SSD'lerde Samsung fanboyluğu

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba. Bugün, forumda sıklıkla görmüş olduğum ve artık bıkkınlık geçirdiğim bir durum hakkında bilgilendirme amaçlı konu açmış bulunmaktayım.

Gün geçmiyor ki SSD kategorisinde Samsung fanboyları bitmek bilmiyor.

"Samsung en iyisidir.", "Samsung bu işin üstadıdır.", "Samsung hariç hiçbir markaya güvenmem.", Samsung, Samsung, Samsung,..".

Bu tür yorumları SSD kategorisinde en az 10 konuya baksanız 7'sinde çok rahat görürsünüz.

Bu fanboyluğun sebeplerini sırasıyla açıklayalım;
  1. Samsung'u hemen hemen her alanda bildikleri ve gördükleri için isim aşinalıkları var.
  2. Türk YouTuberların Samsung'a olan aşırı bağlılığı.
  3. Ezbercilik.
  4. Alternatifi olan ürünleri bilmemek.
  5. Kullanıyorum, tavsiye ederim.
  6. Daha uzun ömürlü, daha güvenilir.
Gelin biraz konuya yakından bakalım.

Ezbercilik
Samsung hakkında hiçbir bilgisi olmayan, önerdiği ürün hakkında hiçbir bilgisi olmayan, forumdaki insanların yazdıklarını, doğru olup olmadığını teyit etmeden kabullenen ve insanlara öneriler yapanlara denir.

Böyle tipleri Samsung önerdiği konuların birisinde yakalasanız ve neden önerdiğini sorsanız vereceği olası cevaplar;
  • Forumda kullanan çok ve memnunlar.
  • Çok öneriliyor.
  • Samsung kaliteli bir marka.
İşte, size hiçbir geçerliliği olmayan bir ezbercilik örneği. James Donkey SSD'leri de pek çok kişi kullanıyor ve sorun yaşayan kadar sorun yaşamayan da var. Bu forumda da hâlâ önerenler var, farklı forumlarda da. Demek ki bir şeyin çok kullanılıyor veya çok öneriliyor oluşu, o ürünü iyi yapmaz. Samsung'un kaliteli olduğu doğrudur ancak sorumuzun cevabı bu değil.

Kullanıyorum, tavsiye ederim
En uzak durmanız gereken tiplerden bir tanesidir. Çöp bile kullansa kendi kullandığı için önerir. Kendi ürününe de laf söylendiğinde verdiği olası cevaplar;
  • Kullanmadan yorum yapmayın.
  • Gayet iyi, boş konuşmayın.
Bu da hiçbir geçerliliği olmayan bir cevaptır. "Kullanıyorum, tavsiye ederim" cevabıyla sınırlı kaldığınız bir öneriye güvenmemelisiniz. Az önce dediğim gibi, James Donkey kullanıp sorun yaşamayanlar da var ve onlar da yeri geldiğinde kendi ürünlerini öneriyor.

Şimdi burada James Donkey ile Samsung'u bir mi tutuyorsun diyecekler için cevabımı vereyim. Bir tutmuyorum ancak her markada olduğu gibi en kaliteli markalarda dahi kötü ürünler üretiliyor ve bu son derece normaldir. Burada önemli olan, bu kötülüğün farkında olup bilinçsiz bir alışveriş yapmamaktır.

Samsung'u hemen hemen her alanda bildikleri ve gördükleri için isim aşinalıkları var
Samsung, bildiğiniz üzere sadece SSD/HDD sektöründe olan bir marka değil. En çok ismini duyduğumuz sektör tabii ki monitör, telefon ve tablet gibi sektörler. Doğal olarak onların çok fazla reklamı yapıldığı için, insanların kulak aşinalığı var Samsung'a.

Yan yana 2 tane SSD modeli koysak birisi Samsung'un en iyi ürünü olsa birisi Crucial'ın en iyi ürünü olsa Samsung'u seçerler. Çünkü Crucial, ağırlıklı olarak çip üretimi yapan bir marka. SSD ve RAM dışında hiçbir kategoride doğrudan göremezsiniz.

Daha uzun ömürlü, daha güvenilir
Böyle bir şey yok arkadaşlar. Hiçbir firma, size ürettiği ürün için %100 dayanıklılık sözü veremez. Çünkü teknoloji şans işidir, insan üretimidir ve insan üretimi olan her şeyde hata payı olur. Robot yapıyor falan demeyin, robotları da insanlar yapıyor :D

Daha uzun ömürlü veya daha güvenilir yazanların çoğunun genel cevabı şu şekilde olur;
  • TBW değeri yüksek.
  • Garantisi fazla.
  • Samsung.
Garanti kısmı doğrudur ancak bu da birazdan değineceğim en önemli mesele olan "alternatif modelleri bilmemek" kısmına dahil olacak bir konu. Şimdilik burada anlaşılması için basit bir örnek vereceğim. Diğer markalar da zaten Samsung kadar garanti süresi vadediyor. Hatta Samsung'un yapmadığı garanti hizmetlerini yapan markalar bile var. Seagate örneğin SSD'de bir veri kaybı vs. olursa size veri kurtarma hizmeti veriyor. Tabii bu modele göre vs. değişen bir durum ancak var mı var.

Markadan bağımsız bir yorum yapacak olursak, Türkiye'de genel olarak bütün garanti hizmetleri vasat globale göre kıyaslarsak.

TBW değerinin yüksekliği kısmına gelelim. Sadece Samsung için demiyorum, genel olarak çoğu SSD üreticisi için diyorum bu yorumu: TBW değerlerini firmalar değiştirebiliyor. Değiştirmeseler bile bu değere bakarak SSD tercihi yapmak mantıksız. Çünkü TBW değeri, SSD'nin kaderini belirlemez. Bir disk, TBW değerinden önce de bozulabilir, TBW değerini geçtiği halde sorunsuz çalışmaya devam da edebilir. Sayısız örneği var. En basitinden Technopat'ın Crucial P5 ve Samsung 860 PRO dayanıklılık testi videolarına bakabilirsiniz.

Ek olarak Crystal Disk Info'nun da sağlık parametresinin doğru çalışmadığına dair 2 görsel göstereceğim.

Birisi Crystal Disk Info'nun sağlık göstergesi, birisi ise Crucial'ın SSD yazılımı.

1670858499442.png

Yani bu ne anlama geliyor: Crystal Disk Info'daki sağlık parametresine de güvenmemeniz gerektiği anlamına geliyor. Çoğu insan Crystal Disk Info'daki sağlık parametresini de TBW'ye bağlıyor ve SSD'nin bozulmaya yaklaştığını düşünüyor. Bu sebeple bunu açıkladım.

Alternatifi olan ürünleri bilmemek
İşte burası benim en ama en sinir olduğum ve en önemli olan kısım. Alternatiflerini bilmemek.

TP'de sıradan bir konu;

X TL SSD önerisi
Kullanıcı 1: Samsung SSD öneririm. (X TL'nin çok çok üstünde.)
Kullanıcı 2: Y öneririm. (Konu sahibinin bütçesi dahilinde.)
Kullanıcı 1: Samsung SSD varken Y alınmaz, Samsung bu işin üstadıdır.
Kullanıcı 2: Y'nin teknik özellikleri daha iyi, üstelik önerdiğiniz Samsung SSD konu sahibinin bütçesini aşıyor. Sırf Samsung diye bütçesini aşan ve daha ucuza daha iyisini bulabiliyorken Samsung SSD almanın anlamı yok.
Kullanıcı 1: Sen ne anlarsın! Samsung yıllardır bu sektörde ve kendini kanıtlamış bir marka. Ayrıca kendim de kullanıyorum ve fiyatını hak ediyor. Bilip bilmeden konuşmayın.

Kullanıcı 2, klavyeyi kırar ve forumdan çıkış yapar.

Gelin Samsung SSD'lerine ve alternatiflerine yakından bakalım.

Samsung 980 PRO

Alternatifleri;
  • Kioxia Exceria PRO
  • Crucial P5 Plus
  • Seagate FireCuda 530
  • Kingston Fury Renegade
  • Kingston KC3000
  • PNY CS3140
  • XPG S70
  • WD Black SN850
  • Corsair MP600 PRO XT
980 PRO
Exceria PRO
P5 Plus
FireCuda 530
Fury Renegade
KC3000
MP600 PRO XT
Samsung Elpis​
Phison E18​
Crucial Arch.​
Phison E18​
Phison E18​
Phison E18​
Phison E18​
1xx TLC NAND​
112L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
DDR4, hızı bilinmiyor.​
DDR4 3200 MHz DRAM​
DDR4 4266 MHz DRAM​
DDR4 2666 MHz DRAM​
DDR4 2666 MHz DRAM​
DDR4 2666 MHz DRAM​
DDR4, hızı bilinmiyor.​
7000/5100​
7300/6400​
6600/5000​
7300/6900​
7300/7000​
7000/7000​
7100/6800​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​

