüm işlemleri daha kısa sürede tamamlayacak, performansa katkı sağlayacak. Fps'e etki etmeyen her şey gereksizmiş gibi konuşuyorsun, git o zaman konsol al. Şu davranış biçimini de değiştir.
Ek olarak "FPS"'e katkı sağlamasa bile, açılış süresini; harita yüklenme sürelerini,"birçok" şeyi kısaltacak. Tabi yine bütçe el vermiyorsa iyi bir SATA SSD de alabilir. M.2 SSD'ler süs olarak üretilmedi. Ve SATA M.2 SSD almasını tavsiye etmedim, NVMe M.2 SSD almasını tavsiye ettim. Söylediklerinin hiçbir yeri tutarlı değil, davranış biçiminden bahsetmeye gerek yok zaten.
Bana sistem hızları arasında 3000/3000 ile 500/500 arasındaki farkı gösterebilecek bir şey açarsan tamam derim. Ne Windows ne MacOS ne de Linux distrolarında 200'den sonra yazma ve okuma hızı arasındaki farkı hissedemezsin, belli başlı diske erişime bağlı programlar harici ne günlük ne oyun konusunda gerek olur. M2 NVMe SSD'lerin çoğu şu an doğrulama işlemleri hariç şov olarak duruyor günlük kullanıcı için. Hatta törpülüyor demişsin buna daha uzun yazabilirim,
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
al izle de törpülüyor mu yoksa batıl inanç mı gör başka videolara da bak.

Davranış davranış diye gereksiz konuşmuşsun, arada %20 25 fiyat farkı olan şeyi sırf keyfine göre yüz yılda bir büyük dosya atarken 1 dakikada 10 saniye fark edecek diye aldırtıyorsun. 4k edit yapmayacak biri için eğer indirime denk gelmiyorsa M2 NVMe olmaması "kesinlikle" sistemi törpülemez. Eğer çok yakın fiyatlar varsa alın.

Bana sistem hızları arasında 3000/3000 ile 500/500 arasındaki farkı gösterebilecek bir şey açarsan tamam derim. Ne Windows ne MacOS ne de Linux distrolarında 200'den sonra yazma ve okuma hızı arasındaki farkı hissedemezsin, belli başlı diske erişime bağlı programlar harici ne günlük ne oyun konusunda gerek olur. M2 NVMe SSD'lerin çoğu şu an doğrulama işlemleri hariç şov olarak duruyor günlük kullanıcı için. Hatta törpülüyor demişsin buna daha uzun yazabilirim,
al izle de törpülüyor mu yoksa batıl inanç mı gör başka videolara da bak.

Davranış davranış diye gereksiz konuşmuşsun, arada %20 25 fiyat farkı olan şeyi sırf keyfine göre yüz yılda bir büyük dosya atarken 1 dakikada 10 saniye fark edecek diye aldırtıyorsun. 4k edit yapmayacak biri için eğer indirime denk gelmiyorsa M2 NVMe olmaması "kesinlikle" sistemi törpülemez. Eğer çok yakın fiyatlar varsa alın.
Tekrar dediğim gibi, senin için iş oyundan ibaretse gidip konsolunu al kullan. Sadece bilgisayarın yükleme süresinin, ve oyundaki kısmi bir yüklenmenin süresini karşılaştıran videoyla; NVMe M.2 SSD ile SATA SSD arasında fark yok demeye getirmişsin. Uygun fiyatlı bir seçenek görür veya bu parayı vermek isterse geleceğe yatırım yapmış olur. Bunu alacak adam mühendislik uygulamaları kullanabilir, render almak isteyebilir. Adam akıllı bir şekilde tartışmak yerine, değişik şekillere giriyorsun. Bildiklerini, düşüncelerini anlatma biçimin cidden saygısızca. "Davranış davranış diye gereksiz konuşmuşsun." demen bunu belli ediyor zaten.

