SSD vs. HDD vs. SSD vs. NVMe

Makaleler
1
İleriki yıllarda şu anki SSD'lerin ve HDD'lerin arasındaki fark SSD ve NVMe'ler arasında da oluşacak mı sizce? Şu an için SSD ve NVMe arasındaki hız farkı çok fazla olsa da günlük kullanımda pek fark yok, ileriki yıllarda nasıl bir değişim olacak? Sadece hıza bakarak tahmin yapmak doğru mu yoksa işin içine farklı teknolojiler de giriyor mu?

Normal SSD'ler günlük kullanım için Windows 10'da yeterli hız ve IOPS değerleri sunuyor. İleride olacaklar hakkında kesin bir şey söylemek doğru olmaz sanırım. Ama yeni işletim sistemleriyle belki olabilir.

O konu kapatılmış yazıyordum da. Özet geçeyim. 2000'lerin sonunda HDD ile SSD hızları oyunlarda aynıydı. Adım adım o fark açıldı, açıldı. Popüler örnek verirsem 5-6 sene önce çıkan Witcher 3'de katlanmaya başlamıştı. HDD/SSD/NVMe ve ilerisi teknoloji devamlı ilerlemeye devam edecek. RAM boyutlarından, işlemci çekirdek sayılarına, monitörlerin çözünürlük ve yenileme hızı değerlerinden, depolama araçlarının hızlarına hep ileriye gideceğiz. Bilgisayarlarda yerinde sayan bir teknoloji olmayacak.

SSD ile HDD arasındaki farklar.

-Hocam SSD depolama alanı az okuma yazma hızı fazla (hızlı)

-Hdd ise depolama alanı fazla birz yavaş.

-Ssd orta fiyat(480GB 500tl)

-Hdd düşük fiyat (1TB ortalama 350 tl)

Normal SSD'ler günlük kullanım için Windows 10'da yeterli hız ve IOPS değerleri sunuyor. İleride olacaklar hakkında kesin bir şey söylemek doğru olmaz sanırım. Ama yeni işletim sistemleriyle belki olabilir.
Tabii kesin bir şey söylenemez fakat ben sadece tahminleri almak istemiştim.
O konu kapatılmış yazıyordum da. Özet geçeyim. 2000'lerin sonunda HDD ile SSD hızları oyunlarda aynıydı. Adım adım o fark açıldı, açıldı. Popüler örnek verirsem 5-6 sene önce çıkan Witcher 3'de katlanmaya başlamıştı. HDD/SSD/NVMe ve ilerisi teknoloji devamlı ilerlemeye devam edecek. RAM boyutlarından, işlemci çekirdek sayılarına, monitörlerin çözünürlük ve yenileme hızı değerlerinden, depolama araçlarının hızlarına hep ileriye gideceğiz. Bilgisayarlarda yerinde sayan bir teknoloji olmayacak.
Ben de sizden cevap bekliyordum ama konu kapanmış.

Hocam orası öyle fakat bazı teknolojiler çok daha yavaş gelişebilir diye düşünmüştüm, atıyorum SSD'de kullanılan bir teknoloji çok iyi seviyelere gelmiştir ve NVMe ile o teknoloji pek gelişim göstermemiştir gibi olasılıklar var, ben bu teknolojiler ve gelişim hızları hakkında geniş bilgiye sahip birisi varsa açıklayabilir diyerek konu açtım.

Yerinde sayma gibi bir şey tabii ki söz konusu değildir ama ne kadar gelişecek veya potansiyeli nedir? NVMe ileriki zamanlarda düz SSD'leri performans konusunda ne kadar geçebilecek? Kabaca bir tahmin yapılabilir mi?
SSD ile HDD arasındaki farklar.

-Hocam SSD depolama alanı az okuma yazma hızı fazla (hızlı)

-Hdd ise depolama alanı fazla birz yavaş.

-Ssd orta fiyat(480GB 500tl)

-Hdd düşük fiyat (1TB ortalama 350 tl)
Sormak istediğim bu değildi fakat moderatör başlığı bu şekilde değiştirdiği için soru buymuş gibi anlaşılmış, normalde SSD Vs HDD ve SSD Vs NVMe olarak oluşturmuştum başlığı.
Tabii ki farklı teknolojiler var.

Yeni çıkan Samsung'a bak mesela.

Zaten normal kullanım için SATA SSD yeterli oluyorç millet NVMe çok daha fazla hız vereceğini düşünüyor ama yanılıyor.
Asıl merak ettiğim NVMe geliştikçe SATA SSD'ye nasıl bir fark atabilecek?

Yeni konular

Geri
Yukarı