SSD ve HDD aynı anda takılıyken Boot sorunu

Onurboga

Decapat
Öncelikle herkese merhabalar. Lenovo Z710 cihazımın (1 TB HDD+8 GB SSHD) sabit diskini yavaşlama ve içinden ses gelmeye başlaması sebebi ile değiştirmeye karar verdim. Toshiba Ocz TR200 modeli 240GB aldım ve eskisinin yerine takıp Windows 8.1'i USB üzerinden yükleyip etkinleştirdim.

Sonra eski HDD'mi (hiçbir şey silmeden) optik sürücü yerine uygun şekilde montajladım. Bu adımdan sonra bilgisayarım açılmadı Lenovo logosu çıkıyor kapanıp tekrar ediyor. Boot menüsüne girip SSD'yi seçince açılıyor ve HDD'yi görüyor.

1. Bu problemi nasıl çözebilirim?
2. Win10 lisansım var yükseltmeli miyim? 8.1'de mi kalmalıyım?

Katı hal sürücüsünü boot sekmesinden birincil olarak seçin. Sabit diskin içerisindeki işletim sistemini kaldırın. Her zaman en güncel Windows sürümünü kullanın.

Katı hal sürücüsünü boot sekmesinden birincil olarak seçin. Sabit diskin içerisindeki işletim sistemini kaldırın. Her zaman en güncel Windows sürümünü kullanın.
Boot sekmesinden seçiyorum, fakat kapatıp açınca yine aynı şey oluyor.
Eski HDD içindeki tüm verileri harici bir diske yedekleyip SSD ve HDD takılıyken yeniden kurulum yapmayı düşünüyorum. Sanırım sorunun en kesin çözümü bu olacak.
Birde eski HDD zaman zaman kırt kırt ses yapıyor. Bunu düzeltmek için ne yapmalıyım? Fazladan formatlama yapmayayım.
1. Hdd'deki Windows'u sil.
2. Yükselt.
Sağ tıklayıp windows yazan klasörü sildim. Sanırım yeterli olmadı hala sorun devam ediyor.
Eskisinin SSHD olması ile alakası olabilir mi? 8 GB lik bölüme erişemiyorum
Öncelikle herkese merhabalar. Lenovo Z710 cihazımın (1 TB HDD+8 GB SSHD) sabit diskini yavaşlama ve içinden ses gelmeye başlaması sebebi ile değiştirmeye karar verdim. Toshiba Ocz TR200 modeli 240GB aldım ve eskisinin yerine takıp Windows 8.1'i USB üzerinden yükleyip etkinleştirdim.

Sonra eski HDD'mi (hiçbir şey silmeden) optik sürücü yerine uygun şekilde montajladım. Bu adımdan sonra bilgisayarım açılmadı Lenovo logosu çıkıyor kapanıp tekrar ediyor. Boot menüsüne girip SSD'yi seçince açılıyor ve HDD'yi görüyor.

1. Bu problemi nasıl çözebilirim?
2. Win10 lisansım var yükseltmeli miyim? 8.1'de mi kalmalıyım?
1 TB SSHD yi formatladım. Windows 10 yükseltmesini yaptım. Fakat sorunum devam ediyor. İnternette araştırırken gördüğüm birçok lenovo kullanıcısı benzer problemi yaşıyor.
Yeni SSD yi optik sürücü yuvasında denedim, sorunsuz şekilde çalışıyor. Eski SSHD yi orijinal yerine takınca sorun aynı şekilde devam ediyor. BİOS ekranında ilk sekmede iki diski görmesine rağmen BOOT sekmesinde sadece yeni SSD yi görüyor. Şaşırdım kaldım.
Şuan için açılışta F12 ye basıp SSD yi seçip (başka seçenek çıkmıyor zaten) bilgisayarımı kullanıyorum. Ama bu çok can sıkıcı bir durum. Umarım bir çözüm bulabilirim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı