SSD'nin oyunlara etkisi

GTA'yı SSD'ye kurmak 80 GB'ı boş yere işgal etmektir. En fazla 5-10 saniye azalma olur online'da ise bir azalma olmaz.

Boşa olmaz. Çünkü oyunun gerçekten çok uzun süren yükleme ekranları var bildiğin gibi ama ssd'nin kapesitesi az ise sıkıntı yaratır bence.

7200 RPM HDD ile Witcher 3'te en fazla 20 saniye bekliyorum oyunun açılması. Bana göre aşırı yavaş değil bence. Gta 5'i ise 25-30 saniyede açıyor. Yani genel olarak oynadığım oyunlarda asla 1 dk gibi uzun süre beklemedim. 2 TB HDD fiyatına, 2 TB SSD satılırsa işte o zaman harika olur.

Boşa olmaz. Çünkü oyunun gerçekten çok uzun süren yükleme ekranları var bildiğin gibi ama SSD'nin kapasitesi az ise sıkıntı yaratır bence.

Normal bir HDD ortalama 20 saniyede singleplayer'e giriyor. SSD alırsan 10 saniyede girsen ne değişecek 80 GB alan işgal ediyor. Online'da ise SSD'nin bir artısı yok oyunun sunucuları çöp olduğu için 5 dakikaya kadar yine bekleyecek.

Normal bir HDD ortalama 20 saniyede singleplayer'e giriyor. SSD alırsan 10 saniyede girsen ne değişecek 80 GB alan işgal ediyor. Online'da ise SSD'nin bir artısı yok oyunun sunucuları çöp olduğu için 5 dakikaya kadar yine bekleyecek.
Sunucularda da SSD kullanıldığında ve bağlantı hızları düzeldiğinde online da farklı olur. Diğer taraftan SSD alıp 10 saniyede girmek çok önemli, mekanik diskler öldükçe ve SSD standart hale geldikçe, oyun tasarımları da değişecek. Bu sadece kişisel bir mevzu değil. Bir oyun içerisine oyalayıcı sahneler videolar yerleştirip uzun bekleme sürelerini kesintisiz oyun deneyimi sunmak için oyun yapımcıları böyle yollara başvuruyor. Hiç olmaması gereken bir görev ekliyor. Oyuncu bir oyalansın burda, arka planda yükleme yapılsın diye, çünkü hdd yavaş. O yüzden çok anlamsız ne değişecek demeniz. Çok şey değişecek.

10 saniye için 80 GB alanı işgal etmesine değmez diyorum ben sadece. Gani gani yer varsa tabi ki yükle oyunları ama yer sıkıntısı varsa çokta önemli değil. Bazı oyunlar var SSD olmadan 5-10 dakikada açılıyor sadece SSD'ye göre optimize ediliyorlar, yani bu oyunları SSD'ye kurmak daha uygun olur. Örneğin; Rust.

10 saniye için 80 GB alanı işgal etmesine değmez diyorum ben sadece. Gani gani yer varsa tabi ki yükle oyunları ama yer sıkıntısı varsa çokta önemli değil. Bazı oyunlar var SSD olmadan 5-10 dakikada açılıyor sadece SSD'ye göre optimize ediliyorlar, yani bu oyunları SSD'ye kurmak daha uygun olur. Örneğin; Rust.
Haklısın, ucuzlasın da yaygınlaşsın, hala hdd daha ekonomik.

SSD'lerin ömürleri HDD'lerden çok daha fazla. Ayrıca HDD'ler dış etkenlerden çok daha fazla hasar alıyorlar. Eğer tek isteğiniz ucuz fiyata depolama ise Harddisk alın, onun dışında SSD her alanda çok daha iyi. Ve uzun süreli kullanımda SSD hem güç tasarrufu manasında, hem de ömür olarak daha az masraflı oluyor.

SSD'lerin ömürleri HDD'lerden çok daha fazla. Ayrıca HDD'ler dış etkenlerden çok daha fazla hasar alıyorlar. Eğer tek isteğiniz ucuz fiyata depolama ise Harddisk alın, onun dışında SSD her alanda çok daha iyi. Ve uzun süreli kullanımda SSD hem güç tasarrufu manasında, hem de ömür olarak daha az masraflı oluyor.
😀 😀 😀 HDD, HardDisk zaten. Açılımı HARD DISK DRIVE, HDD hasar alıyor onun yerine hard disk alın der gibi olmuş da ondan.

😀 😀 😀 HDD, HardDisk zaten. Açılımı HARD DISK DRIVE, HDD hasar alıyor onun yerine hard disk alın der gibi olmuş da ondan.
Evet doğrudur? HDD veya Hard disk diye okunması vurguladığım noktayı değiştirmiyor.
Hard Disk arşivleme ve kısa süreli depolama için daha uygun, ama güç tüketimi daha fazla ve ömrü SSD'lerden çok daha az olduğundan uzun kullanımda SSD'lerden daha pahalıya denk geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı