SSD'ler hakkında teknik bilgi ve tavsiye

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar,

2014 yılında toplanmış bir sistemim var. 2 adet HDD mevcut fakat artık SSD kullanmak istiyorum çünkü bilgisayar çok ağır çalışmaya başladı ve FPS düşüşleri, görüntüde gecikme ve kasma hissiyatları oluşmaya başladı. Windows'un kurulu olduğu HDD'de ufak tefek bad sector tespit ettim. İşin garip tarafı bad sector olmayan HDD'de dahi aynı sorunlar mevcut.

Şu an HDD'ye bağlı kablolara baktığım zaman bir SATA kablosu bir de uzun ince girişi olan bir kablo var. SanDisk Ultra 3D 500GB bu SSD'yi alsam, az önce bahsettiğim HDD'ye bağlı aynı kablolarla montajını yapabilir miyim? Bir de 2.5" disk yeri var fakat tepsisi yok. SSD'yi havada bıraksam veya altı, üstü bir yere değmeyecek şekilde bir yere koysam sıkıntı olur mu? Aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi günler herkese.

Attığınız SSD gayet iyi bir SSD.

SSD takmak için tepsi olmasına gerek yok, sistemi 2014 yılında topladıysanız muhtemelen kasanın arka tarafında SSD yuvası vardır. 2.5" SSD için olan herhangi bir bölüme vidalayıp kullanabilirsiniz.

SSD için SATA ve SATA güç kablosuna ihtiyacınız olacak, yani HDD'deki kabloları kullanabilirsiniz.

Olduğu yere bir şekilde sabitlerseniz daha iyi olur fakat çok da problem değil, SSD'ler mekanik parçalar olmadığı için. Seçtiğiniz SSD'yi alıp sizin HDD'nizden çıkan kabloların aynısını bağlayarak çalıştırabilirsiniz. Bunlar SATA Power ve SATA(data) kablolardır. Anakartınızın desteklediği SATA sürümünü de söyler misiniz acaba? Ya da direkt anakartı söyleyin biz bulalım.

SSD'ler mekanik disk barındırmadığı için HDD gibi sarsıntıdan etkilenmezler. Vidalama imkanınız yoksa bantlasanız bile sorun olmaz yani.

Aynı kabloları kullanabilirsiniz. Anakart SATA 3'dür büyük ihtimalle ama SATA 2 bile olsa farkedilir bir hız artışı elde edersiniz.

Son düzenleme:
Olduğu yere bir şekilde sabitlerseniz daha iyi olur fakat çok da problem değil, SSD'ler mekanik parçalar olmadığı için. Seçtiğiniz SSD'yi alıp sizin HDD'nizden çıkan kabloların aynısını bağlayarak çalıştırabilirsiniz. Bunlar SATA Power ve SATA(data) kablolardır. Anakartınızın desteklediği SATA sürümünü de söyler misiniz acaba? Ya da direkt anakartı söyleyin biz bulalım.
2 x SATA 6Gb/s port(s), Gri
2 x SATA 3Gb/s port(s), Siyah,
yazıyor anakartın sayfasında.

H81M-D R2.0

Arkadaşlar hepinize ilginiz için ayrı ayrı teşekkürler ederim. Hazır tecrübeli sizleri buldum ufak tefek birkaç soru sormak isterim.

500 GB benim için yeter de artar bile. Hem Windows'u hem oynadığım birkaç oyunu SSD üzerine kurmam daha mantıklı değil mi? Yani internetten baktığımda bazıları Windows'u HDD üzerine oyunları SSD üzerine kurmuş.
Bir de SSD'yi aldıktan sonra format atacağım. BIOS'a gömülü Windows 10 Home mevcut. Formatı şu şekilde atmak aklıma geldi; halihazırda ekstra olarak SSD'yi montajlayıp, şu anki 2 HDD'yi sıfırlarken, Windows'u SSD üzerine kurmayı seçip format atmak. Mantıklı mı sizce?

Geri
Yukarı