5 yıl garanti​
Samsung Magician​
Kioxia SSD Utility​
Crucial Storage Executive​
Seagate SeaTools SSD​
Kingston SSD Manager​
Kingston SSD Manager​

Corsair SSD Toolbox​

1670860763306.png

Tablonun anlatmış olduğu şey şudur;

• 1 dakikada 980 PRO 258 GB veri yazmış, KC3000 405 GB, MP600 PRO XT 330 GB, FireCuda 530 330 GB.
  • 2 dakikada sırasıyla 349, 747, 562 ve 559.
  • 5 dakikada 630, 1042, 1259, 1253.
  • 10 dakikada 1148, 1532, 2019, 2006.
  • 15 dakikada 1687, 2024, 2949, 2958.
Yani en iyi dediğiniz 980 PRO, 4 farklı SSD modeli tarafından geçiliyor. Tabii bu değerler disk boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Benim referans aldığım model 2 TB içindi.

Samsung 980

Alternatifleri;
  • Crucial P5
  • PNY CS3030
  • Seagate FireCuda 510
  • WD Black SN750
  • WD Black SN770
  • Kingston KC2500
  • Kingston KC2000
  • Kingston A2000
  • Kioxia Exceria Plus
Bu SSD için yukarıdaki kadar dil dökmeye gerek yok. Ne kadar iyi olursa olsun, DRAMless bir SSD kabul edilemez. Bunu Samsung fanboylarının önermesi enteresan, zira hem kendileri "uzun ömürlü" diye öneriyor, hem de doğrudan SSD ömrüne etki eden DRAM'in bu diskte olmadığını unutuyorlar.

Samsung 980; kontrolcüsü, NAND yongaları, PCB kalitesi, SLC Caching Size gibi özellikleri yüzünden değil, DRAM bulunmamasından ötürü alınmaması gereken bir disk.

Yukarıya yazdığım disklerden sadece bunun gibi WD Black SN770 de DRAMless. Üstelik o PCI-e 4.0, daha da fiyasko. Hem pahalı hem DRAM yok. Bu yine ortalama fiyatta DRAM yok, o kadar sırıtmıyor.

DRAM önemlidir arkadaşlar. HMB, DRAM'in yerini tutacak bir teknoloji değil. Hem sanal, hem boyutu az. Nasıl telefonlarda RAM Plus etkisini o kadar görmüyorsak, HMB'nin de etkisini fiziksel RAM olan DRAM kadar görmüyoruz.

DRAM doğrudan disk ömrüne ve sağlığına etki eder. DRAM bulunduran disklerde sürekli olarak kullanılan bilgiler depo edilir. SSD, bu verilere ulaşmak istediğinde NAND yongaları DRAM'de depo edildiğinden ötürü daha az çalışır ve daha az çalışan bir şeyin de otomatik olarak ömrü uzar ve DRAM'de depo edildiği için daha hızlı açılır. Ancak DRAMless SSD'lerde DRAM olmadığı için NAND yongaları, o verilere erişilmesi gereken zamanlarda tam performans çalışır ve bu okuma süresi de size o dosyaya ulaşmada DRAM'e sahip bir SSD'ye göre daha yavaş olur.

Sonuç
Samsung'a karşı bir nefretim yok. Bu konu, gereksiz Samsung fanboyluğu yapan arkadaşlara bir nevi cevap niteliği taşıması için oluşturuldu. Markayı seviyor olabilirsiniz ancak insanlara öneri yaparken veya birisi size bir şey sorduğunda o insanlara önerinizin arkasını dolduracak bir bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Kuru kuruya Samsung önerisi yapmayın, alternatiflerini bilmeden ona kötü buna kötü deyip Samsung'u yüceltmeyin. Yoksa Samsung ile bir sorunumuz yok, gayet iyi bir marka ve Samsung'un iyi bir marka oluşu tartışmaya kapalı bir gerçektir zaten.

Anlaşıldığımı umuyorum, iyi sosyaller.

Kaynak

Merhaba. Bugün, forumda sıklıkla görmüş olduğum ve artık bıkkınlık geçirdiğim bir durum hakkında bilgilendirme amaçlı konu açmış bulunmaktayım.

Gün geçmiyor ki SSD kategorisinde Samsung fanboyları bitmek bilmiyor.

"Samsung en iyisidir.", "Samsung bu işin üstadıdır.", "Samsung hariç hiçbir markaya güvenmem.", Samsung, Samsung, Samsung,..".

Bu tür yorumları SSD kategorisinde en az 10 konuya baksanız 7'sinde çok rahat görürsünüz.

Bu fanboyluğun sebeplerini sırasıyla açıklayalım;
  1. Samsung'u hemen hemen her alanda bildikleri ve gördükleri için isim aşinalıkları var.
  2. Türk YouTuberların Samsung'a olan aşırı bağlılığı.
  3. Ezbercilik.
  4. Alternatifi olan ürünleri bilmemek.
  5. Kullanıyorum, tavsiye ederim.
  6. Daha uzun ömürlü, daha güvenilir.
Gelin biraz konuya yakından bakalım.

Ezbercilik
Samsung hakkında hiçbir bilgisi olmayan, önerdiği ürün hakkında hiçbir bilgisi olmayan, forumdaki insanların yazdıklarını, doğru olup olmadığını teyit etmeden kabullenen ve insanlara öneriler yapanlara denir.

Böyle tipleri Samsung önerdiği konuların birisinde yakalasanız ve neden önerdiğini sorsanız vereceği olası cevaplar;
  • Forumda kullanan çok ve memnunlar.
  • Çok öneriliyor.
  • Samsung kaliteli bir marka.
İşte, size hiçbir geçerliliği olmayan bir ezbercilik örneği. James Donkey SSD'leri de pek çok kişi kullanıyor ve sorun yaşayan kadar sorun yaşamayan da var. Bu forumda da hâlâ önerenler var, farklı forumlarda da. Demek ki bir şeyin çok kullanılıyor veya çok öneriliyor oluşu, o ürünü iyi yapmaz. Samsung'un kaliteli olduğu doğrudur ancak sorumuzun cevabı bu değil.

Kullanıyorum, tavsiye ederim
En uzak durmanız gereken tiplerden bir tanesidir. Çöp bile kullansa kendi kullandığı için önerir. Kendi ürününe de laf söylendiğinde verdiği olası cevaplar;
  • Kullanmadan yorum yapmayın.
  • Gayet iyi, boş konuşmayın.
Bu da hiçbir geçerliliği olmayan bir cevaptır. "Kullanıyorum, tavsiye ederim" cevabıyla sınırlı kaldığınız bir öneriye güvenmemelisiniz. Az önce dediğim gibi, James Donkey kullanıp sorun yaşamayanlar da var ve onlar da yeri geldiğinde kendi ürünlerini öneriyor.

Şimdi burada James Donkey ile Samsung'u bir mi tutuyorsun diyecekler için cevabımı vereyim. Bir tutmuyorum ancak her markada olduğu gibi en kaliteli markalarda dahi kötü ürünler üretiliyor ve bu son derece normaldir. Burada önemli olan, bu kötülüğün farkında olup bilinçsiz bir alışveriş yapmamaktır.

Samsung'u hemen hemen her alanda bildikleri ve gördükleri için isim aşinalıkları var
Samsung, bildiğiniz üzere sadece SSD/HDD sektöründe olan bir marka değil. En çok ismini duyduğumuz sektör tabii ki monitör, telefon ve tablet gibi sektörler. Doğal olarak onların çok fazla reklamı yapıldığı için, insanların kulak aşinalığı var Samsung'a.

Yan yana 2 tane SSD modeli koysak birisi Samsung'un en iyi ürünü olsa birisi Crucial'ın en iyi ürünü olsa Samsung'u seçerler. Çünkü Crucial, ağırlıklı olarak çip üretimi yapan bir marka. SSD ve RAM dışında hiçbir kategoride doğrudan göremezsiniz.

