SSD'de ne kadar yer bırakılmalı?

Ssd ler hdd lere göre bu konuda daha iyi
24 GB boş alan ssdler için yeterlidir hatta artar.
Bana kalırsa %8 lik boş alan yeterlidir

Benim Windows'un kurulu olduğu SSD'im ağzına kadar doluydu PDF bile inmeyecek halde diyebilirim. 2 yıldırda format atmamıştım hiç bir sorun yaşamadım. Formattan sonra PC bastığım gibi açılıyordu ful doluyken 5-10sn geç açılıyordu. Ha %20 boşken bastığım gibi mi açılıyordu? Hayır.
Tabi bu işin kullanıcı deneyimi kısmı teknik açıdan yardımcı olanlarda olacaktır.

1. In Magician Home, enable Over Provisioning to configure its settings.
-You may select the OP size as desired.
·Recommended : Default setting, 10% of available space
·Custom : Enter the percentage desired
-Use Set OP / Clear OP button to enable or disable OP.
-If the disk does not support Volume Span/Shrink, this feature is not available.
(You can check by right clicking 'Management - Disk Management')
2. If you try using Magician and fail, you can create the same effect using volume shrink in Disk Management of the operating system.
-Run Disk Defragmenter
-Volume shrink
Due to the physical characteristics of the SSD, please disable scheduled defragmenting.

Kaynak: Consumer SSD Performance | FAQs | Samsung Support
Altaki linkde de önceliklikli oalrak hangi işi yaptığınıza bağlı olarak(Yazma veya okuma) hesaplama yapılmış.

Not:çevirmek için zaman harcamadım google translate ile 2 saniye =). Kabaca eğer en çok okuma yapıyorsa diskiniz %7-10 arası. Yazma için ise %28-%30 arsı boş bırakmak iyiolur. Hesaplamayı şöyle yapabilirsiniz. %Overprovising oranı =(Disk Kapasitesi) - ( Kullanacağınız kapasite) / ( Kullanacağınız kapasite)*100. Örneğin, 512 GBlık bir disk ve biz bunun 480GB'ının kullanmak istiyoruz ve diskimiz daha çok okuma yapıyor. OP= (512-480)/480 =%6.6

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı