SSD'nin yavaşlaması

Anzel Toprak

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, son zamanlarda Alt Tab yaptiktan sonra masaüstünde sağ tık yapinca takılma gecikme yaşıyorum. Veya internet tarayicimi açınca gecikme oluyor. Görev yöneticisinden kontrol ettiğimde bu olaylar olurken SSD hep %100 ve tepki süresi çok yüksek yaklaşık 100-4000 arası degisiyor. Henüz 450 küsur saattir çalışan SSD sagligi da 97'ye düşmüş durumda ve son zamanlarda boşta dahil 41 derece.

Ve şu an fark ettim, bilgisayar kapat dedikten sonra monitör gittikten 15-20 sn sonra kasa kendini kapatıyor. RGB'ler sönüyor. Çok anlamadım ama sorunum büyük ihtimalle SSD'de. Ne düşünüyorsunuz?

Oyun oynarken herhangi bir FPS sorunum yok eskiye nazaran ve PC açılırken de bir yavaşlık söz konusu. Masaüstünde kendine daha geç gelmeye başladı cihaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
teknik servise verene kadar bilgisayarı kullanmam gerekli böyle kullanmanın zararı var mı yeni format atmıştım anakart driverlarını gpu driverlarını kurup kullanmaya devam edeceğim de bir süre içine oyun olarak da sadece lol yüklerim zaten oyun oynarken sorunu yok

teknik servise verene kadar bilgisayarı kullanmam gerekli böyle kullanmanın zararı var mı yeni format atmıştım anakart driverlarını gpu driverlarını kurup kullanmaya devam edeceğim de bir süre içine oyun olarak da sadece lol yüklerim zaten oyun oynarken sorunu yok
Bir şey olmaz, kullanabilirsiniz.

Evet testlere göre görüyoruz ki diskiniz baya kötü durumda. Bir an önce garanti yollayın. Yollamadan önce testleri kaydetmeyi unutmayın. Daha sonra sorun çıkmasın, elinizde kanıt olsun.

Bu durumdayken bilgisayarı kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Diğer bileşenlere de zarar vermez. Sadece yavaş çalışacaktır. Oyun oynarken de takılmaların yaşanması muhtemeldir.
@Anzel Toprak

Son düzenleme:
Evet testlere göre görüyoruz ki diskiniz bayağı kötü durumda. Bir an önce garanti yollayın. Yollamadan önce testler kaydetmeyi unutmayın. Daha sonra sorun çıkmasın, elinizde kanıt olsun.

Bu durumdayken bilgisayarı kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Diğer bileşenlere de zarar vermez. Sadece yavaş çalışacaktır. Oyun oynarken de takılmaların yaşanması muhtemeldir.
@Anzel Toprak

Teşekkürler aslında ufak ufak droplar yemeye başladım oyunda ama sorun değil.

Evet testlere göre görüyoruz ki diskiniz bayağı kötü durumda. Bir an önce garanti yollayın. Yollamadan önce testleri kaydetmeyi unutmayın. Daha sonra sorun çıkmasın, elinizde kanıt olsun.

@Anzel Toprak

Birkaç gündür eski oyunlarımı yükleyip kullanmaya başladım, bilgisayarı tekrardan yarısından fazlasını gene doldurdum. SSD'nin fakat son zamanlarda sanki yeni SSD almışım veya tamire yollamışım gibi değerlerde aşırı bir düzelme var, takılma yaşamıyorum, geç kapanma yaşamıyorum, eski hızında açılıyor. Tekrardan Windows ve Crystal mark testinde yaklaşık 10 olan yazma hızı vaadedilen hıza çıktı en son yaptığım testte. Yani kısacası SSD kendi kendine düzeldi formattan sonra (açıkçası formattan sonra PC'de hiçbir şey yokken sıkıntı çıkmıştı gene testi öyle yapmıştım eskisini ama son günlerde her şey normal anlamadım açıkcası.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı