Çözüldü SSD'de %25 boş alan bıraklılmalı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kayrazapt007

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
870 Evo 500GB
Anakart
GL72 6QF
Merhabalar.
Samsung 870 EVO 500GB SSD'yi birkaç ay önce satın aldım. Bildiğim kadarıyla SSD'lerde %20-%25 arasında yer boş bırakılması SSD'nin performansını ve ömrünü düşürüyor. Samsung Magician yazılımı üzerinde %20 over provisioning alanı bıraktım. Böyle yaparsam yine aynı şey olarak mı olur? Yoksa diski ayırmadan mı yapmam lazım? Biraz garip soru ancak kafamı karıştırdığından sormak istedim.

Dosya Ekleri

• samsung.PNG
    samsung.PNG
    191,4 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.
Samsung 870 EVO 500GB SSD'yi birkaç ay önce satın aldım. Bildiğim kadarıyla SSD'lerde %20-%25 arasında yer boş bırakılması SSD'nin performansını ve ömrünü düşürüyor. Samsung Magician yazılımı üzerinde %20 over provisioning alanı bıraktım. Böyle yaparsam yine aynı şey olarak mı olur? Yoksa diski ayırmadan mı yapmam lazım? Biraz garip soru ancak kafamı karıştırdığından sormak istedim.

Depolama birimlerinin ömrü okuma yazma boyutları ile alakalıdır. Evet performans etkisini hissedersin ama o kadar bir boşluk ile aşırı okuma yazma yaptırmadığın sürece hemen azalmayacaktır.

Ben Linux kullandığım zamanlar Windows'a yüzde 5'lik bir boş alanı bırakıyordum.
Yaklaşık 4 yada 5 GB boş alan kalıyordu.

Geri
Yukarı