SSD takmak için hangi kablolar gerekli?

peynir

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayarda yer yetmediği için 1 TB'lık ssd alıp takmak istiyorum. Ancak hangi kabloları almam gerektiğini bilemedim yardım eder misiniz? Hepsiburada'dan uygun kablo ve ssd linklerini atarsanız çok sevinirim. Anakartın bir görselini attım, kırmızı işaretli yere takıyoruz değil mi? (M2 ssd değil normal ssd takmak istiyorum)

Anakart modelim: "Gigabyte B450M-H AMD AM4 DDR4 Micro-ATX Anakart"

Bütçem 1100 TL civarıdır. Zorlarsam biraz daha çıkartabilirim.

Dosya Ekleri

• sata 3.jpg
    sata 3.jpg
    345,5 KB · Görüntüleme: 34
SSD bağlantısı için iki kablo gerekli birisi PSU da mevcut olan güç kablosu diğeri SATA veri kablosu. Genellikle SATA veri kablosu anakartin kutusunun içinden 2 tane çıkmaktadir. Eğer elinizde SATA veri kablosu mevcut değilse aşağıda belirttiğim linkteki ürün tarzında bir kablo temin edebilirsiniz. Kablo bağlantılarını ise PSU'dan gelen SATA güç kablosunu SSD'nin ilgili yerine (daha geniş bir yuvadir) SATA veri kablosunu ise bir tarafı SSD'ye diğer tarafı anakartta belirtmiş olduğunuz SATA yuvalarından birine takılması gerekmektedir. Ayrıca kasa içerisinde 2.5" yuvalardan birine de SSD'yi monte edebilirsiniz.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim sayenizde ssd takmak için 2 kablo takmak gerektiğini öğrendim. Anakarta nasıl bir kablo takacağımı anladım ama diğer güç kablosunu anlayamadım. Yolladığım bu görsele bakarak kırmızı çember içindekine mi yoksa mavi çember içindekine mi takacağımı bana söyler misiniz? Bir de uygun olan kablonun hepsiburada.com'dan linkini atabilirseniz çok sevinirim. Başka türlü uygun olan kabloyu nasıl bulabileceğimi bilmiyorum.

Eğer bu attığım görseldeki kablolara direk takılabiliyorsa takamam çünkü bir panel arkasında bu kablolar, uzakta kalıyorlar. Eğer bu kablolara direk takılabiliyorsa bunun için bir uzatma kablosu linki atabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• güç kablosu için görsel 001.jpg
    güç kablosu için görsel 001.jpg
    157,1 KB · Görüntüleme: 18
Arkadaşlar çok teşekkür ederim sayenizde ssd takmak için 2 kablo takmak gerektiğini öğrendim. Anakarta nasıl bir kablo takacağımı anladım ama diğer güç kablosunu anlayamadım. Yolladığım bu görsele bakarak kırmızı çember içindekine mi yoksa mavi çember içindekine mi takacağımı bana söyler misiniz? Bir de uygun olan kablonun hepsiburada.com'dan linkini atabilirseniz çok sevinirim. Başka türlü uygun olan kabloyu nasıl bulabileceğimi bilmiyorum.

Eğer bu attığım görseldeki kablolara direk takılabiliyorsa takamam çünkü bir panel arkasında bu kablolar, uzakta kalıyorlar. Eğer bu kablolara direk takılabiliyorsa bunun için bir uzatma kablosu linki atabilir misiniz?
Muhtemelen kırmızı olan.

SATA güç kablosu dediğimiz şey bu:

1687282197922.png

1687282330639.png

1687282339268.png

SATA güç kablosunu da buraya takıyorsun:

1687282522238.png

SATA kablosu bu, bu kablo veri akışını sağlıyor:

1687282839577.png

Açıkta kalan kısıma da aldığınız SATA kablosunu takacaksınız:

1687282543840.png

Yardımınız için teşekkürler. Bilgisayarın yanında anakarta takmak için olan kablodan 2 tane varmış. Bunlarla da güç kablosu kısmını hallettim:
1. https://www.hepsiburada.com/keepro-...losu-20-cm-p-HBCV000047453B?magaza=efsaneucuz
2. https://www.hepsiburada.com/primex-...ici-sata-power-coklayici-2li-pm-HBC00003WZ4XT

Sadece uzatma kablosu alsam yetiyormuş çünkü bir çok sata güç bağlantısı vardı bilgisayarda, 4 pinli güç kablosuna gerek yokmuş ama biraz daha uzatmama yardım etti.

Uyarı: Anakarta takılacak olan kablonun 90 derecelik olup olmamasına dikkat edin, 90 derecelikleri takmak sizi biraz zorlayabilir. Ama ekran kartının altında kalıyorsa 90 dereceli gerekebilir. 90 derecelik kablonun takma yönü de önemli. Takılacak olan yeri bir boşluğa denk getirmeniz gerektiği için iki tarafa da takamıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı