SSD'den tam performans almak

Makaleler
6
Yer
Starling City
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci;
R5 5600 - 4.7 GHz OC

Fan;
ID-COOLING SE-224-XT White

Anakart:
Gigabyte B550M DS3H

Ekran Kartı;
PowerColor Red Devil RX 6700 XT

Bellek;
GSKILL RipjawsV 2x8GB Siyah 3200Mhz DDR4 CL16

Depolama SSD;
Patriot Burst 480GB 560/540 MB/s
Samsung 870 Evo 250GB 560/530 MB/s
Kioxia Exceria G2 1TB 2100/1700 MB/s

Kasa/Güç Kaynağı;
GameGaraj NEO 202 Beyaz
MSI MPG A750GF 750W 80+ Gold
Meslek
Green Arrow
Yakında SSD alacağım. SATA 3 bir SSD alacağım ama paranoyak olduğum için durduk yere tam performans alamayacağımı düşündüm. İnternette biraz araştırdım HWiNFO programı ile anakartımızın SATA 3 destekleyip desteklemediğini görebiliyormuşuz. Baktım ama tam anlayamadım. Bir yerde gen1 (SATA 1) yazıyor bir yerde 3 yazıyor. Lütfen söyler misiniz SSD'den tam performans alır mıyım?

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

Galiba yukardaki "Gen3 6.0 Gbps" yazısı sata 3 desteklediğini, aşağıdaki "Gen1 1.5 Gbps" yazısı ise kulandığım hdd nin sata 1 olduğunu gösteriyormuş.

Son düzenleme:
Yakında SSD alacağım. SATA 3 bir SSD alacağım ama paranoyak olduğum için durduk yere tam performans alamayacağımı düşündüm. İnternette biraz araştırdım HWiNFO programı ile anakartımızın SATA 3 destekleyip desteklemediğini görebiliyormuşuz. Baktım ama tam anlayamadım. Bir yerde gen1 (SATA 1) yazıyor bir yerde 3 yazıyor. Lütfen söyler misiniz SSD'den tam performans alır mıyım?

Eki Görüntüle 964424

Eki Görüntüle 964425
Galiba yukardaki "Gen3 6.0 Gbps" yazısı sata 3 desteklediğini, aşağıdaki "Gen1 1.5 Gbps" yazısı ise kulandığım hdd nin sata 1 olduğunu gösteriyormuş.
SATA 3 alacaksanız bir sorun yok, tam performans alırsınız. 6.0GBPS Sata III zaten.

Şu an siz HDD'nizi SATA 3 portuna takmışsınız. Alacağınız SSD'ı da aynı porta veya SATA 3 destekleyen farklı bir porta takarsanız tam performans alırsınız. ***Hatırladığım kadarıyla SATA 2 de SATA SSD'lerin sunabildiği hızı karşılayabiliyor.*** Yanlış hatırlamışım, 300MB/s hız değeri sunuyor ve bu demek oluyor ki ancak HDD hızlarını karşılayabilir. Yanlış anlaşılmaması amacıyla ideal bir tablo koyacağım.
SATA 2: HDD
SATA 3:HDD/SSD

Ek olarak anakartınız nedir?

Son düzenleme:
Şu an siz HDD'nizi SATA 3 portuna takmışsınız. Alacağınız SSD'ı da aynı porta veya SATA 3 destekleyen farklı bir pota takarsanız tam performans alırsınız. Hatırladığım kadarıyla SATA 2 de SATA SSD'lerin sunabildiği hızı karşılayabiliyor.
Ek olarak anakartınız nedir?
Anladım. Yanıtınız ve bilgilendirmeniz için çook büyük teşekkür ederim. İçimi ne kadar rahatlattın bilemezsin. :D
SATA 3 alacaksanız bir sorun yok, tam performans alırsınız. 6.0GBPS Sata III zaten.
Teşekkürler :)

Geri
Yukarı