SSD ve HDD'yi birlikte kullanmak

Ozanhazır

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir hafta önce bilgisayarıma SSD eklemiştim. Ama kurulum esnasında yoktum. Kuran arkadaş SSD'ye yeni bir Windows kurmuş ve HDD'nin SATA kablosunu çıkarmış. Ben bilmediğim için takmadım. HDD mi nasıl devreye sokabilirim? İçinde Windows var ise taktığımda ne olacak?

SATA kablosunu takmak çok kolay bir işlem, SATA kablosu genellikle kırmızı renkte olur, bir de güç kaynağından gelen kabloyu takmanız gerekiyor. Burada açıklamak zor olacaktır internette çok fazla anlatım var. HHD'de farklı bir sistem yüklü ise BIOS üzerinde ilk sırada hangi disk varsa o diskten başlatır (bunuda ayarlayabilirsiniz). Hazırda SSD takılı olduğu için SSD'den başlatacaktır, bilgisayar açıldığında HDD'yi temizlemek isterseniz Disk Yönetiminden halledebilirsiniz.

Yani kabloyu takıp çalıştırınca biosa mi girmem gerekiyor ?
SATA kablosunu takmak çok kolay bir işlem, SATA kablosu genellikle kırmızı renkte olur, bir de güç kaynağından gelen kabloyu takmanız gerekiyor. Burada açıklamak zor olacaktır internette çok fazla anlatım var. HHD'de farklı bir sistem yüklü ise BIOS üzerinde ilk sırada hangi disk varsa o diskten başlatır (bunuda ayarlayabilirsiniz). Hazırda SSD takılı olduğu için SSD'den başlatacaktır, bilgisayar açıldığında HDD'yi temizlemek isterseniz Disk Yönetiminden halledebilirsiniz.
Öncelikle çok teşekkür ediyorum.Ne zaman bilgisayara elimi sürsem bir sorun çıktığı için korkmuştum :D.

Son düzenleme:
HDD'yi bağladıktan sonra başka işletim sistemi açılırsa BIOS'a girip SSD'yi ilk sıraya alman gerekir, kendi sistemin açılırsa gerek kalmaz.

Geri
Yukarı