SSD ve HDD ile RAID nasıl yapılır?

ierdogduu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Youtube
Anakart
MSI B450M Gaming Plus
Merhaba. RAID hakkında pek bilgim yok, yardımcı olabilecek var mı? RAID yapmak istiyorum ama format atmadan veya veri kaybı yaşamadan. Dosyaları kaybetmeden yapılabilir mi?

Ekran Görüntüsü (41).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünyanın en saçma işi olur. (Konu başlığına göre yazdım). D ile E ayrı disk ise yapılabilir ancak en düşük olanın kapasitesi kadar kapasiten olur, tavsiye etmem. Dosya kaybı da yaşanır, disklerin formatı değişiyor.

Dünyanın en saçma işi olur. (konu başlığına göre yazdım). D ile e ayrı disk ise yapılabilir ancak en düşük olanın kapasitesi kadar kapasiten olur, tavsiye etmem. Dosya kaybı da yaşanır, disklerin formatı değişiyor.

Ustam senin dediğin RAID1 ama RAID0 yapılırsa bütün diskler toplanır.

RAID1 için örnek:
1000GB SSD +500GB HDD= 500GB.
Sebep: "RAID1" klon sistemini kullanır yani aslında her dosyayı 2 defa oluşturur ve diskin biri zarar görürse diğer diski defek olarak tutar.

RAID0 için örnek:
1000GB SSD +500GB HDD= 1500GB.
Sebep: "RAID0" birleşme ve hız arttırma sistemini kullanır yani aslında bütün diskler tek bir disk olarak oluşturur, okuma ve yazma hızı artar.

Peki verilerin silinir mi?
Evet. RAID1 veya RAID0 yaparsan sanki bilgisayarına format atmışsın gibi olur ve tekrardan işletim sistemi kurman gerekir.

Geri
Yukarı