Daha uzun ömürlü, daha güvenilir
Böyle bir şey yok arkadaşlar. Hiçbir firma, size ürettiği ürün için %100 dayanıklılık sözü veremez. Çünkü teknoloji şans işidir, insan üretimidir ve insan üretimi olan her şeyde hata payı olur. Robot yapıyor falan demeyin, robotları da insanlar yapıyor :D

Daha uzun ömürlü veya daha güvenilir yazanların çoğunun genel cevabı şu şekilde olur;
  • TBW değeri yüksek.
  • Garantisi fazla.
  • Samsung.
Garanti kısmı doğrudur ancak bu da birazdan değineceğim en önemli mesele olan "alternatif modelleri bilmemek" kısmına dahil olacak bir konu. Şimdilik burada anlaşılması için basit bir örnek vereceğim. Diğer markalar da zaten Samsung kadar garanti süresi vadediyor. Hatta Samsung'un yapmadığı garanti hizmetlerini yapan markalar bile var. Seagate örneğin SSD'de bir veri kaybı vs. olursa size veri kurtarma hizmeti veriyor. Tabii bu modele göre vs. değişen bir durum ancak var mı var.

Markadan bağımsız bir yorum yapacak olursak, Türkiye'de genel olarak bütün garanti hizmetleri vasat globale göre kıyaslarsak.

TBW değerinin yüksekliği kısmına gelelim. Sadece Samsung için demiyorum, genel olarak çoğu SSD üreticisi için diyorum bu yorumu: TBW değerlerini firmalar değiştirebiliyor. Değiştirmeseler bile bu değere bakarak SSD tercihi yapmak mantıksız. Çünkü TBW değeri, SSD'nin kaderini belirlemez. Bir disk, TBW değerinden önce de bozulabilir, TBW değerini geçtiği halde sorunsuz çalışmaya devam da edebilir. Sayısız örneği var. En basitinden Technopat'ın Crucial P5 ve Samsung 860 PRO dayanıklılık testi videolarına bakabilirsiniz.

Ek olarak Crystal Disk Info'nun da sağlık parametresinin doğru çalışmadığına dair 2 görsel göstereceğim.

Birisi Crystal Disk Info'nun sağlık göstergesi, birisi ise Crucial'ın SSD yazılımı.

Eki Görüntüle 1600892

Yani bu ne anlama geliyor: Crystal Disk Info'daki sağlık parametresine de güvenmemeniz gerektiği anlamına geliyor. Çoğu insan Crystal Disk Info'daki sağlık parametresini de TBW'ye bağlıyor ve SSD'nin bozulmaya yaklaştığını düşünüyor. Bu sebeple bunu açıkladım.

Alternatifi olan ürünleri bilmemek
İşte burası benim en ama en sinir olduğum ve en önemli olan kısım. Alternatiflerini bilmemek.

TP'de sıradan bir konu;

X TL SSD önerisi
Kullanıcı 1: Samsung SSD öneririm. (X TL'nin çok çok üstünde.)
Kullanıcı 2: Y öneririm. (Konu sahibinin bütçesi dahilinde.)
Kullanıcı 1: Samsung SSD varken Y alınmaz, Samsung bu işin üstadıdır.
Kullanıcı 2: Y'nin teknik özellikleri daha iyi, üstelik önerdiğiniz Samsung SSD konu sahibinin bütçesini aşıyor. Sırf Samsung diye bütçesini aşan ve daha ucuza daha iyisini bulabiliyorken Samsung SSD almanın anlamı yok.
Kullanıcı 1: Sen ne anlarsın! Samsung yıllardır bu sektörde ve kendini kanıtlamış bir marka. Ayrıca kendim de kullanıyorum ve fiyatını hak ediyor. Bilip bilmeden konuşmayın.

Kullanıcı 2, klavyeyi kırar ve forumdan çıkış yapar.

Gelin Samsung SSD'lerine ve alternatiflerine yakından bakalım.

Samsung 980 PRO

Alternatifleri;
  • Kioxia Exceria PRO
  • Crucial P5 Plus
  • Seagate FireCuda 530
  • Kingston Fury Renegade
  • Kingston KC3000
  • PNY CS3140
  • XPG S70
  • WD Black SN850
  • Corsair MP600 PRO XT
980 PRO
Exceria PRO
P5 Plus
FireCuda 530
Fury Renegade
KC3000
MP600 PRO XT
Samsung Elpis​
Phison E18​
Crucial Arch.​
Phison E18​
Phison E18​
Phison E18​
Phison E18​
1xx TLC NAND​
112L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
176L TLC NAND​
DDR4, hızı bilinmiyor.​
DDR4 3200 MHz DRAM​
DDR4 4266 MHz DRAM​
DDR4 2666 MHz DRAM​
DDR4 2666 MHz DRAM​
DDR4 2666 MHz DRAM​
DDR4, hızı bilinmiyor.​
7000/5100​
7300/6400​
6600/5000​
7300/6900​
7300/7000​
7000/7000​
7100/6800​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​
5 yıl garanti​

5 yıl garanti​
Samsung Magician​
Kioxia SSD Utility​
Crucial Storage Executive​
Seagate SeaTools SSD​
Kingston SSD Manager​
Kingston SSD Manager​

Corsair SSD Toolbox​

Eki Görüntüle 1600936

Tablonun anlatmış olduğu şey şudur;

• 1 dakikada 980 PRO 258 GB veri yazmış, KC3000 405 GB, MP600 PRO XT 330 GB, FireCuda 530 330 GB.
  • 2 dakikada sırasıyla 349, 747, 562 ve 559.
  • 5 dakikada 630, 1042, 1259, 1253.
  • 10 dakikada 1148, 1532, 2019, 2006.
  • 15 dakikada 1687, 2024, 2949, 2958.
Yani en iyi dediğiniz 980 PRO, 4 farklı SSD modeli tarafından geçiliyor. Tabii bu değerler disk boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Benim referans aldığım model 2 TB içindi.

Samsung 980

Alternatifleri;
  • Crucial P5
  • PNY CS3030
  • Seagate FireCuda 510
  • WD Black SN750
  • WD Black SN770
  • Kingston KC2500
  • Kingston KC2000
  • Kingston A2000
  • Kioxia Exceria Plus
Bu SSD için yukarıdaki kadar dil dökmeye gerek yok. Ne kadar iyi olursa olsun, DRAMless bir SSD kabul edilemez. Bunu Samsung fanboylarının önermesi enteresan, zira hem kendileri "uzun ömürlü" diye öneriyor, hem de doğrudan SSD ömrüne etki eden DRAM'in bu diskte olmadığını unutuyorlar.

Samsung 980; kontrolcüsü, NAND yongaları, PCB kalitesi, SLC Caching Size gibi özellikleri yüzünden değil, DRAM bulunmamasından ötürü alınmaması gereken bir disk.

Yukarıya yazdığım disklerden sadece bunun gibi WD Black SN770 de DRAMless. Üstelik o PCI-e 4.0, daha da fiyasko. Hem pahalı hem DRAM yok. Bu yine ortalama fiyatta DRAM yok, o kadar sırıtmıyor.

DRAM önemlidir arkadaşlar. HMB, DRAM'in yerini tutacak bir teknoloji değil. Hem sanal, hem boyutu az. Nasıl telefonlarda RAM Plus etkisini o kadar görmüyorsak, HMB'nin de etkisini fiziksel RAM olan DRAM kadar görmüyoruz.

DRAM doğrudan disk ömrüne ve sağlığına etki eder. DRAM bulunduran disklerde sürekli olarak kullanılan bilgiler depo edilir. SSD, bu verilere ulaşmak istediğinde NAND yongaları DRAM'de depo edildiğinden ötürü daha az çalışır ve daha az çalışan bir şeyin de otomatik olarak ömrü uzar ve DRAM'de depo edildiği için daha hızlı açılır. Ancak DRAMless SSD'lerde DRAM olmadığı için NAND yongaları, o verilere erişilmesi gereken zamanlarda tam performans çalışır ve bu okuma süresi de size o dosyaya ulaşmada DRAM'e sahip bir SSD'ye göre daha yavaş olur.

Sonuç
Samsung'a karşı bir nefretim yok. Bu konu, gereksiz Samsung fanboyluğu yapan arkadaşlara bir nevi cevap niteliği taşıması için oluşturuldu. Markayı seviyor olabilirsiniz ancak insanlara öneri yaparken veya birisi size bir şey sorduğunda o insanlara önerinizin arkasını dolduracak bir bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Kuru kuruya Samsung önerisi yapmayın, alternatiflerini bilmeden ona kötü buna kötü deyip Samsung'u yüceltmeyin. Yoksa Samsung ile bir sorunumuz yok, gayet iyi bir marka ve Samsung'un iyi bir marka oluşu tartışmaya kapalı bir gerçektir zaten.

Anlaşıldığımı umuyorum, iyi sosyaller.

Kaynak
Çok ciddi oranda katılıyorum.
Samsung bazı SSD modellerine dram bile koymuyor.

Öyle bir yazmışsınız ki çok bilinmesi sanki Samsung'un dezavantajı gibi. Güven duygusu dediğimiz şey günümüzde bir şirketin en çok istediği özelliktir, Samsung da güven vermiş ki talep ediliyor. Ben aynı özellikte 2 ürün görsem, fiyat farkı %10 gibi önemsiz bir değer ise tabii ki bildiğimi/kullandığımı alırım. Son kullanıcı her zaman sorunsuzluk ve devamlılık arar. Bir de marka ve görünüşü önemser tabii ki. Ünlü bir laf vardır "5 kuruş fazla olsun kırmızı olsun". Diğer dediklerinize sonuna kadar katılıyorum, özellikle fanboyluk her konuda çekilmez bir hal aldı.

Öyle bir yazmışsınız ki çok bilinmesi sanki Samsung'un dezavantajı gibi.
Bence bu yazıyı düzgün okuyan birisinin bu çıkarımı yapmaması gerekir.

Bence bu yazıyı düzgün okuyan birisinin bu çıkarımı yapmaması gerekir.
"Samsung, bildiğiniz üzere sadece SSD/HDD sektöründe olan bir marka değil. En çok ismini duyduğumuz sektör tabii ki monitör, telefon ve tablet gibi sektörler. Doğal olarak onların çok fazla reklamı yapıldığı için, insanların kulak aşinalığı var Samsung'a."

şeklinde yazmışsınız, ben de bunun iyi bir özellik olduğunu belirtiyorum. Kulak aşinalığı olacak ki firmalar tercih edilecekler.

Zaten devamında,

"Alternatifi olan ürünleri bilmemek"

başlığını kullanmışsınız. Değindiğim nokta da tam olarak bu, X bir firma insanlara güven duygusunu o kadar aşılamış ki belki de alternatiflere bile bakmaya gerek görmemişler. Örneğin bir kişinin yıllar boyunca iPhone'dan vazgeçmemesi, sadece Mercedes-Benz kullanması vb. diyebilirim. Değindiğiniz noktalar ayrı ayrı bakıldığında son derece mantıklı, ancak bir araya geldiğinde bir halka oluşmuyor.

Ben sırf bu fanboyları yüzünden Samsung marka SSD kullanmıyorum, nasıl BMW sürücülerine otomatikman keko damgası yapıştırılıyorsa Samsung kullananlara da bir önyargı oluştu. Her an gelip "kardeş Samsung'dan başka marka yok yok!" diyeceklermiş gibi duruyor.

"Samsung, bildiğiniz üzere sadece SSD/HDD sektöründe olan bir marka değil. En çok ismini duyduğumuz sektör tabii ki monitör, telefon ve tablet gibi sektörler. Doğal olarak onların çok fazla reklamı yapıldığı için, insanların kulak aşinalığı var Samsung'a."

şeklinde yazmışsınız, ben de bunun iyi bir özellik olduğunu belirtiyorum. Kulak aşinalığı olacak ki firmalar tercih edilecekler.

Zaten devamında,

"Alternatifi olan ürünleri bilmemek"

başlığını kullanmışsınız. Değindiğim nokta da tam olarak bu, X bir firma insanlara güven duygusunu o kadar aşılamış ki belki de alternatiflere bile bakmaya gerek görmemişler.
Zaten bu konunun temel açılma sebebi de bu. İnsanların sadece kulak aşinalığı duyduğu markayı en iyi zannedip, kendi bilgisizliklerinden ötürü bilmedikleri markaları umursamayıp tek bildiği marka olan Samsung'u tercih etmesi.

Bu yazılanlar arasında bağlantı kuramamanız garip.

Olayın bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum. Örneğin telefon ve ya monitör konusunda 'Bu Samsung daha pahalı ama değer, baya iyi.' denildiğini pek görmedim. SSD'lerinin kalitesini karşılaştırmıyorum ama kendi içlerinde kalitesi zaten tartışılmaz ki bu kadar taraftarı var. Bütçe sorunu varsa önermek çok yanlış tabi orası ayrı.

Geri
Yukarı