Çözüldü SSD ve HDD nedir, faydaları neler?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mr. Enver

Hectopat
Yer
Old Trafford
Daha fazla  
Meslek
Muhasebeci
Bilgisayarcı SSD, HDD önerdi fakat ben ne olduklarını faydalarını ya da zararlarını bilmiyorum? Aydınlatırsanız sevinirim.

Çözüm
Depolama birimidir? SSD, HDD'e nazaran kat kat daha performanslıdır ancak fiyatı yüksektir. Hard disk ise kapasistesi yüksek olmasına rağmen performansı çok çok düşüktür. Biz genelde “bu devirde SSD'siz sitem mi olur?” diyerek SSD öneriyoruz.

RAM de kapasite sağlamıyor mu? 8 GB RAM'im var, SSD alırsam ne faydası olacak bilgilendirir misiniz?

RAM ile depolamanın alakası yok. Şurada güzel bir şekilde anlatılmış. İsterseniz okuyabilirsiniz.

Benim emaktar HDD 6 yıldır kullanıyorum. Windows onun üzerine kuruluyken 1 dakika ve üzeri süren açılışlar bekliyordum. SSD aldım 240 GB. Markası SanDisk. Kaliteli değil ama ucuz. Açılış 10 saniye anca sürüyor artık. Rahatlık ve bazı önemli oyunlarda yükleme ekranları çok düşüyor. 240 GB pek oyun için uygun değil tabii. Bir de Samsung almak daha mantıklı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maksimum 300 ya da 350 TL bütçem. Bir de bilgisayarımdaki HDD ile SSD aynı anda çalışır mı? Eğer çalışırsa şimdi benim windows'um HDD'de, SSD aldığım zaman windowsu SSD'ye atmama gerek var mı? Bu konu hakkında siz ne önerirsiniz?
SSD nedir tam anlamıyla anlamanız için 2013 senesinde yayınlanan Technopat videosunu izleyebilirsiniz. Ben bu video ile başlayarak dizüstü bilgisayarımda SSD değişimi yaptım. HDD'yi ise CD-ROM kısmına taktım. Windows 10 aktarımı hakkında sorunun cevabı da video içinde yer alıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

200 TL bütçe dahi düzgün bir SSD almak için yeterlidir. Önemli olan ne kadar oyun veya ne kadar program kullandığınızdır. Yani ne kadar alana ihtiyacınız var bunu bulmamız lazım.

SSD nedir tam anlamıyla anlamanız için 2013 senesinde yayınlanan Technopat videosunu izleyebilirsiniz. Ben bu video ile başlayarak dizüstü bilgisayarımda SSD değişimi yaptım. HDD'yi ise CD-ROM kısmına taktım. Windows 10 aktarımı hakkında sorunun cevabı da video içinde yer alıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bilgisayarım Masaüstü.

Bilgisayarım Masaüstü.
Kaç adet oyun veya program kullandığınızı yani ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu yazarsanız sizlere buradan bilgisayarınıza uygun SSD tavsiyesi yapılacaktır. Fazla program kullanmıyorsanız HDD + 120 GB SSD ile birlikte 150 - 200 TL arasında bir öneri yapılabilir. Ya da 240 GB alana sahip yani ortalama 200 - 300 TL arasında bir SSD alabilirsiniz.

SSD(Solid State Disk) HDD(Hard Disk Drive) bunların arasındaki en önemli fark. SSD daha hızlı işlem yapabiliyor Windows'u daha kısa sürede, açar oyunların açılma süreleri kısalır, ama bunun bir sürü depolama seçeneği var ve HDD'ye göre daha pahalı bir fiyatı vardır. En mantıklısı 250 GB SSD alıp içine Windows yüklemek ve 500 GB bir HDD almak ya da 1 TB HDD almak mantıklıdır. Laptop ise bunların kızakları var şu linkteki gibi Alfais Al-4716 9.5mm Sata Hdd Harddisk Caddy Kızak Kutu Laptop Ssd Notebook Ikinci Hdd Takma AlfaisAL4716 | Trendyol bunlardan alırsanız ve dediğim gibi HDD, işinizi rahatlıkla görür, HDD bu kızağa takıyorsunuz ve CD giriş yerini çıkartıp onun olduğu yere koyuyorsunuz bu kadar. Yardımım dokunduysa ne mutlu bana anlamadığınız bir şey olursa sormaktan çekinmeyiniz

SSD biraz pahalıdır ama bence günümüzde olmazsa olmazdır. Bilgisayarın açılış süresinden tutun, dosya kopyalama, taşıma, programların açılışları vs her işleminizde farklı görebilirsiniz. İyi bir MHZ'li ram ile desteklediğinizde tadından yenmez.

@Mr. Enver
SSD pahaladır, ama performanslıdır. HDD ise ucuzdur ama daha depolama alanı yüksektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı