SSD ve HDD beraber kullanma

borasozer

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bir sorum olucaktı. Ben şuan laptopumda 500 gb harddisk kullanmaktayım. Bir 250 gb ssd alıp onu kullanmayı düşünüyorum. Windowsu ona kurucam. Ekstra olarak cd-dvd sürücüsünü çıkarıp oraya bir hdd yuvası alıp onu takıcam. Şuan kullandığım 500 gb'deki harddiski de oraya yerleştiricem ve bu harddiskteki verileri sıfırlamıycam. Acaba ben alıcağım ssd'ye windowsu kurarsam, hdd'nin içinde hala duran windows sistemi sorun yaratır mı? Eğer yaratırsa hddnin içindeki verileri silmeden windowsu silmemin bir yolu varmıdır?

2 depeloma birimin den 2 Windows ayrı ayrı çalışır mı bilmiyorum. Sanırım yolu vardı bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.
Eğer HDD'nin için de ki verileri silmeden Windows'u silmek istersen SSD'ye sistemi yükledikten sonra, Eski harddisk'in içine girip(yani SSD taktıktan sonra bilgisayar'da eski C sürücün D olarak gözükür) Windows klasörünü silersin. Tabi bu da ne kadar temiz olur tartışılır yani. En temizi eski HDD'de ki bilgilerini harici bir depolama birimine al yedekle ve komple biçimlendir.

Kardeş ben laptopum için aynı şeyi yaptım. Ssd süper hızlandırdı. Hdd yi de aparat ile bağlayıp kullanabiliyorum tüm dosyalar orada. Ancak dikkat, daha önce o aparatı taktığımda başka bir hdd yi biçimlendirilmemiş disk olarak gördü ve veriler gitmişti. Riske değmez, kesinlikle sistem çalışıyorken önce başka bir yere yedek alıp sonra ssd kurmanı ve sonra da hdd yi harici diske dönüştürmeni öneririm.

Hdd tamamen dolu değilse 2ye bölüp dosyalarını 2. alana taşıyabilirsin, sonra windows tarafını formatlarsın, hatta sonra tekrar birleştirebilirsin bile. Bu işlemleri rahat yapabileceğin bir disk izlencesi öneremiyorum çünkü windowsdan ciddi anlamda çok uzun zamandır uzak kaldım. Forum büyükleri bu konuda sana yol gösterebilir.

Diğer taraftan Ssd'ni prime olarak gösterebilirsen bios'undan, açılışı ssd üzerinden yapacağı için bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

BIOS ayarlarından boot etme sıralamasını SSD ilk sıraya alırsan Window un nereden başlayacağı konusunda sorun yaşamazsın.
HDD içerisinde silinmesini istemediğin dosyaları bir klasöre at. Eğer klasör boyutu SDD'ye kopyalanıyorsa kopyala. HDD ni NTFS formatına biçimlendir daha sonra SSD'içerisindeki doslayarı geri HDD'ye at. Bu işlemle tertemiz bir HDD olur.
Eğer HDD deki dosyalar SSD ye sığmıyorsa; yine silinmesini istemediğin dosyaları bir klasöre at. Ardından gerikalan her şeyi sil, geri dönüşüm kutusunu da ardından boşalt.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı