SSD'li bilgisayara format atma

spuftie

Hectopat
Arkadaşlar merhaba arkadaşımın masaüstü bir bilgisayarı var. Hem HDD hem SSD bulunuyor bilgisayarda. Kendisi format atmayı bilmiyor ben HDD'li bilgisayara format attım sadece. Biraz araştırdım nasıl atılır diye SSD'ye Windows'u kurmamız gerekiyormuş HDD'ye kurduğumuz gibi ama bir şeye takıldım.

resim_2020-12-14_102057.png

Recep Baltaş burada 120 GB SSD'nin üstüne yeni diyerek 1 kurtarma 2'de anlamadığım sürücü oluşturuyor. Burada yaptıkları sıfırdan SSD'li bir bilgisayara Windows 10 yüklüyorlar. Ben bu ekranda format atarken SSD'yi nasıl temizleyeceğim aynı HDD gibi biçimlendirip silsem geri gelir o ekrana SSD değil mi?

Shift + F10 ile komut istemcisini açınız.

"diskpart" yazıp ardından komut çalışınca "list disk" yazınız. Sonuç aşağıdaki gibi olacak.

1602080178743.png

Diskiniz hangisi ise "select disk %disk_numarasi%" şeklinde diski seçip "clean" komutunu çalıştırın.

İşlem 5-15 dakika arası sürebilir. Ardından format işlemini en baştan başlatabilirsiniz. Gerisi videodaki gibi.

Shift + F10 ile komut istemcisini açınız.

"Diskpart" yazıp ardından komut çalışınca "list disk" yazınız. Sonuç aşağıdaki gibi olacak.

1602080178743.png

Diskiniz hangisi ise "select disk %disk_numarasi%" şeklinde diski seçip "clean" komutunu çalıştırın.

İşlem 5-15 dakika arası sürebilir. Ardından format işlemini en baştan başlatabilirsiniz. Gerisi videodaki gibi.

Yani SSD diskini cleanledikten sonra normal format atabilir miyim? Format ekranında SSD'ye dokunmadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı