SSD'li Dizüstünde Depolama Yönetimi

murathr111yil

Hectopat
Daha fazla  
24 kasımda aldığım MSİ GE73VR 7RF laptop nihayet geldi. Sistemin içinde 128 GB SSD ve 1 TB HDD mevcut. Dün 960 Pro 1 TB NVMe SSD satın aldım. Şu an sistemin depolama kapasitesi bu şekilde oldu:
  • 128 GB M2 SSD + 960 Pro 1 TB NVMe SSD+ 7200rpm 1 TB HDD
Bilgisayarda tasarım ve analiz yapacağım. Ansys-Catia-Solidthink Inpire-AutoCAD ve bunlarla birlikte birkaç program daha yükleyeceğim ve aktif olarak bunlarda çalışacağım.

Ben tüm programları ve Windows'u 960 Pro 1 TB NVMe SSD birimine kurmayı düşünüyorum. HDD birimini de film, fotoğraf ve müziklerim için kullanırım diye düşündüm.
Depolama alanını nasıl yönetmemi önerirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence aktif işlemler için SSD, işlenmiş yani tamamlanmış dosyalarınızı HDD'ye arşivleyebilirsiniz. Yani o an çalışan programınız daima SSD üzerinden çalıştırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Eğer sürekli çalışma yapmak için kullanacaksanız, Windows'u normal SSD'ye kurmanız, işleriniz için gereken programları ve işlerinizi ise NVMe SSD'de tutmanız "bence" daha iyi olacaktır. Windows kendi işlemleri ve arkaplan uygulamaları için normal SSD'yi kullanacak, böylece NVMe'nin tepkime süresi artmayacaktır.
Ancak dediğim gibi, sürekli iş yapacaksanız böyle bir kurulum deneyebilirsiniz. Normal SSD yerine NVMe'ye kurulum işler haricinde kalan tüm işlemleri 2-3 kat hızlandıracaktır. Windows'un açılması da dahil.
Bir de çalıştığınız projeler büyükse eğer, +16GB ram daha ekletip tümünü RamDisk yapıp da kullanabilirsiniz. Disk tarafında darboğaz yaşamamak için en kesin çözüm budur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı