SSD'ler Masaüstünde Elektrik Kesilmelerinde Bozulur Mu?

maltan69

Hectopat
Bir ara elektrik kesilmesi durumunda masaüstü bilgisayarlardaki SSD'lerde veri kayıpları gündemdeydi (SSD tekrar kullanılabilsede içindeki veri kurtarılamayabiliyor). Bu nedenle başta Intel olmak üzere bazı üreticiler tüketim grubunda da tam Power Loss protection özelliğine sahip kapasitatörlü SSD'ler sunuyorlardı.

Bu konu bataryaları olduğu için normalde notebooklar için geçerli değil.

Alternatif çözüm olarak UPS öneriliyor ama evde UPS kullanmak bana soğuk geliyor.

Şu an tüketici segmentinde sadece Crucial'ın bazı modellerinde (örneğin eski MX200 ve yeni MX500) bu özellik kısmen var, Data-at-rest için bu koruma sağlanıyor. Benzer şekilde şu an piyasada olmayan eski ve üst model OCZ/Toshiba SSD'lerde de vardı.

Internette aşağıdaki sorulara yeterli yanıt bulamadım, uzmanların yorumunu ve/veya kullanıcıların deneyimini merak ediyorum:
  • Elektrik kesildiğinde kısmen ya da tam olarak Power Loss Protection özelliği olmayan SSD'lerin rehberlerinde bozulma ihtimali nedir?
  • Ben bu yüzden sürekli Crucial alarak doğru mu yapıyorum?
  • Samsung ya da diğer markalarda böyle bir durumla karşılaşanlar var mı?

Bu sadece benim fikrim ve teorim. Güç kaynağının kalitesine bağlı olarak değişme ihtimali var. Güç kaynağı anlık elektrik kesilmesinde veya voltaj ayarlama durumlarında en önemli rol oynayan parçadır. SSD'ler voltajda kolay kolay bozulmazlar. Fakat Crucial ve Kingston Powerloss Protection sayesinde bu voltaj fazlası bozulmalarını minimize etmek için uğraşıyorlar.

Teşekkür ederim görüşünüz için. Güç kaynaklarına da önem verdiğim için o noktada da az sıkıntı olmuş olabilir. İleride bir test hazırlayıp 20 kere (ya da SSD daha önce bozulur mu bilmiyorum) (1) normal kullanımda ve diske yazarken (2) normal kullanımda sadece okuma yaparken (3) windows güncellerken gücü kesip (sorun olmadığında 20şer kere tekrar ederek deneyim.
Bunun için çok satan ve TLC bir ssd seçeceğim, 250 gb.

Şunuda atlamayalım. PCI Express üzerinde çalışan SSD'ler SATA'lara göre bozulma olasılığı çok düşüktür. Çünkü anakartta Voltage Protection özelliği mevcuttur. Fakat SATA SSD'ler ise güçlerini direk PSU'dan almaktadır. PSU'nuzun kaliteli olması burdan gelmeli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı