SSD Sıfırladıktan Sonra HDD'deki Oyunlar Silinir mi?

Saim

Kilopat
Merhabalar,

2 TB'lık bir HDD almayı düşünüyorum, merak ettiğim birşey var. Örnek olarak, PC'de 1 SSD, 1 HDD var desek, Windows, Steam, Origin, Uplay, Chrome ve benzeri programları SSD üzerine kursam, indireceğim oyunları HDD üzerine kursam, bilgisayara format atmak istedeğimde kasa üzerinden HDD'yi çıkarıp SSD'yi sıfırlasam format işlemi bittikten sonra HDD'yi geri taksam oyunlarda bir sorun olur mu? Aklıma takılan bir soru. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Oyunlarda açılmama, düşük FPS gibi sorunlar olmaz ancak save (kayıt) dosyalarını ana diskiniz olan SSD'de tutarlarsa bu dosyaları kaybedebilirsiniz.

Ayrıca SSD almışsınız, hızını görmek için oyunları da içine atmanız gerekiyor :)

Formattan kastın sanırım Windows'u silip yeniden kurmak. Windows yükleme ekranında biliyorsun ki diskleri silme ekranı var. Orada sadece SSD'yi siliyorsun, HDD'ye dokunmuyorsun. Ondan sonra SSD'yi seçip ileri diyorsun, Windows kuruluyor, HDD silinmiyor. Eğer kendin yapmayacaksan bunu yapacak kişiye belirtmelisin HDD'yi silmemesini. Eğer bilgisayarcıya falan vermek istiyorsan sakın deneme. Parçaları çalabilirler (büyük olasılıkla çalarlar). Bir bakarsın ekran kartı değişmiş. Tanıdık falan deme, tanıdıklar daha tehlikeli oluyor. Technopat youtube sayfasında var nasıl format atılacağının rehberi falan. Gir oradan bak. Kolay gelsin.

Arkadaşlar zaten doğru yönlendirmiş bende şöyle pekiştireyim. Aynen söylediğin şekilde ben kullanıyorum. Windows ve programlarım 128gb lık ssd de filmlerim 1tb lık hdd de oyun kütüphanem 1tb lık başka bir hdd de. Format atacağım zaman hiçbirini çıkarmadan sadece format ekranında ssd yi siliyorum tekrar kuruyorum ve hiçbir kayıp olmuyor. Steam origin uplay gibi uygulamaları yüklediğimde oyunları tekrar kütüphanede görüp ayarlıyor sıkıntı yok anlayacağın.

Oyunlardan daha fazla performans almak isterseniz SSD üzerine kurulum yapabilirsiniz, ancak bunun dışında normal olarak kullanacaksanız kesinlikle mesajınızda dediğiniz gibi yapmanız gerekiyor. Yani performanslı çalışmasını istediğiniz yazılımları SSD'de diğerlerini ise oyun, film vb. olanları HDD'de barındırabilirsiniz.

Oyunlardan daha fazla performans almak isterseniz SSD üzerine kurulum yapabilirsiniz, ancak bunun dışında normal olarak kullanacaksanız kesinlikle mesajınızda dediğiniz gibi yapmanız gerekiyor. Yani performanslı çalışmasını istediğiniz yazılımları SSD'de diğerlerini ise oyun, film vb. olanları HDD'de barındırabilirsiniz.
SSD içine kurarsan daha fazla performans alamazsın kardeşim. Sadece daha hızlı açılır ve yükleme ekranı daha hızlı geçer. FPS değerleri değişmez.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı