SSD'ye Windows Nasıl Kurulur?

Vallahi Technopat adminlerinin önerileri yaparken kullandıkları en sık kelime "temiz kurulum" ama sen bilirsin.
Alakası yok. Öncelikle disk klonlamayı deneyebilir. Fakat donanım değişikliği olduğundan temiz kurulum da yapabilir. Adminler söylüyor diye biz de diyecek değiliz. Tabii ki bilgililer ama başka seçeneklerimiz de var.

Format attıktan sonra Windows'un kurulacağı diski yani SSD'yi mi seçmem lazım?
Format atarken HDD'deki sistem için ayrılmış dosyayı silin. Windowsun kurulacağı yeri de ssd olarak seçin. Böylelikle HDD'deki dosyalarınız da gitmemiş olur.
Alakası yok. Öncelikle disk klonlamayı deneyebilir. Fakat donanım değişikliği olduğundan temiz kurulum da yapabilir. Adminler söylüyor diye biz de diyecek değiliz. Tabii ki bilgililer ama başka seçeneklerimiz de var.
Technopat videosunu çekti diye klonlama yaptıracak değiliz ya?

Format attıktan sonra Windows'un kurulacağı diski yani SSD'yi mi seçmem lazım?
Hayır. Sistem kendisi zaten otomatik olarak SSD'den açılacak ama olur da açılmaz ise Windows Boot Manager seçeceksiniz.

Ayrıca format atmak terimi evrildi ve Windows kurmak terimi ile eş anlama geldi. Bu yüzden format atınca zaten Windows kurduğunuzu düşünürüz ama siz eski anlamında soruyorsanız Windows'u hangi diske kuracaksanız onu seçeceksiniz. SSD'ye mi kuracaksınız? SSD'yi seçeceksiniz doğal olarak ve sonra da Yükle diyeceksiniz.

Klonlama pek önermem sağlıklı değil, kurulum USB’si hazırlayıp SSD’ye temiz Windows kurulumu yapmak daha iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayır. Sistem kendisi zaten otomatik olarak SSD'den açılacak ama olur da açılmaz ise Windows Boot Manager seçeceksiniz.

Ayrıca format atmak terimi evrildi ve içinde Windows kurmak terimi ile eş anlama geldi. Bu yüzden format atınca zaten Windows kurduğunuzu düşünürüz ama siz eski anlamında soruyorsanız Windows'u hangi diske kuracaksanız onu seçeceksiniz. SSD'ye mi kuracaksınız? SSD'yi seçeceksiniz doğal olarak ve sonra da Yükle diyeceksiniz.

Hocam siz disk klonlama mı, yoksa temiz kurulum mu önerirsiniz?

Anlamadığım şekilde biri disk klonlama kötü deyince herkes kötü diyor. Uğraşmaması için ve diğer dosyalar için klonlamasını önerdim bunda kötü bir şey yok. Donanım değişikliği olduğundan temiz kurulum yapabileceğini söyledim. Bana kalırsa disk klonlama. Gelen geçen sinirli atıyor, üzgün atıyor bunda kötü hiçbir şey yok.

Ben bugüne kadar birden çok disk klonlama yaptım. Sadece Windows değil, macOS diskleri bile klonladım ve sistemler sorunsuz çalışmaya devam etti. Zaten bir sorun olsa idi söz konusu rehberleri paylaşmazdım. Öte yandan herkes tecrübeli değil. İnsanlar basit bir bölümü klona dahil edemiyor, boot sıralamasını değiştirmeyi bilmiyor ve klonlama sorunlu diyor. Ben %100 sorunsuzdur demiyorum ama sorun yaşayanların çoğu da tecrübesiz olabilir diyorum.

Terübesiz kullanıcılar temiz kurulum yapsın lütfen. Hele ki şu "sadece Windows'u kopyalasam olmaz mı" diye soranlar.

Geri
Yukarı