SSD'ye Windows kurulumu

burakayyildiz

Hectopat
Saatlerdir araştırıyorum videoları birkaç kez izledim ama buna bir cevap bulamadım. SSD'ye temiz Windows kurulumu yaparken HDD'yi ne zaman çıkarmalıyım? (Çıkarmak zorunda olmadığımın bilincindeyim. )

İşletim sistemim UEFI destekliyor, şu an harddiskime kurulu bir şekilde kullanıyorum. Yarın SSD'im gelecek ve işlem sırası şu şekilde anladığım kadarıyla; (UEFI kurmak istiyorum. )

1. Rufus'a Windows ISO dosyasını yükleyip, GPT ve UEFI seçiyorum. USB'ye yazıyorum.
2. SSD diskimi boştaki SATA'ya bağlayıp disk biçimlendirmeden GPT haline getiriyorum.
3(? ): Harddiski çıkartıp SSD'yi SATA 0'a takıyorum.
4: PC açılırken Boot optiondan USB'yi seçip temiz format attıktan sonra, HDD'yi takıyorum?

Doğru mudur? Saatlerdir kafa patlatıyorum. Ve Boot optiondan USB'yi seçmeden önce BIOS'a girip 1. Boot diskini SSD yapmama gerek var mı sonra da yapabilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum, konuyu çözdükten sonra yatıp uyumak istiyorum artık. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saatlerdir araştırıyorum videoları birkaç kez izledim ama buna bir cevap bulamadım. SSD'ye temiz Windows kurulumu yaparken HDD'yi ne zaman çıkarmalıyım? (Çıkarmak zorunda olmadığımın bilincindeyim. )

İşletim sistemim UEFI destekliyor, şu an harddiskime kurulu bir şekilde kullanıyorum. Yarın SSD'im gelecek ve işlem sırası şu şekilde anladığım kadarıyla; (UEFI kurmak istiyorum. )

1. Rufus'a Windows ISO dosyasını yükleyip, GPT ve UEFI seçiyorum. USB'ye yazıyorum.
2. SSD diskimi boştaki SATA'ya bağlayıp disk biçimlendirmeden GPT haline getiriyorum.
3(? ): Harddiski çıkartıp SSD'yi SATA 0'a takıyorum.
4: PC açılırken Boot optiondan USB'yi seçip temiz format attıktan sonra, HDD'yi takıyorum?

Doğru mudur? Saatlerdir kafa patlatıyorum. Ve Boot optiondan USB'yi seçmeden önce BIOS'a girip 1. Boot diskini SSD yapmama gerek var mı sonra da yapabilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum, konuyu çözdükten sonra yatıp uyumak istiyorum artık. Teşekkürler.
Windows dosyasını USB'ye yazdıktan sonra HDD ile işiniz kalmıyor. Çıkarıp SSD'yi takın ve açılırken Boot menüsünden USB'yi seçin. Temiz bir kurulumdan sonra bilgisayar açılırken zaten kendi SSD'den açılacaktır. Eğer güvenmiyorsanız direk USB'yi açılmadan çıkarabilirsiniz. İlk açılıştan sonra tekrar kapatıp HDD'yi takabilirsiniz. Burada bilgisayarın HDD'den mi yoksa SSD'den mı açılacağına bakın. Büyük ihtimal SSD'den açılır fakat eğer HDD'den açılırsa Bios'tan SSD'yi 1. sıraya almanız yeterli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı