SSD'ye Windows Kurulduktan Sonra BIOS'ta Gözükmeme Sorunu

vanquishing

Hectopat
Merhabalar,

SSD'yi takıp Windows'u SSD'ye kurmak için format ekranına girdiğimde disk biçimlendirme, Windows'u hangi diske yükleneceği seçtiğimiz ekranda SSD'yi gözüktü ve boş alanı biçimlendirip diski oluşturdum ve Windows'u SSD'ye yükledim.
Yüklendikten sonra yeniden başlatılıp Windows'un açılması gerekirken tekrar format ekranına girdi. BIOS'a girip Boot ekranında SSD'yi 1. sıraya çıkarmak istedim fakat Boot ekranında SSD gözükmüyor. Kısacası SSD disk olarak gözüküyor ama BIOS'ta gözükmüyor.
SSD diskine tekrar format atmaya kalktığımda "Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir. Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun." diye bir hata veriyor.
SSD diskini biçimlendirip formatı HDD'ye attığımda SSD ayrı bir disk olarak gözüküyor. Şimdi ben bu diski SSD hızında kullanabilecek miyim? Sadece BIOS'ta gözükmediği için Windows kurulu olamayacak durum bu mudur?

Şu linkteki Samsung 960 EVO NVME M2 SSD'yi aldım. 960 EVO 250 GB NVMe M.2 SSD | MZ-V6E250BW | Samsung TR
Sistemim : MONSTER® ABRA A5 V5.1.1 15.6"

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biosta achi modu aktif hale getirmelisiniz diye biliyorum. Benimde başıma gelmişti, Technopath'ın youtube videolarından birinde görüp bu ayarı yapmıştım harddiski görmüştü.

Biosta achi modu aktif hale getirmelisiniz diye biliyorum. Benimde başıma gelmişti, Technopath'ın youtube videolarından birinde görüp bu ayarı yapmıştım harddiski görmüştü.
Achi modunda zaten hocam. Teşekkür ederim yine de.
Diskmark uygulamasıyla hız testi yaptığımda SSD'yi görüyor ve şu hızları alıyorum. Çok ilginç SSD'yi biosta görmüyorum, Windows kursam da o diskle başlatamıyorum bilgisayarı ama normal bir disk olarak kullanabiliyorum.

Dosya Ekleri

• ssd.jpg
    ssd.jpg
    52,4 KB · Görüntüleme: 54
Achi modunda zaten hocam. Teşekkür ederim yine de.
Diskmark uygulamasıyla hız testi yaptığımda SSD'yi görüyor ve şu hızları alıyorum. Çok ilginç SSD'yi biosta görmüyorum, Windows kursam da o diskle başlatamıyorum bilgisayarı ama normal bir disk olarak kullanabiliyorum.

Merhaba bende de aynı problem mevcut siz çözebildiniz mı?

Geri
Yukarı