SSD soğutucusunun 4 pinini 3 pine çevirme

Infinity00

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 (3200 MHz)
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 evo plus 1 TB
Ekran kartı
RAPİD GTX 1650
Anakart
B450 m a pro max
İşlemci
Ryzen 5 1600
Öncelikle selamünaleyküm. Hayırlı akşamlar. Benim sorum, bir tane M.2 SSD soğutucu aldım (hediye, 2280). Ürün Segatop'un ve Trendyol'da da var ve ayrıca RGB'li. Adam 3 pin takın demiş, benim PC'de de 4 pin (çok da iyi bakmadım sadece göz gezdirdim) var ve anakart ise B450 m a Pro Max. Bunu taksam 4 pine, sıkıntı verir mi bilmiyorum. Adam kaç volt istediğini yazmamış veya ben göremedim ayrıca 4 pin varsa 3 pin dönüştürücü kablo alıp öyle takın demiş. Ben de 4 Pin'in kaç volt verdiğini bilmiyorum, büyük ihtimalle 12v. Asıl soru, bu dönüştürücü olmadan ( adamın dediği 3 pine çevirme olayı) bunu 4 pine taksam LED'ler yanar mı yanmaz mı? Takma diyenleriniz olabilir biraz kullanmak istiyorum. Kasa da nasıl duracak diye heves ettim. Şimdiden teşekkürler.

3 pinli olanlar adreslenebilir RGB olur. +5V, GND ve data pinleri vardır. 4 pinli olanlar ise düz RGB oluyor. +12V ve sırasıyla mavi, kırmızı ve yeşil için eksi kutup içerir. Doğrudan birbirlerine takılması mümkün değildir. Takıp çalıştırırsan da büyük ihtimalle bozarsın.

Zaten o anakartta hiçbir RGB türünden başlık yok. Şimdi detaylı özelliklerine baktım. Gördüklerin büyük ihtimalle fan pinleridir. PWM fan bağlantısı düz RGB başlıklarına benzer çünkü.

3 pinli olanlar adreslenebilir RGB olur. +5V, GND ve data pinleri vardır. 4 pinli olanlar ise düz RGB oluyor. +12V ve sırasıyla mavi, kırmızı ve yeşil için eksi kutup içerir. Doğrudan birbirlerine takılması mümkün değildir. Takıp çalıştırırsan da büyük ihtimalle bozarsın.

Zaten o anakartta hiçbir RGB türünden başlık yok. Şimdi detaylı özelliklerine baktım. Gördüklerin büyük ihtimalle fan pinleridir. PWM fan bağlantısı düz RGB başlıklarına benzer çünkü.
Peki ne yapmam lazım, kullanmak istediğimden istiyorum.

M.2 ssd soğutucusuyla pinin alakasını anlayamadım. Anakarta mı takman gerekiyor soğutucuyu kabloyla?
Evet.

Ya aydınlatma olmadan kullanacaksın yada bir tane uygun kontrolcü alacaksın. Bu kadar masrafa değer mi bilmiyorum. O senin kararın. Kasada başka ARGB aydınlatmalı fan veya şerit olsaydı çoğaltıcı ile onlara paralel de bağlanabilirdi.
Peki fan yerine taksam nasıl olur ne yapmam lazim

Peki fan yerine taksam nasıl olur ne yapmam lazım?
Olurunu söyledim zaten. Kasa içinde başka ARGB aydınlatma ürünü yoksa sırf bu soğutucu ışığı için ayrıca ARGB kontrolcü satın alacaksın. Asla anakartta alakasız başlığa takma.

Tek bir şey için de kontrolcü almak saçma. Sonuçta ışığı olmadan da soğutabilir.

Olurunu söyledim zaten. Kasa içinde başka ARGB aydınlatma ürünü yoksa sırf bu soğutucu ışığı için ayrıca ARGB kontrolcü satın alacaksın. Asla anakartta alakasız başlığa takma.

Tek bir şey için de kontrolcü almak saçma. Sonuçta ışığı olmadan da soğutabilir.
Teşekkür ederim, ışıksız dursun. Amacına hizmet etsin yeterli şuanda

Yeni konular

Geri
Yukarı