SSD'li Sistem Açılma Süresi

• Konuyu başlatan Vasc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 639

Vasc

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bir arkadaşım sisteminin 7 saniyede açıldığını söylemişti ve SSD'si Kingston markasının 300 MB/sn yazma hızı olan bir diskti, modelini hatırlamıyorum. Adata SU650 kullanıyorum ve bilgisayarım 30 saniyede açılıyor. Görev yöneticisi başlangıç kısmında şu an hiç bir şey yok, ne yapmalıyım?

Testte anlamadığım bir şekilde yazma hızı çok düşük çıktı.
Adsız.jpg

Sistemim de şöyle;

• Ryzen 5 2600
  • GTX 750 Ti
  • XPG Gammix D10 2X8 3000 MHz CL16 RAM
  • MSI B350M PRO VD PLUS
  • Adata SU650 240 GB
  • Seagate Barracuda 1TB HDD
  • 600W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
bilgisayarım 30 saniyede açılıyor.

Açılma süresi çok düşük değil aslında. Genelde dizüstü bilgisayarlarda açılma süresi hızlı oluyor. Hatta firmalar 5 saniyede açılıyor gibi iddia ediyorlar. Ancak okuma-yazma hızı konusunda çok bilgili değilim. Yanlış bir şey söylemek istemiyorum.

Çalıştır kısmını açıp msconfig yazıp hizmetler kısmında "Üretici" yazan yere bir defa tıklayın. Listenin en üst bölümünü ve en alt bölümünü ekran görüntüsü olarak atar mısınız?
Şu şekilde atar mısın?
378976

378977

Bir arkadaşım sisteminin 7 saniyede açıldığını söylemişti ve SSD'si Kingston markasının 300 MB/sn yazma hızı olan bir diskti, modelini hatırlamıyorum. Adata SU650 kullanıyorum ve bilgisayarım 30 saniyede açılıyor. Görev yöneticisi başlangıç kısmında şu an hiç bir şey yok, ne yapmalıyım?

Testte anlamadığım bir şekilde yazma hızı çok düşük çıktı.
Eki Görüntüle 378953

Sistemim de şöyle;

• Ryzen 5 2600
  • GTX 750 Ti
  • XPG Gammix D10 2X8 3000 MHz CL16 RAM
  • MSI B350M PRO VD PLUS
  • Adata SU650 240 GB
  • Seagate Barracuda 1TB HDD
  • 600W PSU
Bende de sandısk var ölçtüm 22 saniyede açılıyor takipteyim :)

Ben sosyaldeki çoğu kişinin bu dediğini anlamıyorum. Windows ayarları doğru yapılandırıldığı zaman açılış süresi 10-15 sn yi geçmez.
Ben 1.5 yıllık SSD 8GB DDR3 RAM i3 3220 sistemle Windows 10 64Bit Pro masaüstüne geçmesi 12sn. Bilgisayarı kapat dedikten sonra elektriği kesmesi 4sn.
Bu olay tam bir komedi. Yıllardır ilk bu öneri gelir bir işe filan yaradığı yok.
Henüz bir öneride bulunmadım. Sadece bilgi istedim. 😊

SSD ile 7 sn'de açılan arkadaştan video rica etseydiniz keşke. Tabii SATA SSD olduğunu farz ediyorum. 30 saniye tatmin edici bir miktar. 20 civarına çekilebilir. NVMe SSD ile 11 saniyede açılıyor sistemim. İçi dolu vb. kabul. Ama NVMe SSD ile bile 7 sn maksimum, ya da ona çok yakın bir değer bence.

Aldığınız yer ile iletişime geçin, yüksek ihtimalle değişim yaparlar.
Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz ki hocam henüz.
Açılma süresi çok düşük değil aslında. Genelde dizüstü bilgisayarlarda açılma süresi hızlı oluyor. Hatta firmalar 5 saniyede açılıyor gibi iddia ediyorlar. Ancak okuma-yazma hızı konusunda çok bilgili değilim. Yanlış bir şey söylemek istemiyorum.
Hocam testlerde bu civara hiç çıkmıyor, maksimum 20 gördüm. Ayrıca sistem masaüstü.
Çalıştır kısmını açıp msconfig yazıp hizmetler kısmında "Üretici" yazan yere bir defa tıklayın. Listenin en üst bölümünü ve en alt bölümünü ekran görüntüsü olarak atar mısınız?
Şu şekilde atar mısın?
Eki Görüntüle 378976
Eki Görüntüle 378977
Eve geçince atacağım hocam.
Bende de sandısk var ölçtüm 22 saniyede açılıyor takipteyim :)
Hangi modeli hocam?
SSD ile 7 sn'de açılan arkadaştan video rica etseydiniz keşke. Tabii SATA SSD olduğunu farz ediyorum. 30 saniye tatmin edici bir miktar. 20 civarına çekilebilir. NVMe SSD ile 11 saniyede açılıyor sistemim. İçi dolu vb. kabul. Ama NVMe SSD ile bile 7 sn maksimum, ya da ona çok yakın bir değer bence.
Hocam kendim de gidip görmüştüm, kendisi 7 demişti fakat 12-13 saniye gibi bir sürede açılıyor. 20 civarına çeksem de yeter benim için sadece biraz fazla olduğunu düşünüyorum.
Şu şekilde atar mısın?
Eki Görüntüle 378976
Eki Görüntüle 378977
Adsız.jpg
Adsızz.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı