SSD ve HDD arasında konuşulan kadar fark var mı?

Bilgisayarım da SSD bulunmamakta. Sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Harddiskim bozukmuş. Yeni disk almayı düşünürken aklıma SSD alma fikri geldi. Fiyatı bellek boyutuna göre pahalı olduğu için danışmak istedim.
HDD bozulunca SSD'ye geçtim HDD pc açılış hızım 20 25 saniye iken şimdi bilgisayarı açıyorum, ekranı açınca masaüstüne gelmiş oluyor. Ama bir fps artışı gözlemlemedim

Yeni bir sistem toplayıp içine SSD koymayan biri olduğunu farz edelim, ilk açılıştan itibaren hayal kırıklıkları başlar. O derece önemlidir. Çünkü her şey iyi hoş yeni ve güçlü bir sistem ancak W10 özelinde konuşacak olursak HDD devrini çoktan kapattığı için açılış süreleri arayüz yükleme süreleri oyun içi kaplamaların yüklenmesi loading ekranları vs vs. HDD devri net kapanmıştır. Yeni bir disk alacaksanız SSD hatta imkan varsa M2 tercih etmelisiniz.

Bilgisayarım da zaten bir yavaşlık hissediyorum. Umarım dediğiniz gibi olur ve lanet mavi ekran hatasından kurtulurum.

Aklıma iyi getirdiniz, şimdi izliyorum.
Mavi ekran hatasını HDD yüzünden alıyorsanız yararı olur ama başka bir sebepten ötürü ise maalesef sorunu çözene kadar kurtulamaya bilirsiniz. Yavaşlık ise virüs veya toz/temizlik kaynaklı değilse bileşenlerden birinin yetersiz olmasından ötürü olabilir, sistem özelliklerinizi belirtir misiniz?

HDD bozulunca SSD'ye geçtim HDD pc açılış hızım 20 25 saniye iken şimdi bilgisayarı açıyorum, ekranı açınca masaüstüne gelmiş oluyor. Ama bir fps artışı gözlemlemedim
Amacım FPS artışı değil. Hızlanması benim için gayet yeterli.
Mavi ekran hatasını HDD yüzünden alıyorsanız yararı olur ama başka bir sebepten ötürü ise maalesef sorunu çözene kadar kurtulamaya bilirsiniz. Yavaşlık ise virüs veya toz/temizlik kaynaklı değilse bileşenlerden birinin yetersiz olmasından ötürü olabilir, sistem özelliklerinizi belirtir misiniz?
Ben yavaşlığın HDD'den olduğunu düşünüyorum ama yine de belirteyim. Technopat'ta konular açtım. Moderatörler HDD'min bozuk olduğunu belirtti. Sistemim; GTX1050 Ti, A-10 7890k, 8gb 2400MHz RAM, MSI A68HM GAMING anakart ve 1 TB Seagate harddisk.

Amacım FPS artışı değil. Hızlanması benim için gayet yeterli.

Ben yavaşlığın HDD'den olduğunu düşünüyorum ama yine de belirteyim. Technopat'ta konular açtım. Moderatörler HDD'min bozuk olduğunu belirtti. Sistemim; GTX1050 Ti, A-10 7890k, 8gb 2400MHz RAM, MSI A68HM GAMING anakart ve 1 TB Seagate harddisk.
Eğer daha önce test ettiniz ve HDD'niz sorunlu çıktıysa zaten diyecek bir şey yok. Diskinizi değişmeniz elbette yararlı olacaktır (HDD veya SSD) ama yine belirttiğim gibi çok fazla okuma/yazma işlemi yapmıyorsanız yeni bir HDD daha f/p ürünü olur sizin için. (bütçeniz varsa makul bir fiyatlı SSD ile HDD almak daha yararlı olabilir. )

Toshiba P300 2TB HDD kullanıyordum. Crucial BX500 480GB ve 860 Evo 250GB var şu an sistemimde ek olarak. Performans testlerinde üretici değerlerini alıyorum ve sağlıkları %100. Hissedilir bir fark var, ama öyle devasa bir fark göremedim ben nedense. Zaten hızlı olduğunu düşündüğüm işlemler bir miktar daha hızlandı sadece. Ya HDD performansım benim gündelik işlerime yeterli geliyordu, ya da benim kurulumda bir sorun var.

Depolama açısından sıkıntı yasayacaksaniz, SSD nin ne kadar hızlı oldugunun bir önemi yok. İhtiyacınızı belirleyip öne göre karar verin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı