SSD ve HDD önerisi

QuakeStar34

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Yeni PC topluyorum. Elimde hiç parça yoktu ve her şeyi sıfırdan alıyorum. Kampanya, indirim buldukça çekiyorum parçaları. Uygun fiyata ASUS TUF X570-PLUS anakartını aldım. Daha işlemci bile yok :D malum Ryzen 7 3700X Türkiye'de nedense tükenmiş vaziyette. Her neyse bu anakartı almışken hızlı bir oyuncu sistemi istiyorum. 480-500-512 eğer çok iyi bir fırsat olursa 1000 MB bir SSD üzerine sistemimi kurup kalan medya ve oyun kitaplığı için 2TB HDD düşünüyorum. Bana önerebileceğiniz tüm parçalara açığım. SSD'lerde özellikle bağlantı tipinden kaynaklı çok çeşitlilik mevcut. Anakartıma uymayacak bir şey almak istemem.
Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçeniz nedir? Sistemin amacı nedir? M.2 SSD mi tercih edersiniz SATA mı?
Konuyu açarken bunu belirtmem gerekirdi kusura bakmayın. HDD ve SSD toplam 1500TL diyebiliriz. M.2 mi olsun? SATA bağlantılı mı olsun? Veya PCIE bağlantılı mı olsun? Bunların farkı tam olarak nedir açıkçası pek hakim oldum konular değil. Bu sebeple yardım beklemekteyim.

Eğer normal bir kullanısıysanız SATA SSD işinizi görecektir, render, edit tarzı işler yapıyorsanız M.2 NVMe SSD almak avantaj sağlar.

Eğer normal bir kullanısıysanız SATA SSD işinizi görecektir, render, edit tarzı işler yapıyorsanız M.2 NVMe SSD almak avantaj sağlar.
Normal bir kullanıcıyım. Çoğunlukla oyun oynamak için kullanacağım. O sebeple müzik, resim, film, Steam kitaplığı gibi dosyalarımı HDD üzerinde saklamak istiyorum. Kalan uygulamaları SSD üzerinde barındırmak istiyorum.

Normal bir kullanıcıyım. Çoğunlukla oyun oynamak için kullanacağım. O sebeple müzik, resim, film, Steam kitaplığı gibi dosyalarımı HDD üzerinde saklamak istiyorum. Kalan uygulamaları SSD üzerinde barındırmak istiyorum.
SATA bir SSD işinizi görecektir. 860 Evo modellerine bakabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar,

Yeni PC topluyorum. Elimde hiç parça yoktu ve her şeyi sıfırdan alıyorum. Kampanya, indirim buldukça çekiyorum parçaları. Uygun fiyata ASUS TUF X570-PLUS anakartını aldım. Daha işlemci bile yok :D malum Ryzen 7 3700X Türkiye'de nedense tükenmiş vaziyette. Her neyse bu anakartı almışken hızlı bir oyuncu sistemi istiyorum. 480-500-512 eğer çok iyi bir fırsat olursa 1000 MB bir SSD üzerine sistemimi kurup kalan medya ve oyun kitaplığı için 2TB HDD düşünüyorum. Bana önerebileceğiniz tüm parçalara açığım. SSD'lerde özellikle bağlantı tipinden kaynaklı çok çeşitlilik mevcut. Anakartıma uymayacak bir şey almak istemem.
Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
SSD: Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD Fiyatı
HDD: Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk ST2000DM008 Fiyatı

Bence M2 SSD için bütçeniz varken sata almak çok mantıklı değil. 6 kat hız farkı var sonuçta.

Edit: Bu modelde kronik bir sorun varsa uyarın ama fiyatına göre bu da mantıklı

SSD:Intel 660P 1TB 1800MB-1800MB/s NVMe M.2 QLC SSD Fiyatı

SSD: Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD Fiyatı
HDD: Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB Sabit Disk ST2000DM008 Fiyatı

Bence M2 SSD için bütçeniz varken sata almak çok mantıklı değil. 6 kat hız farkı var sonuçta.
Konudan konuya atlamak gibi olacak ama bu SSD'lerde Evo, Evo Plus, Evo Pro arasındaki fark nedir acaba? Çok az bir okuma yazma hızı farkı görüyorum. 3400-3500 kadar bir şey. Sadece bu fark değildir sanırım bu bariz fiyat uçurumuna yol açan.

Konudan konuya atlamak gibi olacak ama bu SSD'lerde Evo, Evo Plus, Evo Pro arasındaki fark nedir acaba? Çok az bir okuma yazma hızı farkı görüyorum. 3400-3500 kadar bir şey. Sadece bu fark değildir sanırım bu bariz fiyat uçurumuna yol açan.
Garanti süresi ve bellek kalitesi de farklı. Yanlış hatırlamıyorsam Evo modelde 5 sene Pro modelde 10 sene garanti vardı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı