SSD'de yer olmasına rağmen WinRAR dosyalarım açılmıyor

dogukanbudak

Hectopat
WWE2K20'yi crackle indirdim. Oyun yüklendikten sonra WinRAR içinde setupu başlatıyorum %30 falan olunca yer kalmadığı için yükleme duruyor (daha setup WinRAR'dan çıkmamışken). SSD'ye baktığımda hiç yer gözükmüyor sonra çıkartmayı iptal edince 50GB boş yer gözüküyor. Not: Oyun 45GB. Lütfen bir bilgisi olan arkadaşlar yardım etsin setupu nasıl çalıştırırım?

Dosyayı arşivden çıkartın, arşivi silin ve öyle çalıştırın Setup dosyasını. Dosya arşivden çıkartılmayıp çalıştırılınca arşiv boyutu ve arşivden çıkartılan dosyalar sisteminizde yer kaplıyor ve üstüne de oyun kurulmaya çalışıyor.

Ayrıca korsana destek vermiyoruz, oyunu lütfen satın alınız. WWE 2K20, indirimde 37,35 TL'ye kadar düşmüş.

WinRAR, C diskini önbellek olarak kullanır. Sen dosyaları ZIP/RAR'dan çıkartmaya başladığında C sürücüsünün geçici (%Temp%) klasöründe o dosyalar yer kaplamaya başlar. Ayrıca WinRAR .exe uzantılı dosyaları çalıştırmak istediğinizde tüm ZIP/RAR içeriğini çıkartmadan o programı çalıştırmaz. Yani 2 katı yer açmadığınız sürece (1x çıkartılmış dosyalar için ve 1x yüklenecek kurulum yeri için) başka diğer programları da çıkartarak kuramazsınız.

Ayrıca korsan oyun oynadığın için bu şekilde uğraşmana üzülmedim. Tabi amacın deneyip, beğenip beğenmemene göre oyunu orijinal alıp oynamak değilse.

Yani 2 katı yer açmadığınız sürece (1x çıkartılmış dosyalar için ve 1x yüklenecek kurulum yeri için) başka diğer programları da çıkartarak kuramazsınız.
Şuraya ekleme yapmak istiyorum. Arşivden çıkartılınca sıkıştırılmış dosyalar ise çıkartılan dosya boyutu daha fazla olabiliyor. Kurulum da aynı şekilde sıkıştırılmış olabileceğinden o da daha fazla yer isteyebiliyor. Tam olarak 2 katı değil de daha fazlası da olabiliyor yerine göre. Oranlarını tamamen kafadan ataraktan 45 GB arşivden 46 GB çıkartılan dosya, 46 GB çıkartılan dosyadan 50 GB kurulum sonrası gibi. Toplamda tamamlanabilmesi için 141 GB yer gerektiriyor. Orijinal oyunlar arşivler ile pek uğraşmadığından işler daha kolay oluyor tabii ki. :)

Bu işlemi en az alanla yapmak istiyorsanız da arşivin içindekileri çıkarttıktan sonra arşiv dosyasını silebilirsiniz. Böylelikle 96 GB yer ile kurulum olur.

Şuraya ekleme yapmak istiyorum. Arşivden çıkartılınca sıkıştırılmış dosyalar ise çıkartılan dosya boyutu daha fazla olabiliyor. Kurulum da aynı şekilde sıkıştırılmış olabileceğinden o da daha fazla yer isteyebiliyor. Tam olarak 2 katı değil de daha fazlası da olabiliyor yerine göre.
Sıkıştırma oranına göre bu boyut kısmı değişebiliyor. Fakat tecrübelerime dayanarak ortalama ZIP/RAR arşivleri varsayılan ayarlarda normal boyutun %85-90 civarlarına iniyor. Yani 50GB bir dosya 43-45GB civarına inmiş oluyor. Fakat bu oran sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosya türlerine göre değişiyor. Sıkıştırılmış bir dosyayı tekrar sıkıştıramazsınız örneğin. Veya çok fazla küçük dosyaya sahip bir klasörü aynı şekilde çok sıkıştıramazsınız. En iyi depolama seçeneğinde bile en çok %50-%60 boyutuna kadar inebiliyor boyutlar. Ki bunları da düşük sisteme sahip bilgisayarların çıkartması çok uzun sürer. (Bakınız FitGirl'in kurulum dosyaları. Düşük internet bağlantıları için birebir ama sıkıştırmayı çıkartmak tam bir işkence düşük sistemler için.)

Sıkıştırma oranına göre bu boyut kısmı değişebiliyor. Fakat tecrübelerime dayanarak ortalama ZIP/RAR arşivleri varsayılan ayarlarda normal boyutun %85-90 civarlarına iniyor. Yani 50GB bir dosya 43-45GB civarına inmiş oluyor. Fakat bu oran sıkıştırılmış klasör içerisindeki dosya türlerine göre değişiyor. Sıkıştırılmış bir dosyayı tekrar sıkıştıramazsınız örneğin. Veya çok fazla küçük dosyaya sahip bir klasörü aynı şekilde çok sıkıştıramazsınız. En iyi depolama seçeneğinde bile en çok %50-%60 boyutuna kadar inebiliyor boyutlar. Ki bunları da düşük sisteme sahip bilgisayarların çıkartması çok uzun sürer. (Bakınız FitGirl'in kurulum dosyaları. Düşük internet bağlantıları için birebir ama sıkıştırmayı çıkartmak tam bir işkence düşük sistemler için.)
Evet, her ihtimale karşı demek istedim. Aynı şey iki kez sıkıştırılırsa dosya boyutu küçülmek yerine büyüyebilir veya çok az bir faydası olabilir. Yine de ilk sıkıştırma kalitesiz ise arşivlerken daha fazla sıkıştırılmış olabilir. Bundan başka daha indirilecek güncelleme dosyaları da olabiliyor. En rahatı orijinal bir biçimde alıp arşivlerle falan hiç uğraşmamak. :)

Sorununuz çözüldü mü? @dogukanbudak

Geri
Yukarı