SSD'ye orijinal sistemi UEFI ile kurmak mümkün mü?

LazDrovya

Kilopat
Merhaba arkadaşlar...
Önümüzdeki hafta nasip olursa bir SSD almak istiyorum. Ancak halihazırda bilgisayarımla birlikte gelen Windows 8.1'den yükseltilmiş Windows 10 mevcut. Ben bu oirjinal sistemi kaybetmeden UEFI temiz kurulumu SSD'ye kurabilir miyim? Nasıl yaparım? Windows'umun bir serial şifresi var mıdır? Özellikle işin ehli @Recep Baltaş ve @Ali Güngör abilerimden bu konu hakkında bir açıklama gelirse çok aydınlatıcı olur. Disk klonlama rehberinizi izledim ancak benim amacım orijinal sistemimi UEFI ile temiz kurulum yapmak.

Temiz kurulum dediğiniz şey verileri sıfırlamak zaten. Ama bir yandan da sistemi kaybetmeden gibi şeyler söylüyorsunuz. Daha açık olur musunuz?

Eğer temiz kurulum Windows 10 (full format, veriler sıfırlanır) yapmak istiyorsanız, anakarttaki lisans kodunu oğrenmemiz lazım. Çünkü temiz kurulum yaparken aynı kodu tekrar soracaktır.

Anakarta gömülü OEM keyi almak için:
Eğer veriler ve işletim sistemi olduğu gibi SDD'ye aktarmak isterseniz, HDD'den SSD'ye disk klonlama işlemi yapabilirsiniz. Klonlamada tekrar key isteme durumu söz konusu değildir.
Ama dediklerinizden pek bir şey anlamadım. Temiz kurulum mu yapmak istiyorsunuz? Yoksa HDD'den SSD'ye geçiş klonlaması mı?

Windows 10 lisanslaması o şekilde çalışmıyor OEM sistemlerde.

Mevcut sistemindeki Windows 10 eğer Microsoft hesabına bağlıysa eğer orijinal Windows ISO'su ile kurulumda lisans anahtarını atlayarak UEFI kurulumunu yap. Ardından Windows ayarlarını yapacağın vakit Windows'u Microsoft hesabınla tekrardan bağla. İlk internet bağlantısına sahip olduğun an Windows otomatik olarak etkinleştirilecek.

Öncelikle istediğimi anlatamadığım için, sonra da Türkçe kurallarını ihlal ettiğim için aldığım ceza dolayısıyla cevap vermediğim için üzgünüm..
Daha açıklayıcı olmaya çalışacak olursam, windows 8.1 ile gelen bilgisayarımı windows 10 sürümüne yükseltmiştim. Şimdi ise bir SSD harddisk alıp ona da orjinal windows 10 sürümü yüklemek istiyorum. Mevcut orjinal windows 10 sürümümü yeni SSD'ye nasıl kurarım? Donanım değiştirdiğim için fazladan bir işlem yapmam gerekir mi? Yoksa dijital lisans sayesinde yüklediğim windows 10 sürümüne microsoft hesabımla giriş yapmam yeterli olacak mıdır?

Kısaca açıklayayım. Bilgisayarınızda şuan cihaz üreticisinin Microsoft'tan tedarik ettiği Windows OEM lisansı mevcut. Siz cihaz üzerindeki anakartı değiştirmediğiniz sürece o lisans hiçbir şekilde kaybolmayacaktır. Windows 8.1'den Windows 10 yükseltme yaptıysanız da bu geçerli. SSD'ye temiz kurulum yaparken size lisans dahi sormayacaktır. Kurulum yaparken veya yaptıktan sonra internete bağlandığınız anda lisansınız etkinleşir haberiniz bile olmaz :)
Gönül rahatlığıyla SSD'ye temiz kurulum yapabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı