SSD'de Sürekli Sil Yükle Yapmak Diske Zarar Verir mi?

Videoyu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki SSD bir Pro modeli. Konudaki ise giriş seviye sıradan bir SSD. Bu kadar dayanacağını sanmıyorum bunun.

Videodaki SSD bir Pro modeli. Konudaki ise giriş seviye sıradan bir SSD. Bu kadar dayanacağını sanmıyorum bunun.
Ben de öyle düşünüp gerekli soruyu sordum. Çok da fark etmeyeceği cevabını aldım. Güvenilir bir kaynaktan. Zaten 500 GB'lık modele 1 PB veri yazılmış durumda. Arkadaşın bahsettiği şeyler birkaç TB'ı geçmiyor bile. Her gün 50 GB yazıp silse 1-2 ay demiş, 2 ay alalım. 3 TB eder. Benim kullandığımda 970 Evo 250 GB modelini yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. 6,5 TB yazmışım. Garantideki sayıya oranlarsak 5 katı kadar kullanımda sorun yaratmaması gerekiyor. Konu sahibi bunu sürekli yapsa, her gün 50 GB yazsa bile yılda 20 TB etmiyor.

2014 senesinde Kingston HyperX marka SSD aldım. O günden bu yana kaç GB veri yazdım bilmiyorum. BOzulsa idi bendeki SSD bozulması gerekirdi. Tek sıkıntı yaşadığım marka Adata oldu. 20 günde bozuldu, yenisi ile değiştirildi. Gelen ürünü kullanmadan indirimli aldığım fiyata sattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazma, silme, değiştirme işlemleri yaparken korkacaksak SSD almayalım? Elektronik cihazların asıl amacı olan şeyleri "yapmalı mıyım?" diye sormayın dostlar. O cihaz yazma, silme yapabilmen için üretiliyor zaten bozulur diye yapmayacaksan neden alıyorsun? Ayakkabı alıp kirlenir diye giymemek gibi bir şey bu. O işlemleri sen yapmasan bile Windows sürekli yapacaktır zaten.

Samsung olsa tamam ama o kronik sorunlu SSD ile pek uğraşmayın derim :D
Haklısınız Samsung depolama işinde bence de en iyisi. Bir defa alıp arkana bakmayacaksın. Kingston SSD'de bile sorun yaşadım çalışması ile ilgili. Olmadı bahsettikleri hızlara hiçbir zaman yaklaşamadı. Gerçeği kendilerine mail attım onlar da kabul etmişti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumlar için teşekkürler. Sistemi Teknobiyotik'ten sipariş ettim , yarın elimde inşallah. (Montaj ve Test Yapılarak Gönderilir) yazıyor umarım SSD de bir problem çıkmaz.

Merhaba arkadaşlar. Bir sistem topladım 480 GB SSD var içinde başka disk alacak bütçem yok şu anlık. Windows'u ve oyunları SSD'ye yükleyeceğim, malum 480 GB olduğu için oyunları bir müddet oynayıp silip başka oyun yüklerim(+50 GB oyunlar genellikle) vs. bunu 1-2 ay kadar tekrarlamak çok fazla zarar verir mi diske? Ve Windows'un olduğu diskte sürekli bu şekilde sil yükle yapmak bir sıkıntı çıkarır mı? Tam olarak anlatabildim mi bilmiyorum kusura bakmayın nasıl anlatacağımı bilemedim.

Adata SU630 480GB 520-450 MB's SSD
Diskin ömrünü azaltır, ama yakın zamanda yeni bir 250 gb lık m.2 nvme ssd alıp içine windows kurarsan hiçbir sıkıntı kalmaz

Yeni konular

Geri
Yukarı