SSD taktıktan sonra mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

azad.aydinli

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. HP markalı laptopumdan hard diski çıkararak Samsung 870 EVO SATA SSD taktım ve bilgisayara format atarak sıfırdan Windows 10 kurdum. O andan sonra sürekli mavi ekran hataları alıyorum veya bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Bu hatalar ya bilgisayar uzun süre açık kalınca, ya da biraz zorlanınca oluyor. Samsung Magician uygulaması ile SSD'yi taradım, hiçbir sorun çıkmadı. Yardımcı olursanız minnettar olurum.
Sistem özellikleri:
Processor AMD A10-9620P Radeon R5, 10 COMPUTE CORES 4C+6G 2.50 GHz
Installed RAM 8,00 GB (7,47 GB usable)
System type 64-bit operating System, X64-based Processor
Olay görüntüleyici aşağıdakı gibi gösteriyor:

Kod:
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

- <Event xmlns="[URL unfurl="true"]http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event[/URL]">

- <System>

<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />

<EventID>41</EventID>

<Version>8</Version>

<Level>1</Level>

<Task>63</Task>

<Opcode>0</Opcode>

<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2021-08-17T06:20:18.5200054Z" />

<EventRecordID>5689</EventRecordID>

<Correlation />

<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />

<Channel>System</Channel>

<Computer>ARK</Computer>

<Security UserID="S-1-5-18" />

</System>

- <EventData>

<Data Name="BugcheckCode">0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>

<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>

<Data Name="SleepInProgress">0</Data>

<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>

<Data Name="BootAppStatus">0</Data>

<Data Name="Checkpoint">0</Data>

<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>

<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>

<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>

<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>

<Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>

<Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>

</EventData>

</Event>

Son düzenleyen: Moderatör:
Dump dosyası görmeden konuşmanın manası yok!

Dump dosyası paylaşın.

Dump dosyası görmeden konuşmanın manası yok!

Dump dosyası paylaşın.
Buyurun. Minidump dosyası.
Format diskinizde eksik dosyadan dolayı olabilir veya Windows sürümünü düşürmeyi deneyin.
Hayır, mümkün değil. Aynı format USB-si ile başka bilgisayarlara da format attım, hiçbir sorun çıkmadı. Ayrıca HDD kullanırken hep Windows 10 21H1 sürümünü kullandım, sorun yoktu.
Ayrıca belirtmek istiyorum ki, dism ve sfc /scannow komutlarını kullandım, sorun bulunmadı. Memtest86 ile ram-leri kontrol ettim, yine sorun bulunmadı.

Buyurun. Minidump dosyası.

Hayır, mümkün değil. Aynı format USB-si ile başka bilgisayarlara da format attım, hiçbir sorun çıkmadı. Ayrıca HDD kullanırken hep Windows 10 21H1 sürümünü kullandım, sorun yoktu.
Ayrıca belirtmek istiyorum ki, DISM ve SFC /scannow komutlarını kullandım, sorun bulunmadı. Memtest86 ile rameksileri kontrol ettim, yine sorun bulunmadı.

HD Tune ile quik scan kapalı bir şekilde bad setor testi yapın. (Ve health kısmını paylaşın)
Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp tekrar kurun.
Sanal belleğinizi kapatıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra açın, bilgisayar açıldıktan sonra sistem yönetimli boyut diyebilirsiniz.

1629270333243.png

HD Tune ile quik scan kapalı bir şekilde bad setor testi yapın. (Ve health kısmını paylaşın)
Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp tekrar kurun.
Sanal belleğinizi kapatıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra açın, bilgisayar açıldıktan sonra sistem yönetimli boyut diyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1141322

Yanıtınızı okumadan önce WinDBG Preview ile Minidump dosyasına baktım. Sorunun ekran kartı sürücüsündün kaynaklandığını gördüm ve AMD sitesinden son sürümü indirib temiz kurulum yaptım (DDU kullanmadan). Şu an herhangi bir sorun görünmüyor, bilgisayar normal çalışıyor. DDU kullanarak sürücüyü kaldırıp yeniden kurmama gerek var mı?

1.png

Ayrıca, Minidump dosyasını analiz etdiğimde yüklenmeyen modüller kısmında aşağıdaki hatalar görünüyor. Tam bilgim olmadığı için ne olduklarını ve hangi sorunlara yol aça bileceklerini bilmiyorum. Her hangi bir işlem yapmalımıyım bu sorunlarla ilgili?

2.png

Yanıtınızı okumadan önce WinDbg Preview ile minidump dosyasına baktım. Sorunun ekran kartı sürücüsündün kaynaklandığını gördüm ve AMD sitesinden son sürümü indirib temiz kurulum yaptım (DDU kullanmadan). Şu an herhangi bir sorun görünmüyor, bilgisayar normal çalışıyor. DDU kullanarak sürücüyü kaldırıp yeniden kurmama gerek var mı?

Eki Görüntüle 1141332

Ayrıca, minidump dosyasını analiz ettiğimde yüklenmeyen modüller kısmında aşağıdaki hatalar görünüyor. Tam bilgim olmadığı için ne olduklarını ve hangi sorunlara yol aça bileceklerini bilmiyorum. Herhangi bir işlem yapmalı mıyım bu sorunlarla ilgili?

Eki Görüntüle 1141333

DDU ile kaldırmak sadece daha iyi olur, normal kurulumda sadece onarma yapıyor. DDU ile kaldırmanızı öneririm ama bir sorun yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz.

DDU ile kaldırmak sadece daha iyi olur, normal kurulumda sadece onarma yapıyor. DDU ile kaldırmanızı öneririm ama bir sorun yoksa kullanmaya devam edebilirsiniz.
Güvenli modda DDU kullanarak ekran kartı sürücüsüne kaldırdım ve son sürücüyü kurdum. Şimdi sıklıkla olmasa da bilgisayar 3-4 saat çalıştıktan sonra aniden mavi ekran hatası veriyor. Fakat hiçbir yazı yazmıyor, düz mavi ekran.

Güvenli modda DDU kullanarak ekran kartı sürücüsüne kaldırdım ve son sürücüyü kurdum. Şimdi sıklıkla olmasa da bilgisayar 3-4 saat çalıştıktan sonra aniden mavi ekran hatası veriyor. Fakat hiçbir yazı yazmıyor, düz mavi ekran.

En son mavi ekranın minidump dosyasını atsr mısın?

Yeni konular

Geri
Yukarı