Tekrar dediğim gibi, senin için iş oyundan ibaretse gidip konsolunu al kullan. Sadece bilgisayarın yükleme süresinin, ve oyundaki kısmi bir yüklenmenin süresini karşılaştıran videoyla; NVMe M.2 SSD ile SATA SSD arasında fark yok demeye getirmişsin. Uygun fiyatlı bir seçenek görür veya bu parayı vermek isterse geleceğe yatırım yapmış olur. Bunu alacak adam mühendislik uygulamaları kullanabilir, render almak isteyebilir. Adam akıllı bir şekilde tartışmak yerine, değişik şekillere giriyorsun. Bildiklerini, düşüncelerini anlatma biçimin cidden saygısızca. "Davranış davranış diye gereksiz konuşmuşsun." demen bunu belli ediyor zaten.
İmlası çöp birine cevap verdiğime şükretmelisin. Oyun demedim, OS için herhangi değişen bir şey yok dedim. Delay olayı tamamen palavra, kontrolcüye bağlı. Hız ise ne günlükte ne oyun ne de çoğu zaman fark ediyor. Ek olarak geleceğe yatırım demişsin de gram alakası yok. Üstünde geliştirilebilen özel bir şey mi var NVMe SSD'lerin? Firmware güncellemesi ile PCIe veri aktarımı mı geliştirilebiliyor? İleride tüm uygulamalar 3k sıralı yazma hızı mı isteyecek de 500-1000 ile çalışmayacak? Mühendislik uygulamaları ve render ile konuyu genel kullanımın %1'ine getirmişsin de onda bile işlemci ön planda ve hala normal biri için (1080p render alanlar da Sata ile idare edebilir 4k'cılar düşünsün) NVMe şart değil.

Nerelerde imla hataları yaptım? Söyle, düzeltebileyim. Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Saygısızsın kardeşim kabul et bunu, "şükretmelisin" vs hoş değil cidden. İleride oyun boyutlarının, blokların baya artacağını düşünüyorum. Erişim süresi kısa ve aktarım hızı yüksek olan bir depolama birimi kullanması arkadaşın yararına olur. Adamın mesleğini bilmiyorsun. Mühendislik uygulamaları dediğimiz uygulamaları sadece mühendisler de kullanmıyor bu arada. Tüketici bir insan olarak görme herkesi kendin gibi. Senin tarzın tartışma değil, saldırma. Sana düşüncelerinle iyi forumlar diliyorum.

Son düzenleme:
Nerelerde imla hataları yaptım? Söyle, düzeltebileyim. Elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Saygısızsın kardeşim kabul et bunu, "şükretlemelisin" vs hoş değil cidden. İleride oyun boyutlarının, blokların baya artacağını düşünüyorum. Erişim süresi kısa ve aktarım hızı yüksek olan bir depolama biri kullanması arkadaşın yararına olur. Adamın mesleğini bilmiyorsun. Mühendislik uygulamaları dediğimiz uygulamaları sadece mühendisler de kullanmıyor bu arada. Tüketici bir insan olarak görme herkesi kendin gibi. Senin tarzın tartışma değil, saldırma. Sana düşüncelerinle iyi forumlar diliyorum.
"Tüketici bir insan olarak görme herkesi kendin gibi." diyip de beni eleştirenin yazdığına bakın; "Adamın mesleğini bilmiyorsun."

İmlalarla ilgili de tek tek atayım.
  1. "süresinin, ve"
  2. "tartışmak yerine, değişik"
  3. " Fps'e"
  4. "bir çok"
  5. "Tabi"
  6. Bağlaçla cümleye başlamak sayılmasa da yapılmaması gerekir
  7. "eklemelisin, ve"
  8. "%60larda"
  9. "vs" > nokta yok
Burada tartışılacak bir şey yok zaten, argümanları sıralıyorum ve sen "yaa bunu da kullanabilir amaa" ya da "iki üç kanıt yetmez ki" diye kıvırıyorsun. "CPU GPU'dan hep daha % olarak fazla çalışıyor." diyen birine darboğaz demene laf etmedim çünkü doğruydu ama "Sistemine kesinlikle M.2 SSD eklemelisin." dersen o noktada seni eleştiririm. CPU'nun GPU'dan fazla çalışmasıyla ilgili diskin hızının hiçbir önemi yok, konuda disk sadece drop için ihtimal olarak var.

Karakter konusunda da ders verecek kişi sen değilsin. "Adam akıllı bir şekilde tartışmak yerine, değişik şekillere giriyorsun." diyip ad hominem yapmak dışında vasıf göremiyorum. İlk cümlenden itibaren görülüyor zaten ve altta onu da okursun.

"Söylediklerinin hiçbir yeri tutarlı değil, davranış biçiminden bahsetmeye gerek yok zaten." derken tek bir çelişki gösteremeyeceğini de gönül rahatlığı ile söyleyebilirim çünkü ben sen değilim.

"Tüketici bir insan olarak görme herkesi kendin gibi." deyip de beni eleştirenin yazdığına bakın; "Adamın mesleğini bilmiyorsun."

İmlalarla ilgili de tek tek atayım.
  1. "Süresinin, ve"
  2. "Tartışmak yerine, değişik"
  3. " FPS'e"
  4. "Birçok"
  5. "Tabi"
  6. Bağlaçla cümleye başlamak sayılmasa da yapılmaması gerekir
  7. "Eklemelisin, ve"
  8. "%60larda"
  9. "Vs" > nokta yok
Burada tartışılacak bir şey yok zaten, argümanları sıralıyorum ve sen "yahu bunu da kullanabilir amaa" ya da "iki üç kanıt yetmez ki" diye kıvırıyorsun. "CPU GPU'dan hep daha % olarak fazla çalışıyor." diyen birine darboğaz demene laf etmedim çünkü doğruydu ama "Sistemine kesinlikle M.2 SSD eklemelisin." dersen o noktada seni eleştiririm. CPU'nun GPU'dan fazla çalışmasıyla ilgili diskin hızının hiçbir önemi yok, konuda disk sadece drop için ihtimal olarak var.

Karakter konusunda da ders verecek kişi sen değilsin. "adamakıllı bir şekilde tartışmak yerine, değişik şekillere giriyorsun." deyip ad hominem yapmak dışında vasıf göremiyorum. İlk cümlenden itibaren görülüyor zaten ve altta onu da okursun.

"Söylediklerinin hiçbir yeri tutarlı değil, davranış biçiminden bahsetmeye gerek yok zaten." derken tek bir çelişki gösteremeyeceğini de gönül rahatlığı ile söyleyebilirim çünkü ben sen değilim.

Ben CPU'nun GPU'dan yüzde olarak daha fazla çalışmasını SSD'ye bağlamadım. Neden öyle demişim gibi anlatıyorsun? Diğer konuda da, ben düşüncemi dile getirdim; bununla ilgili tartışabilirdik. Ama sen karşındaki insana bir şey katmak değil, iğnelemek için yorum yazıyorsun. Bana sürekli oyundan, FPS'ten örnek vermen; senin tüketici ağırlıkta bir insan olduğun izlenimi verdi. Böyle düşünmem gayet normal. Dostum cidden olmadık yerlerden, olmadık şeyler çıkarıyorsun. Tartışma ortamı yerine bir kavga ortamı yaratıyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben CPU'nun GPU'dan yüzde olarak daha fazla çalışmasını SSD'ye bağlamadım. Neden öyle demişim gibi anlatıyorsun? Diğer konuda da, ben düşüncemi dile getirdim; bununla ilgili tartışabilirdik. Ama sen karşındaki insana bir şey katmak değil, iğnelemek için yorum yazıyorsun. Bana sürekli oyundan, FPS'ten örnek vermen; senin tüketici ağırlıkta bir insan olduğun izlenimi verdi. Böyle düşünmem gayet normal. Dostum cidden olmadık yerlerden, olmadık şeyler çıkarıyorsun. Tartışma ortamı yerine bir kavga ortamı yaratıyorsun.

Bağlaçlardan sonra virgül getirilmez hala getirdiğin için söylüyorum. Ben yaptığım yanlışları bilerek ve isteyerek(üşenerek) yapıyorum, yaptıklarımı da göstereyim.
  1. " M.2 NVMe"
  2. "FPS"
  3. "Yüz yıl"
Ben öğretmen değilim, hatanı söylerim. Karşılık verirsen tüm hatalarını söylerim. Drop, CPU ve GPU kullanımından bahsedilen bir konuda oyun dışında Ne'den bahsedebilirdim? Aynı şekilde diyelim ki hatalıyım, bu durumda benim konu sahibinin oyun oynayan bir tüketici olması tahminim doğru çıkar. Mantık olarak ya dediğimi doğruluyorsun ya da kendini yalanlıyorsun.

Dahası darboğazdan yanlış sırada bahsedip ana çözüm olarak M.2 SSD yanıtını vermişsin gibi bir hava oluşmuş ki konu sahibi de ilk olarak M.2 SSD önerisi istemiş. Sorunu çözmeyeceğini bile bile "Peki önerebileceginiz iyi M.2 SSD var mı? Hazır indirimler falan varken bakıp alayım." cevabını vermiş ki belki, tamam anladım, cevabını içinden verip SSD seçmeye karar vermiştir, onu bilemem.

Yeni konular

Geri
Yukarı