Çözüldü SSD'ye format nasıl atılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alfirk

Kilopat
Selam, merhaba. Bir tane masaüstü sistemim var ve içerisinde de iki tane SSD var. Ben birini kardeşimin dizüstü bilgisayarına takacağım yani bir tanesini ona vereceğim.

Haliyle böyle uğraşırken bende sistemime bari temiz kurulum format atayım dedim.

Format atmadan önce iki SSD'nin içlerini tertemiz yapmak istiyorum yani kardeşime vereceğim SSD'yi de kendi SSD'mi de içlerindeki her şeyi silmek format atmak istiyorum. Sonra kardeşimin dizüstüne takacağım.

Şu an Windows yüklü iken bunu yapabilir miyim?

Yoksa aklımda şu var doğru bir yöntem mi?

İlk önce Windows 10 ISO indireceğim. Sonra onu USB belleğe atacağım yani bunlar sıradan format işlemleri.

Sonra sistemimi USB'den boot edeceğim ve Windows kurulumu sırasında formatlama yerine geleceğim.
Orada hem kardeşime vereceğim SSD'yi hem de kendiminkini formatlayacağım.

Sonra sistemi kapatacağım kasayı söküp kardeşime vereceğim SSD'yi çıkaracağım.

Tekrar başlatıp USB'den boot edip tekrar baştan başlayıp kuruluma devam edip bitireceğim?

Böyle değil de önce kardeşine takacağın SSD'yi ona takıp sonra önce kendininkini klasik yöntemler ile yani Rusuf'la ISO'yu USB'ye yazdırıp format at. Sonra aynı USB ile kardeşine de format at.

Format atmak derken dosya sistemini bicimlendirmekten mi bahsediyorsun yoksa Turk isi deyimle "Isletim sistemi yuklemek" mi istiyorsun?

Eger birincisiyse, Windows yuklu iken yapamazsin ( eger Win yuklu disk soz konusuysa )
Isletim sisteminin yuklu olmadigi diski hizlica Windows uzerinden formatlayabilirsin ( Disk bilmem ne programi ile ) ya da direkt low level format atabilirsin hic data birakmak istemiyorsan.

Amacin isletim sistemi yuklemek ise direkt laptopa takip SSD'yi onun uzerinden yeni kurulum yap, kurulum esnasinda eski verileri de silebilirsin.

Format attıktan sonra kasayı kapatıp, söküp verebilirsiniz. Onun Windows'u vereceğiniz SSD'mi olacak ?

Böyle değil de önce kardeşine takacağın SSD'yi ona takıp sonra önce kendininkini klasik yöntemler ile yani Rusuf'la ISO'yu USB'ye yazdırıp format at. Sonra aynı USB ile kardeşine de format at.

Biçimlendirme kısmından SSD'yi biçimlendirin. Ondan sonra PC'yi kapatın ve SSD'yi sökün.

Hangi bilgisayara takacaksan tak, format işlemini başlat. Windows'u kurarken biçimlendir bu kadar.

Format atmak derken dosya sistemini bicimlendirmekten mi bahsediyorsun yoksa Turk isi deyimle "Isletim sistemi yuklemek" mi istiyorsun?

Eger birincisiyse, Windows yuklu iken yapamazsin ( eger Win yuklu disk soz konusuysa )
Isletim sisteminin yuklu olmadigi diski hizlica Windows uzerinden formatlayabilirsin ( Disk bilmem ne programi ile ) ya da direkt low level format atabilirsin hic data birakmak istemiyorsan.

Amacin isletim sistemi yuklemek ise direkt laptopa takip SSD'yi onun uzerinden yeni kurulum yap, kurulum esnasinda eski verileri de silebilirsin.
Şimdi şöyle anlatayım sanırım bayağı yanlış anlaşılmış.

Şimdi şunu yapmak istiyorum yapabilir miyim?

Şimdi kendi sistemimde iki tane SSD var birini formatlayıp (herşeyi silip) kardeşime vereceğim diğerinide format atıp temiz kurulum yapacağım.

Bunları yaparken de şöyle yapmak istiyorum: şimdi rufus ile USB ye Windows 10 yazdırdım ve USB den boot ettim. Format atma yani biçimlendirme yerine geldim ve iki SSD ye format attım. Normalde direk devam ederdim fakat birini kardeşime vereceğim için sistemi orda kapatsam, sonra kasayı açıp kardeşime vereceğim SSD yi çıkarsam, sonra sistemi çalıştırıp tekrar USB den boot edip kaldığım yerden devam edebilir miyim?

Şimdi şöyle anlatayım sanırım bayağı yanlış anlaşılmış.

Şimdi şunu yapmak istiyorum yapabilir miyim?

Şimdi kendi sistemimde iki tane SSD var birini formatlayıp (herşeyi silip) kardeşime vereceğim diğerinide format atıp temiz kurulum yapacağım.

Bunları yaparken de şöyle yapmak istiyorum: şimdi rufus ile USB ye Windows 10 yazdırdım ve USB den boot ettim. Format atma yani biçimlendirme yerine geldim ve iki SSD ye format attım. Normalde direk devam ederdim fakat birini kardeşime vereceğim için sistemi orda kapatsam, sonra kasayı açıp kardeşime vereceğim SSD yi çıkarsam, sonra sistemi çalıştırıp tekrar USB den boot edip kaldığım yerden devam edebilir miyim?
Neden kasiyorsun ki bu kadar?
Hicbir sey yapmadan SSD'lerden birini cikar, kardesine ver.
Kalan SSD'ye temiz kurulum yap.
Sonrasinda da kardesine verdigin SSD'yi laptopa takip ona da temiz kurulum yap, gg.

Neden kasiyorsun ki bu kadar?
Hicbir sey yapmadan SSD'lerden birini cikar, kardesine ver.
Kalan SSD'ye temiz kurulum yap.
Sonrasinda da kardesine verdigin SSD'yi laptopa takip ona da temiz kurulum yap, gg.
Çünkü tertemiz içinde bir şey olmadığa emin olarak vermek istiyorum.

Kapatıp sonra devam edebilir miyim yapabilir miyim?
Evet işletim sistemi yüklü olacak SSD bende kalacak depolama SSD kardeşime vereceğim.

Bunu Windows üzerinden nasıl yapabilirim Windows üzerinden direk format atarsam direk çıkarır veririm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı